jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۶۵۲۲۵ ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۰۱:۰۴

نمك سیاه دارای انواع مختلفی است؛ رایج‌ترین نوع نمك سیاه به‌ اسم نمك سیاه هیمالیایی معروف است و با اسامی دیگری نظیر نمك سیاه هندی یا نمك كالا هم شناخته می‌شود.

title

امروزه نمك سیاه در بسیاری موارد به روش مصنوعی و از تركیب سدیم كلراید، سدیم سولفات، سدیم بی‌سولفات و فِریك سولفات تهیه می‌شود؛ نمك حاصل سپس با زغال‌سنگ مخلوط شده و تحت حرارت قرار می‌گیرد.

نمك معمولی می‌تواند در مقایسه با نمك سیاهی كه به‌طور طبیعی استخراج شده دارای سدیم بالاتری باشد.

ازاین‌رو برخی كارشناسان معتقدند چه‌بسا نمك سیاه گزینه بهتری برای مبتلایان به فشار خون بالا یا كسانی باشد كه به‌دنبال راهی برای كاهش سدیم مصرفی می‌گردند. اما یادتان باشد میزان سدیم نمك سیاه می‌تواند بسته به تولیدكننده متفاوت باشد.

درمورد نمك سیاه همچنین گفته می‌شود كه در مواردی حاوی افزودنی‌های كمتری نسبت به نمك معمولی است، چون نمك سیاهی كه به‌ روش سنتی تهیه شده باشد، به اندازه نمك معمولی تحت فرآوری قرار نمی‌گیرد.

برخی نمك‌های معمولی ممكن است حاوی افزودنی‌های مضری مانند پتاسیم یدات و آلومینیوم سیلیكات باشد. از دیگر خواص احتمالی نمك سیاه می‌توان به احتمال دارا بودن مواد معدنی بیشتر در مقایسه با نمك معمولی، احتمال تقویت سیستم گوارش و نیز احتمال تقویت پوست و مو اشاره كرد. البته هنوز به تحقیقات بیشتری برای اثبات قطعی چنین ادعاهایی نیاز است.

كارشناسان تأكید دارند شاید بهتر باشد خیلی روی خواص معدنی نمك سیاه حساب نكنیم، زیرا جذب املاح معدنی نمك برای بدن راحت نیست و در هر وعده مگر چقدر نمك می‌خوریم! از طرف دیگر، بسیاری از نمك‌های سیاه موجود در بازار به‌روش مصنوعی تهیه می‌شود و از لحاظ املاح معدنی در مقایسه با انواع طبیعی فقیر است.

خلاصه كه گویا هنوز به تحقیقات بیشتری برای اثبات ادعاهای سلامتی مطرح درخصوص نمك‌های سیاه نیاز است. ضمنا فرقی هم نمی‌كند چه نمكی مصرف كنیم زیرا در هر صورت مصرف نمك باید با رعایت اعتدال باشد.

صدف دژآلود - مترجم / روزنامه جام جم 

منبع: Lealth Line

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر