jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۴۱۳۱۰   ۱۸ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۸:۰۰

وسایل مورد نیاز: کلاه و دک تعداد نفرات: 6 تا 16 نفر مکان بازی: فضای آزاد یا سالن ورزشی این بازی سال‌ها قبل در کهگیلویه و بویراحمد و بین عشایر و قوم ترک قشقایی و لر انجام می‌شد، اما این روزها طرفداران زیادی ندارد و در دست فراموشی است. برای شروع باید زمین بازی را مشخص کنید.

زمین بازی مستطیل‌شکل است که یک طرف آن دایره‌ای رسم شده و در طرف دیگر، یک تیرک یا درختی انتخاب می‌شود که به‌اصطلاح به آن دک می‌گویند.
بازیکنان به دو گروه تقسیم می‌شوند و هر گروه برای خودش سرگروه مشخص می‌کند. با کمک قرعه تیم مهاجم و تیم مدافع انتخاب می‌شود. تیم مدافع، کلاه روی سرشان می‌گذارند و داخل دایره به‌صورت پشت به پشت یا چهار دست و پا می‌نشینند.
سرگروه هم وظیفه دفاع و حمایت از افراد نشسته را به عهده دارد. تیم مهاجم باید سعی کند کلاه را از سر افراد داخل دایره بردارد و آن را به دک برساند. در مقابل گروه مدافع باید بکوشد با رساندن پای خود به پای حریفان، باعث بازنده شدن آنها شوند.
اگر هم کلاهشان ربوده شد آن را با هر ترفندی باید از حریف بگیرند. در صورتی که مدافعان بتوانند با پای خود به پای یکی از مهاجمان ضربه بزنند، جای دو تیم عوض می‌شود.
مدافعان باید حتما یکی از اعضای بدنشان داخل دایره باشد. یعنی کاملا نمی‌توانند از دایره بیرون بیایند. ضربه‌ای هم که تیم مدافع به افراد تیم مهاجم می‌زند، نباید از زانو به بالا باشد در غیر این صورت خطا حساب می‌شود. نکته دیگر این‌که فرد مهاجم لازم نیست خودش کلاه را به دک برساند. بلکه می‌تواند آن را بین هم‌تیمی‌هایش دست به دست کند تا زودتر به دک برسد. نحوه امتیازدهی هم به این صورت است که تیم مهاجم با رساندن کلاه به دک یک‌امتیاز می‌گیرد و تیم مدافع با زدن پای حریف.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طالبان باید خودش را ثابت کند

طالبان باید خودش را ثابت کند

اخباری که از افغانستان درباره عملکرد طالبان می‌رسد نشانگر این است که بیشتر باید درباره این جریان تامل کرد و به عبارتی هنوز برای قضاوت درباره این‌که آیا ماهیت این گروه تغییر کرده و طالبان امروز با طالبان دیروز فرق می‌کند زود است.

بازدارندگی منطقه‌ای

بازدارندگی منطقه‌ای

ایران با پیوستن به سازمان همکاری‌ های شانگهای به عضویت پیمان بسیار مهمی درآمد که به لحاظ اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و همچنین نظامی می‌تواند بسیار در منطقه تاثیرگذار باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها