jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۶۹۴۵۷ ۰۳ تير ۱۳۹۹  |  ۰۲:۰۷

احساس تشنگی امانمان را می‌برد اما به نظر خودمان آنقدر هم در مصرف آب اهمال نکردیم! ممکن است رژیم غذایی که داریم باعث تشنگی ما می‌شود و یا فعالیتی که در آفتاب انجام دادیم باعث این شرایط شده باشد. احتمالا هر کدام از ما با خواندن این مطلب می‌توانیم ریشه تشنگی خودمان را در تابستان پیدا کنیم.

title

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، خیلی از اوقات احساس می‌کنیم که تشنه هستیم و مدام احساس می‌کنیم باید خودمان را به یک لیوان آب برسانیم. اما چرا؟‌ ممکن است رژیم غذایی که داریم باعث تشنگی ما می‌شود و یا فعالیتی که در آفتاب انجام دادیم باعث این شرایط شده باشد. احتمالا هر کدام از ما با خواندن این مطلب می‌توانیم ریشه تشنگی خودمان را در تابستان پیدا کنیم.

نمک خوردن و احساس تشنگی مفرط

نمک باعث خارج شدن آب از سلول‌ها می‌شود و بدن را مجبور می‌کند که تا حد ممکن آب مصرف کند. با خوردن نمک زیاد، شما کمتر ادرار می‌کنید. سلول‌هایی که اکنون فاقد آب هستند، یک پیام به مغز ارسال می‌کنند که آن احساس تشنگی است. میزان نمک خود را کاهش دهید و مطمئن شوید که به اندازه کافی آب بنوشید.

ورزش را دست کم نگیرید

شما صبح به ورزش رفته‌اید، مایعات بدنتان را از طریق عرق کردن از دست داده‌اید و ممکن است مایعات را جایگزین نکرده باشید. بنابراین احتمالا احساس تشنگی بیشتری می‌کنید. یک فرمول ثابت برای اینکه چه میزان نوشیدن آب برای ما مفید است، وجود ندارد. به بدن خود گوش دهید و مایعات مصرف کنید.

در معرض آفتاب بودن طولانی مدت

وقتی سرانجام تابستان فرا می‌رسد، شما وقت بیشتری را در فضای بیرون از منزل می‌گذرانید. خواه در یک پارک باشد یا در حیاط خانه خود، یا حتی در حال گردش هم نباشید، گرما و آفتاب به کمبود آب بدن می‌انجامد. حتما یک بطری آب همراه خود داشته باشید و در این مواقع آب بنوشید تا تشنگی به شما فشار نیاورد.

ممکن است دیابت داشته باشید

برخی از بیماری کم‌ آبی بدن را با دیابت اشتباه می‌گیرند. در دیابت، شما مجبور به دفع ادرار بیشتری هستید.

بیماران دیابتی تشنگی بیش از حد، ادرار بیش از حد و تاری دید را تجربه می‌کنند. در این خصوص اگر مشکوک هستید، بهتر است زودتر با پزشک خود صحبت کنید.

خشکی دهان

خشکی دهان به چه معناست؟ غدد بزاقی در دهان شما به اندازه کافی بزاق تولید نمی‌کنند و ممکن است به همین علت نیاز به نوشیدن آب بیش از حد داشته باشید. در این خصوص حتما به پزشک مراجعه کنید.

کم‌خونی

بدن شما برای انتقال خون در بدن به سلول‌های سالم تکیه می‌کند. کم‌خونی خفیف باعث تشنگی نمی‌شود اما اگر وضعیت شما شدید باشد، ممکن است احساس تشنگی و سرگیجه و تعرق بیش از حد کنید.

مصرف دارو

برخی از داروها هستند که باعث خشکی دهان شما می‌شوند. آنتی‌هیستامین‌ها، داروهای ضد افسردگی و داروهای فشار خون باعث خشکی دهان می‌شوند.

نحوه مصرف مایعات را تغییر دهید

فکر می‌کنید که نوشیدن آب برای شما کافی است. به عنوان یک قانون حتما قبل از هد وعده غذایی آب بخورید و همچنین این کار را برای میان‌وعده‌ها هم انجام دهید. حتی اگر نیاز است زنگ گوشی خودتان را تنظیم کنید و آب بنوشید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

محک‌ ماسک

محک‌ ماسک

دیروز بالاخره استفاده از ماسک در تمام محل‌های سرپوشیده اجباری شد و آن‌طور که بیشترمان در سطح شهر، ادارات، بانک‌ها و حمل‌ونقل عمومی شاهد بودیم ‌اغلب شهروندان این مقررات را رعایت کردند.

مهمان کرونا نشویم

مهمان کرونا نشویم

مسؤولان وزارت بهداشت در روزهای گذشته بارها برگزاری مراسم خانوادگی ‌را دلایل افزایش آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا عنوان کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
مادر و دخترانه!

گفتگو با بازیگران سریال «مادرانه» که این روزها از آی‌فیلم بازپخش می‌شود

مادر و دخترانه!

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر