jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۲۴۶۰۴۱ ۱۰ بهمن ۱۳۹۸  |  ۲۳:۳۱

دریافت اسید فولیک به میزان کافی از جمله روش‌های پیشگیری از بیماری‌های مادرزادی پیش و حین بارداری است.

۸ دلیل برای مصرف اسید فولیک

به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران جوان، اسید فولیک شکلی ساخته بشر از فولات (ویتامین B۹) است.

اسید فولیک در محصولات مختلفی از جمله غلات صبحانه غنی شده، پاستاها، نان ها، و مکمل‌ها وجود دارد.

فولات نیز به میزان زیاد در مواد غذایی کامل مانند سبزیجات برگدار، تخم مرغ، و میوه‌های خانواده مرکبات وجود دارد.

اسید فولیک و فولات فواید سلامت مختلفی را ارائه می‌کنند، اما در برخی موارد مصرف اسید فولیک از اهمیت بیشتری برخوردار است که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره شده است.

قصد دارید باردار شوید

به گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، تمام زنانی که در سن فرزند آوری قرار دارند باید روزانه ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک همراه با غذا‌های حاوی فولات مصرف کنند. این اقدام از بیماری‌های مادرزادی مانند مهره‌شکاف یا اسپاینا بیفیدا و آنانسفالی پیشگیری می‌کند.

آغاز مصرف اسید فولیک حداقل یک ماه پیش از زمانی که قصد دارید باردار شوید، اهمیت دارد. بیشتر زنان در روز‌های اول از بارداری خود آگاه نیستند و بیشتر بیماری‌های مادرزادی در سه تا چهار هفته نخست بارداری رخ می‌دهند.

باردار هستید

دریافت اسید فولیک به میزان کافی از جمله روش‌های پیشگیری از بیماری‌های مادرزادی پیش و حین بارداری است.

به گفته اداره سلامت زنان آمریکا، اگر باردار هستید، ممکن است به مصرف دوز بیشتر از ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک در روز نیاز داشته باشید. این مقدار می‌تواند از ۴۰۰ تا ۸۰۰ میکروگرم در روز باشد.

زنان باردار که سابقه به دنیا آوردن نوزاد مبتلا نقص لوله عصبی و بیماری‌های مادرزادی را دارند باید دوز بالاتری از اسید فولیک را دریافت کنند.

بنابر توصیه مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، این زنان طی یک ماه پیش از این که باردار شوند و همچنین طی سه ماه نخست بارداری باید تا ۴,۰۰۰ میکروگرم اسید فولیک در روز مصرف کنند. زنانی که چندقلو باردار هستند باید دوز مصرفی اسید فولیک خود را دو برابر کنند. البته، پیش از مصرف هر دارو یا مکمل جدید، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

به نوزاد خود شیر می‌دهید

زنانی که به نوزاد خود شیر می‌دهند باید طی این دوران مصرف اسید فولیک را ادامه دهند. بر همین اساس، از دریافت میزان کافی از این ماده مغذی توسط نوزاد اطمینان حاصل می‌شود. شما می‌توانید با پزشک خود درباره دوز مصرفی روزانه اسید فولیک مشورت کنید.

به کم خونی مبتلا هستید

اگر به میزان کافی اسید فولیک مصرف نکنید، ممکن است در معرض خطر کم خونی فقر فولات قرار بگیرید. فولات و اسید فولیک به تولید گلبول‌های قرمز خون که وظیفه حمل اکسیژن به نقاط مختلف بدن را بر عهده دارند، کمک می‌کنند.

کم خونی فقر فولات بیشتر طی بارداری شایع است، اما ممکن است در افراد معتاد به الکل یا آن‌هایی که دارو‌هایی خاص برای درمان تشنج، اضطراب، یا آرتریت مصرف می‌کنند نیز دیده شود.

از علائم کم خونی فقر فولات می‌توان به خستگی، سردرد، ضعف، رنگ پریدگی، و احساس درد در دهان و زبان اشاره کرد. در صورت مواجهه با این علائم برای بررسی احتمال کم خونی به پزشک مراجعه کنید.

وارد دوران یائسگی شده اید

زنانی که وارد دوران یائسگی می‌شوند همچنان به مصرف ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک در روز نیاز دارند. اسید فولیک ممکن است به بهبود علائم یائسگی مانند گرگرفتگی و تعریق شبانه کمک کند.

یک جهش ژنتیکی خاص دارید

برخی افراد با یک جهش ژنتیکی خاص متولد می‌شوند که در توانایی بدن برای تبدیل اسید فولیک به فولات اختلال ایجاد می‌کند.

افراد دارای جهش ژنی متیلن-تتراهیدروفولات ردوکتاز (MTHFR) در پردازش اسید فولیک با دشواری مواجه هستند و ممکن است به مصرف مقدار بیشتری از این ماده مغذی نیاز داشته باشند. شما می‌توانید با پزشک خود در این زمینه می‌توانید مشورت کنید.

در معرض خطر بیماری قلبی یا سکته مغزی قرار دارید

به گفته انجمن قلب آمریکا، اسید فولیک به کاهش سطوح هموسیستئین، یک اسید آمینه که میزان زیاد آن با بیماری قلبی و سکته مغزی پیوند خورده است، کمک می‌کند البته مصرف زیاد مکمل‌های ویتامین B برای کاهش این خطر توصیه نشده و در عوض، دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم سرشار از میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، و گوشت بدون چربی به عنوان بهترین گزینه برای کاهش خطر بیماری قلبی و سکته مغزی عنوان شده است.

با برخی مشکلات سلامت روانی مواجه هستید

ویتامین‌های B، از جمله اسید فولیک، ممکن است به حفظ مهارت‌های تمرکز بین افرادی که نخستین اپیزود بیماری روانی را تجربه می‌کنند، کمک کنند.

نتایج مطالعه‌ای که در نشریه Biological Psychiatry منتشر شد، نشان داد افراد مبتلا به شیزوفرنی که مکمل ویتامین B مصرف می‌کردند، عملکرد بهتری در حفظ تمرکز و توجه نسبت به افرادی که دارونما دریافت کرده بودند، داشتند.

ممکن است میزان بیش از حد از یک چیز خوب را دریافت کنید

در شرایطی که اسید فولیک و فولات برای حفظ سلامت انسان ضروری هستند، اما امکان زیاده‌روی در مصرف آن‌ها وجود دارد.

بیش از ۱,۰۰۰ میکروگرم اسید فولیک در روز مصرف نکنید، مگر اینکه پزشک چنین تجویزی برای شما کرده باشد.

میزان بیش از حد اسید فولیک می‌تواند کمبود ویتامین B۱۲ را پنهان کند که می‌تواند موجب آسیب عصبی شود.

مصرف بیش از حد فولات دشوار است، اما غذا‌های غنی شده و مکمل‌ها می‌توانند به دریافت میزان بیش از حد این ماده مغذی کمک کنند.

به عنوان مثال، بسیاری از غلات صبحانه غنی شده می‌توانند ۱۰۰ درصد از ارزش روزانه توصیه شده یا ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک را در هر وعده تامین کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر