jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۴۱۳۱۰   ۱۸ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۸:۰۰

وسایل مورد نیاز: کلاه و دک تعداد نفرات: 6 تا 16 نفر مکان بازی: فضای آزاد یا سالن ورزشی این بازی سال‌ها قبل در کهگیلویه و بویراحمد و بین عشایر و قوم ترک قشقایی و لر انجام می‌شد، اما این روزها طرفداران زیادی ندارد و در دست فراموشی است. برای شروع باید زمین بازی را مشخص کنید.

زمین بازی مستطیل‌شکل است که یک طرف آن دایره‌ای رسم شده و در طرف دیگر، یک تیرک یا درختی انتخاب می‌شود که به‌اصطلاح به آن دک می‌گویند.
بازیکنان به دو گروه تقسیم می‌شوند و هر گروه برای خودش سرگروه مشخص می‌کند. با کمک قرعه تیم مهاجم و تیم مدافع انتخاب می‌شود. تیم مدافع، کلاه روی سرشان می‌گذارند و داخل دایره به‌صورت پشت به پشت یا چهار دست و پا می‌نشینند.
سرگروه هم وظیفه دفاع و حمایت از افراد نشسته را به عهده دارد. تیم مهاجم باید سعی کند کلاه را از سر افراد داخل دایره بردارد و آن را به دک برساند. در مقابل گروه مدافع باید بکوشد با رساندن پای خود به پای حریفان، باعث بازنده شدن آنها شوند.
اگر هم کلاهشان ربوده شد آن را با هر ترفندی باید از حریف بگیرند. در صورتی که مدافعان بتوانند با پای خود به پای یکی از مهاجمان ضربه بزنند، جای دو تیم عوض می‌شود.
مدافعان باید حتما یکی از اعضای بدنشان داخل دایره باشد. یعنی کاملا نمی‌توانند از دایره بیرون بیایند. ضربه‌ای هم که تیم مدافع به افراد تیم مهاجم می‌زند، نباید از زانو به بالا باشد در غیر این صورت خطا حساب می‌شود. نکته دیگر این‌که فرد مهاجم لازم نیست خودش کلاه را به دک برساند. بلکه می‌تواند آن را بین هم‌تیمی‌هایش دست به دست کند تا زودتر به دک برسد. نحوه امتیازدهی هم به این صورت است که تیم مهاجم با رساندن کلاه به دک یک‌امتیاز می‌گیرد و تیم مدافع با زدن پای حریف.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان شهید اهل سنت از روستای زیبای نران در قلب کردستان؛ شهیدی که در ظهر عاشورای یکصد سال قبل با دسیسه حکام مستبد وابسته به بیگانه بعد از چند سال مبارزه و ایستادگی در مقابل نفوذ بیگانگان روس و انگلیس و رد القاب و عناوین اهدایی عثمانی و مخالفت با ظلم و ستم خوانین محلی به شهادت رسید.

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

تحرکات دیپلماتیک منطقه‌ای با هر یک از کشورهایی که در مناطق آسیایی، آفریقایی و آمریکایی وجود دارد کاری پسندیده، مفید و منتهی به اثر خوب و نتایج درخشان برای کشورمان محسوب می‌شود. یکی از مهمترین همکاری‌ های اقتصادی با مجموعه کشورهایی است که در منطقه شرق آسیا قرار دارند و به سازمان همکاری اقتصادی شانگهای معروف هستند.

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

 بر اساس تجربیات سالیان گذشته چند نکته درباره آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی وجود دارد. نکته اول این است که آژانس یک محیط سیاسی است، به این معنا که اعضای شورای‌ حکام همیشه اکثریت غربی داشته و آژانس از این نظر یک ابزار سیاسی در دست کشورهای غربی بوده که هرگاه خواسته‌اند، فشار خود را نسبت به کشورهای دیگر افزایش یا کاهش داده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها