jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۶۵۹۷۶ ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۲۰:۱۷

مدیر پرستاری معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اهمیت روز جهانی بهداشت دست، رعایت بهداشت دست و فاصله گذاری اجتماعی را دو راه اصلی و مهم در پیشگیری از ابتلا به کرونا ویروس عنوان کرد.

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، فروغ مولا با اشاره به اهمیت رعایت بهداشت دست توسط کادر بهداشتی درمانی، تاکید کرد: رعایت بهداشت دست ساده‌ترین و موثرترین راه پیشگیری از انتقال عفونت‌ های بیمارستانی به بیمار است.

به گفته وی عفونت‌های بیمارستانی سالانه میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار داده و باعث تحمیل هزینه‌های فراوان به سیستم‌های بهداشتی و درمانی و حتی مرگ بیمار می‌شود. طبق آمار حداقل ۱۰ درصد افراد بستری شده در بیمارستان‌های کشورهای در حال توسعه دچار این عارضه ناخواسته می‌شوند و این آمار در مورد بیماران بستری در بخش های ICU به دلیل استفاده از کاترها و ابزار پزشکی مختلف بسیار بیشتر است.

کادر بهداشتی و درمانی در چه مواقعی ملزم به رعایت بهداشت دست هستند؟

وی خاطرنشان کرد: با رعایت اصول پیشگیری و کنترل می‌توان حداقل ۳۰ درصد میزان ابتلا به عفونت بیمارستانی را کاهش داد و ساده‌ترین و موثرترین راه پیشگیری از انتقال عفونت بیمارستانی به بیمار، رعایت بهداشت دست است.

فروغ مولا با ذکر اینکه کادر بهداشتی و درمانی همه مراکز ارائه خدمات به بیمار در پنج موقعیت تعیین شده از سوی سازمان جهانی بهداشت موظف به رعایت بهداشت دست هستند، گفت: این موقعیت‌ها شامل قبل از تماس با بیمار، بعد از تماس با بیمار، قبل از انجام پروسیجرهای تمیز و آسپتیک، بعد از تماس با ترشحات بیمار و بعد از تماس با محیط اطراف بیمار می‌شود.

به گفته وی کادر بهداشتی و درمانی رعایت بهداشت دست را از دو طریق شست و شو با آب و صابون و استفاده از محلول‌های ضدعفونی کننده الکلی می‌توانند انجام دهند که اگر دست ها به طور واضح کثیف هستند حتماً باید با آب و صابون شسته شوند و اگر دست ها به طور واضح کثیف نیستند می‌توان از محلول‌های ضدعفونی کننده دست با پایه الکل استفاده کرد.

فروغ مولا با بیان این که در شست و شوی معمولی دست‌ها معمولا نواحی شست، بند انگشتان و مابین انگشتان خوب تمیز نشده و میکروارگانیسم ها در آن نقاط باقی مانده و باعث انتقال بیماری می شوند، تاکید کرد: زمانی دست‌ها کاملاً تمیز و بهداشتی شسته می‌شوند که نقاط مذکور نیز کاملاً به صابون یا محلول الکلی آغشته شده و شسته شوند.

نامگذاری سال ۲۰۲۰ به عنوان سال پرستار و ماما

وی به نامگذاری سال ۲۰۲۰ به عنوان سال پرستار و ماما از سوی سازمان جهانی بهداشت به مناسبت دویستمین سالگرد تولد فلورانس نایتینگل اشاره کرد و گفت: نقش برجسته فلورانس نایتینگل به عنوان یک پرستار در پیشگیری از عفونت در بیماران انکارناپذیر است. وی جزو اولین افرادی بود که تشخیص داد میکروارگانیسم‌ها می‌توانند توسط فرد مراقبت کننده به بیمار منتقل شوند.

مدیر اداره پرستاری معاونت درمان دانشگاه در توضیح شعار امسال روز جهانی بهداشت دست مبنی بر «پرستاران و ماماها: مراقبت تمیز در دستان شماست» افزود: سازمان جهانی بهداشت ارایه مراقبت صحیح همراه با رعایت اصول پیشگیری و کنترل عفونت را یکی از ضروری‌ترین اولویت‌هایی می‌داند که در ۱۰ سال آینده باید به آن پرداخته شود. مشارکت پرستاران ماهر در این راه دشوار می تواند منجر به ارتقا و بهبودی خدمات ارائه شده در بیمارستان‌ها و رسیدن سریع‌تر به اهداف سازمان جهانی بهداشت شود.

رعایت بهداشت دست و فاصله اجتماعی؛ دو راه اصلی و مهم در پیشگیری از ابتلا به کرونا

وی رعایت بهداشت و شست و شوی منظم دست را بهترین راه برای حذف میکروارگانیسم های روی دست برشمرد که هم از بیمار شدن فرد پیشگیری می‌کند و هم باعث جلوگیری از انتقال میکروارگانیسم ها به دیگران می‌شود.

مدیر اداره پرستاری معاونت درمان دانشگاه با اشاره به این که شیوع بیماری‌های نوپدیدی همچون کرونا ویروس باعث افزایش اهمیت رعایت بهداشت دست برای مردم شده، گفت: بیماری کووید ۱۹ واکسن و درمان اختصاصی ندارد و بهترین راه برای پیشگیری از بیماری این است که فرد در معرض ویروس قرار نگیرد.

وی در ادامه افزود: با توجه به این که راه انتقال این بیماری از شخصی به شخص دیگر است، رعایت بهداشت دست و فاصله اجتماعی با سایر افراد دو راه اصلی و مهم در پیشگیری از ابتلا به این بیماری است.

فروغ مولا به افراد توصیه کرد: دست‌های خود را حداقل ۲۰ ثانیه با آب گرم و صابون بشویند. به ویژه پس از ورود به منزل، پس از عطسه و سرفه، قبل، بعد و حین پختن غذا، قبل از غذا خوردن، بعد از تماس با سطوح مشکوک و آلوده و بعد از استفاده از سرویس بهداشتی حتما دست‌های خود را بشویند.

مدیر اداره پرستاری معاونت درمان دانشگاه در پایان خاطرنشان کرد: درصورتی که آب و صابون در دسترس نباشد باید دست‌ها را با محلول الکلی حداقل دارای ۶۰ درصد الکل ضد عفونی کرد. دست ها را کاملاً به محلول الکلی آغشته کرده و مابین انگشتان، اطراف شست و بند انگشتان را کاملاً مالش دهید تا الکل خشک شود. توجه داشته باشید که هرگز با دست آلوده نباید چشم، بینی و دهان خود را لمس کنید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر