jamejamsara
سرا زندگی کد خبر: ۱۲۷۸۸۹۱ ۱۷ مهر ۱۳۹۹  |  ۰۶:۲۸

هودهای آشپزخانه می‌توانند به محلی برای تجمع چربی تبدیل شوند، بنابراین لازم است که تمیز کردن هود آشپزخانه از لکه چربی و گرد و خاک را جدی گرفته و آن را جزو برنامه های خانه داری خود قرار دهیم. تمیز کردن چربی روی هود شاید کار سختی به نظر برسد، اما می‌توانید در این مقاله با نحوه تمیز کردن هود آشپزخانه با جوش شیرین، سرکه و مواد شوینده دیگر آشنا شوید.

نحوه تمیز کردن هود آشپزخانه از لکه چربی

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از استادکار، برای تمیز کردن هود آشپزخانه از لکه چربی می‌توانید از روش‌های مختلفی بهره بگیرید. هودها از آنجا که با فرآیند پخت‌وپز غذا ارتباط مستقیمی دارند و بوی نامطبوع و چربی و رطوبت را از فضای آشپزخانه دور می‌کنند، نیاز به تمیز کردن دارند؛ چرا که می‌توانند خود به بستری از آلودگی و کپک تبدیل شوند. در زیر روش‌های مختلف این کار برای شما گردآوری شده است.

تمیز کردن هود آشپزخانه با جوش شیرین

جوش شیرین یکی از موادی است که می‌توان آن را به صورت خمیر یا اسپری درآورد و برای تمیز کردن هود آشپزخانه مورد استفاده قرار داد. مقداری جوش شیرین و آب را با هم ترکیب کنید و آن توی یک شیشه اسپری بریزید یا به صورت خمیر درآورید. می‌توانید محلول را مستقیم روی بدنه هود اسپری کنید یا خمیر را با استفاده از یک تکه مسواک روی بدنه بکشید تا لکه‌های چربی را پاک کند. برای هودهای استیل و شیشه‌ای می‌توانید با یک اسکاچ پارچه‌ای نرم چربی‌ها را با این محلول پاک کنید.

مقداری جوش شیرین و آب را با هم ترکیب کنید و آن را روی هود اسپری کنید.
مقداری جوش شیرین و آب را با هم ترکیب کنید و آن را روی هود اسپری کنید.

تمیز کردن هود آشپزخانه با سرکه

در این روش از سرکه به عنوان قوی ترین پاک کننده چربی هود در میان شوینده‌های خانگی و طبیعی بهره می‌گیریم. برای انجام این روش سرکه را به اندازه مساوی با آب در شیشه‌ای ریخته و روی بدنه و فیلترها اسپری کنید و بگذارید چند دقیقه بماند تا چربی‌ها را در خود حل کند. با دستمالی مرطوب بقایای چربی و گرد و غبار روی هود را پاک کنید. پس از آن با یک دستمال میکروفایبر به آرامی لکه‌ها و رد چربی توام با سرکه را پاک کنید و هود خود را برق بیندازید.

سرکه می‌تواند به خوبی چربی‌های هود را در خود حل کند.
سرکه می‌تواند به خوبی چربی‌های هود را در خود حل کند.

تمیز کردن هود آشپزخانه با مواد شیمیایی و شوینده

گاهی اوقات چربی‌های موجود بر روی هود آنقدر سخت شده‌اند که برای تمیز کردن آن ناچارید دست به دامان مواد شیمیایی موجود در بازار شوید. یکی از این مواد همان مایع ظرفشویی خودمان است که می‌تواند به عنوان یک پاک‌کننده قوی مورد استفاده قرار گیرد. بسیاری دیگر نیز پودر لباسشویی را پیشنهاد می‌کنند که می‌تواند به درخشندگی هود نیز کمک کند. اسپری‌های چندمنظوره و گازپاک‌کن‌ها نیز از جمله مواد لازم برای تمیزکاری هود هستند.

 
 

این اسپری‌ها قدرت آن را دارند که تمام چربی‌ها را از سطح هود شما قلع و قمع کنند. همچنین در بازار مواد شوینده، موادی به نام تترا موجود است که می‌توانید از آنها به عنوان قوی ترین پاک کننده چربی هود برای تمیزکاری قسمت‌های شیشه‌ای یا استیل هود آشپزخانه استفاده کنید. فقط دقت کنید که از این مواد برای پاک کردن هودهایی که بدنه پلاستیکی دارند، استفاده نکنید.

مایع ظرفشویی می‌تواند به عنوان یک پاک‌کننده قوی مورد استفاده قرار گیرد.
مایع ظرفشویی می‌تواند به عنوان یک پاک‌کننده قوی مورد استفاده قرار گیرد.

شستشوی فیلتر آلومینیومی هود

یکی دیگر از بخش‌های مهم تمیزکاری هود، تمیز کردن فیلتر آلومینیومی هود استیل است که باید به صورت دوره‌ای انجام شود. فیلترها با توجه به میزان استفاده شما ممکن است هر یک ماه یک بار کثیف گشته و نیاز به تعویض داشته باشند. در هودهایی که داکت خروجی نداشته و از فیلتر زغالی استفاده می‌کنند، فیلتر را باید هرزگاهی نسبت به میزان استفاده تعویض کنید. همچنین بسیار از هودهای استیل یک بخش آهنی در قسمت فیلتر دارند که نیاز است آن را با احتیاط درآورده و بشویید.

در زیر نحوه انجام این کار برای شما شرح داده می‌شود.

تمیز کردن فیلتر هود استیل

سینک ظرفشویی خود را با آب گرم پر کنید. اکنون قسمت آهنی فیلتر هود استیل را خارج کرده و در آب داخل سینک غوطه‌ور سازید. می‌توانید از پودر لباسشویی یا شوینده‌ای قوی‌تر مانند گازپاک‌کن نیز برای این منظور استفاده نمایید و بگذارید فیلترها حداقل یک ربع داخل این محلول بمانند. سپس با یک اسکاچ روی بدنه آهنی فیلتر را تمیز کنید یا برای لکه‌های سخت‌تر مسواک را امتحان نمایید. در انتها فیلترها را با آب سرد شسته و بگذارید خشک شود.

برخی روش‌های دیگر مانند گذاشتن فیلتر در قابلمه‌ای بزرگ و جوشاندن آن با آب جوش و جوش شیرین را پیشنهاد می‌کنند. در نهایت بهتر است آب چربی‌دار این هود را به جایی خارج از سینک مانند زیر باغچه خالی کنید.

با یک اسکاچ روی بدنه آهنی فیلتر را تمیز کنید یا برای لکه‌های سخت تر مسواک را امتحان کنید.
با یک اسکاچ روی بدنه آهنی فیلتر را تمیز کنید یا برای لکه‌های سخت تر مسواک را امتحان کنید.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر