jamejamsara
سرا زندگی کد خبر: ۱۲۸۱۲۰۲ ۲۷ مهر ۱۳۹۹  |  ۲۰:۳۳

به عقیده برخی پستانک باعث به وجود آمدن لحظات آرامش بخش و مکیدن آسوده برای نوزاد و کودک میشود اما بالاخره این عملی است که برای هر کودکی ممکن است پیش بیاید روزی باید متوقف شود روزی که والدین باید روشی مناسب واصولی برای گرفتن پستانک از کودک خود به کار گیرند ، راه و روشی که در ادامه خواهیم گفت.

دقیق زمانبندی کنید :
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از آخرین خبر ، قبل از 2 سالگی کودک شما خسارت زیادی به دندان ها و حالت فک خود وارد نکرده است ، هر گونه مشکل به وجود آمده قبل از 2 سالگی احتمال درمان شدن به خودی خود را در طی 6 ماه دوران نقاهت بعد از کنار گذاشتن پستانک را دارد اما بعد از دوسالگی احتمال به وجود آمدن مشکلاتی از قبیل کج شدن دندان ها وجود دارد . در بسیاری از کودکان پستانک تا قبل از 4 سالگی استفاده میشود وقتی که دندان های بلوغ در حال شکل گیری هستند ، این امر را میتوان مشکلات دهان و دندان در طولانی مدت نامید.

چه موقعی کودک شما باید پستانک را کنار بگذارد
به گفته ی دانشمندان، پستانک باید قبل از 12 ماهگی ترک داده شود ؛طبق گفته ی دانشمندان استفاده از پستانک بعد از 12 ماهگی باعث ایجاد تداخل در مهارت های زبان و گفتار میشود

این امر به دو دلیل است :
هنگاهی که کودک پستانک در دهان خود دارد، احتمال تمرین کودک برای تولید صدا و تلاش برای تشکیل کلمات کمتر میشود علاوه بر آن حرکت مکیدن در کمال آرامش ممکن است باعث تکامل غیر طبیعی ماهیچه های لب و زبان شود .استفاده ی طولانی مدت از پستانک ممکن است در بلند تر شدن لب ها هم نقش داشته باشد .

جنگ اول به از صلح آخر :
ترک پستانک ممکن است چند روز سخت را به طول بیانجامد، اما بعد دلبستگی به آن تمام میشود خوشبختانه , راه های خوب و مناسبی برای خلاص شدن از پستانک یک بار برای همیشه وجود دارد . کودک شما پستانک خود را طلب میکند ، شما باید طوری برخورد کنید که کودک با پستانک و جستجوی آن خداحافظی کند .

تمام افراد دور و بر خود را وارد عمل کنید:
برنامه و نقشه ی خود را به تمامی افرادی ک در پرستاری کودک به شما کمک میکنند در میان بگذارید . شما مطالب و تجاربی را که مربوط به استفاده از پستانک میشود را برای ثابت قدم بودن در منزل, در مراقبت های روزانه و در منزل مادربزرگ نیاز دارید و یا ممکن است فرزندانتان را گیج کنید پس اگر میخواهید استفاده از پستانک فقط به تایم استراحت و خواب موکول شود باید از مشارکت تمامی بزرگسالان در عملی کردن این امر اطمینان حاصل کنید.

پیشنهاد راحتی متناوب:
زمانی که ابتدا شما پستونک را از کودک خود جدا کنید ، احتیاج به یک جایگزین برای تسکین دادن کودک دارید . به گفته ی کلینیک مایو:جغجغه ، یک اسباب بازی آویزان و جنبده ، یک شعر ملایم ، و یا ماساژ ملایم ،راه هایی هستند که میتوانند شما را در به دست آوردن آسودگی و راحتی دوباره کودک خود یاری کنند و به کودک کمک میکند تا بدون کمک گرفتن از پستانک آرامش خود را به دست بیاورند .برای کودکان بزرگ تر , پتو هایی با حاشیه های نرم اطلسی یا یک حیوان تپل و نرم میتواند آرامش را به کودک شما برگرداند.

کنار گذاشتن پستانک به مرور زمان :
اگر کنار گذاشتن ساده برای شما جالب به نظر نمیرسد ، سعی بر دور کردن آهسته و کم کم پستانک از کودک خود کنید .سعی کنید آن را فقط در تایم استراحت و خواب کودک به او بدهید بعد از دو هفته از دادن پستانک موقع استراحت هم خودداری کنید و به جای آن, اسباب بازی دیگری به او بدهید و او را تکان دهید و یا نوازش کنید و در حالت آسایش و راحتی قرار دهید . در ابتدا کودک شما عادت به استراحت بدون پستانک را کرده است و حالا وقت آن رسیده است که روی تایم خواب او تمرکز کنیم ؛ در ابتدا باید هنگامی که کودک به خواب رفت پستانک را از دهان او جدا کنید و او را بدون پستانک در تختش قرار دهید .

آن ها را دور کنید :
برخی از مادر ها با آوردن دلیل برای کودک نو پای خود موفقیت خود را به دست می آورند شما باید برای کودک خود توضیح دهید که او دیگر دختر بزرگی شده است و یک کودک دیگر بیرون از خونه در حال گریه است و به پستونک او احتیاج دارد .کودک خود را تشویق به تزئین جعبه ای برای آن کودک خیالی کنید و تمام تجهیزات پستانک و خود آن را داخل آن جعبه بگذارید ، اگر شما دوستی که صاحب فرزند کوچکتری است دارید با او نقشه ی خود را هماهنگ کنید تا آن جعبه را برای کودک خود بگیرد و یا به دکتر دندانپزشک کودکان بدهید که آن رابه کودکان مراجعه کننده بدهد و حتما برای کودک خود یک هدیه ی خوب به مناسبت بزرگ شدن او و این بخشندگی زیبا در نظر بگیرید .

با آبلیمو و سرکه عادت خوردن پستانک در کودک را ترک دهید:
اگر کودک شما بسیار دلبسته ی پستانک خود است کودک به سختی حاظر به کنار گذاشتن آن میشود .یکی از راه های کنار گذاشتن پستانک ، قرار دادن پستانک در آبلیمو و یا سرکه است . مزه ی تند و ترش آن باعث میشود کودک آنرا از دهان خارج کرده و گول بخورد. یکی دیگر از راه ها این است ک برخی والدین سر پستانک را بریده و مانع میک زدن عمیق کودک و لذت بردن از آن میشوند ؛لطفا از محکم بودن و بی خطر بودن اجزاء پستانک بعد از بریدن آن آگاه باشید .

فرشته ی پستونک ها رو به کودکان معرفی کنید :
یک راه جالب برای خلاص شدن از دست پستانکهای مزاحم :صحنه ی نمایش فرشته ی پستونک ها را ترسیم کنید .به کودک خود بگویید فرشته ی پستونک ها موقعی که استفاده شما از پستونک تموم شد خواهد آمد و آنرا خواهد برد. او را در جمع کردن تمام پستونک ها در یک جعبه و قرار دادن آن کنار درب خانه کمک کنید ویا در یک جعبه ی فلزی و آنرا از درخت واقع در کنار منزل خود آویزان کنید این تشریفات را به همان بزرگی که احساس میکنید کودک شما برای کنار گذاشتن پستانک راضی میشود انجام دهید در نهایت فرشته ی پستونک ها هنگام بردن پستونک از جعبه ، هدایایی را برای کودک به جای میگذارد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شمایل دانش و خرد

شمایل دانش و خرد

دانش و دانایی و خرد، بزرگ‌ترین سرمایه یک انسان و یک ملت است. فرهنگ‌ها و تمدن‌ها بر بنیاد این هر سه پدید آمده، بالیده و بارور و بارآور شده‌اند و چشمه هنرها در سایه ایمن دانایی و خرد، جوشیده و جاری گشته و فضای زیست فردی و اجتماعی را در هوایی تازه و اهورایی زنده و شاداب ساخته‌اند.

۱۶ آذر؛ زادروز گفتمان «نه به ذلت»

۱۶ آذر؛ زادروز گفتمان «نه به ذلت»

۱۶ آذر ۱۳۳۲ شهادت دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به سفر نیکسون به ایران پس از کودتای ۲۸ مرداد، آغاز خط مبارزه 67 ساله‌ای است که امپراتوری پر نخوت و شیطانی آمریکا را به سراشیبی افول کشاند.

خطر تندروی در رفع محدودیت‌ ها

خطر تندروی در رفع محدودیت‌ ها

در کشور ما دور تازه محدودیت‌ های کرونایی از اول آذرماه آغاز شد که این تقریبا مصادف با اعمال محدودیت‌های جدید در اغلب کشورهای درگیر با کرونا و به‌خصوص اروپا بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر