سرانجام پس از چند ماه جنجال و برگزاری جلسات استماع در کنگره آمریکا در خصوص اوکراین گیت، مجلس نمایندگان روز گذشته با صدور کیفرخواستی علیه ترامپ درباره استیضاح وی رای گیری کرد.
کد خبر: ۱۲۴۱۶۱۵

پرونده‌ای که با سر و صدای زیاد و فشارهای کاخ سفید برای مسکوت ماندن آن به جریان افتاد و در راه رسیدگی به آن چهره‌های متعددی از مقامات فعلی و سابق دولت آمریکا در کنگره حاضر شده و به ادای شهادت پرداختند، اکنون به مرحله حساسی رسیده است.
پرونده اوکراین گیت که با افشای مکالمه تلفنی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و ولادیمیر زلنسکی همتای اوکراینی وی و تهدید ترامپ برای قطع کمک‌های مالی واشنگتن به کی‌یف به جریان افتاد، تبدیل به کابوسی وحشتناک برای ترامپ شده و هر چند وی ادعا می‌کند از این پرونده سربلند بیرون می‌آید، اما حقیقت آن است که ممات و حیات سیاسی ترامپ به این پرونده گره خورده است.
در همین ارتباط روز شنبه ۱۷ آذر در جلسه‌ای طولانی که پشت درهای بسته برگزار شد، اعضای دموکرات مجلس نمایندگان با هدف تنظیم متن استیضاح رئیس جمهور این کشور که به بیانیه استیضاح معروف شده به گفت‌وگو پرداختند و بعد از پایان این جلسه که جزئیات آن هنوز مشخص نیست کمیته قضایی مجلس نمایندگان اعلام کرد روند تنظیم این سند هنوز ادامه دارد.
بر اساس اعلام این کمیته، بیانیه استیضاح ترامپ به زودی آماده می‌شود و قرار است امروز سه‌شنبه در مورد آن رأی‌گیری شود.
طرح نمایندگان دموکرات برای استیضاح دونالد ترامپ شامل دو ماده است. بر این اساس رئیس جمهور ایالات متحده به سوءاستفاده از قدرت و پنهانکاری در برابر تحقیقات کنگره متهم شده است.
دونالد ترامپ متهم شده پیش از مکالمه تلفنی با ولادیمیر زلنسکی کمک نظامی ۳۹۰ میلیون دلاری واشنگتن به کی‌یف را متوقف کرده تا او را برای انجام تحقیقات درباره جو بایدن و فرزندش که عضو هیأت مدیره یک شرکت گاز اوکراین بوده تحت فشار قرار دهد.
اکثریت دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا این اقدام را سوءاستفاده از قدرت برای پیشبرد منافع شخصی و مبارزات سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده ارزیابی می‌کنند و تحقیقات برای استیضاح ترامپ را در پیش گرفته‌اند.
نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد تقریبا ۸۰ درصد دموکرات‌ها، بیش از ۴۸ درصد مستقلین و کمتر از ۱۰ درصد جمهوریخواهان از طرح استیضاح حمایت کرده‌اند.
این در حالی است که کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا در گزارش جدید خود به تلاش چند ماهه رئیس جمهور این کشور و سوء‌استفاده وی از قدرت و اختیاراتش برای جلب و تشجیع مداخله خارجی به نفع خود در انتخابات [ریاست جمهوری] ۲۰۲۰ آمریکا پرداخت.
این گزارش به طور مفصل شرح می‌دهد ترامپ و دولت وی، پویشی بی‌سابقه از اقدام‌های کارشکنانه را با هدف جلوگیری از انتشار شواهد و مدارک مرتبط به پرونده استیضاح خود راه انداخته‌اند.
در خلاصه اجرایی این گزارش آمده است: دونالد ترامپ نخستین رئیس جمهور در تاریخ آمریکا است که تلاش می‌کند به‌طور کامل مانع روند تحقیقات برای استیضاح خود شود. حتی رئیس جمهور ریچارد نیکسون- که با خودداری از ارائه شواهد و مدارک لازم در فعالیت کنگره اختلال ایجاد می‌کرد - صلاحیت و مرجعیت کنگره را برای انجام تحقیق در خصوص استیضاح خود پذیرفت.
این گزارش در توضیح پویش ارعاب و تهدید رئیس جمهور کنونی آمریکا می‌نویسد که ترامپ آشکارا در مورد احتمال مقابله به مثل صحبت کرده و به شاهدان احتمالی نیز [به‌طور لفظی] حمله کرده است. با این حال نتیجه کیفرخواستی که علیه ترامپ صادر می‌شود هر چه باشد روی فعالیت‌های انتخاباتی وی تاثیر می‌گذارد و می‌تواند سبب تقویت جبهه دموکرات‌ها در برابر جمهوریخواهان شود. / مهر

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها