jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۱۲۳۲۸   ۲۸ خرداد ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

داستان تکراری خداحافظی ناگهانی برانکو ایوانکوویچ با فوتبال ایران این بار یقه پرسپولیس را گرفت

برانکوپیــچ!

هشت سال کار در ایران در مقایسه با عمر 28ساله مربیگری برانکو، مدت کمی نیست. مرد کروات تقریبا 30 درصد از دوران مربیگری‌اش را مدیون فوتبال ایران است. به لحاظ کسب جام، آمار از این هم فراتر است. برانکو در این 28 سال، 15 بار با تیم‌های مختلف موفق به کسب عنوان قهرمانی شد، که از این تعداد ده جام با تیم‌های ایرانی بوده است.

آمار، آمار بالایی است؛ بیش از 65 درصد. با این حال برانکو یک بار دیگر فوتبال ایران را بدون خداحافظی ترک کرد؛ رفتنی که احتمالا دیگر برگشتی در آن نیست.
13 سال پیش، وقتی عادل فردوسی‌پور در پایان بازی ایران و آنگولا گفت؛ «خداحافظ جام جهانی و شاید خداحافظ برانکو»، برای مدت 9 سال برانکو سمت ایران آفتابی نشد. او که از قبل، چمدانش را بسته بود، حتی حاضر نشد برگردد تا با هواداران فوتبال ایران خداحافظی کند و حالا یک بار دیگر تاریخ برای فوتبال ایران و این مربی کروات تکرار می‌شود. برای برانکو انگار تمام روزهای خوش حضور در پرسپولیس، ارزش یک خداحافظی خشک و خالی با هواداران پرشور تیم را هم نداشت. برانکو یک‌بار دیگر، بی‌خبر چمدان‌هایش را بست و بدون خداحافظی رفت.
برانکو پرافتخاترین مربی خارجی فوتبال باشگاهی ایران بود. تنها مربی‌ای که با یک تیم در سه دوره متوالی قهرمان لیگ برتر شد. او 175 بار روی نیمکت قرمزها نشست تا از این حیث، بعد از علی پروین، بیشترین آمار را در تاریخ باشگاه پرسپولیس داشته باشد. به لحاظ تعداد قهرمانی هم با کسب هفت جام در سه فصل و نیم سرآمد است. اما هنوز هم برای بسیاری از هواداران پرسپولیس قابل درک نیست که چرا باید خبر توافق مربی محبوبشان را از زبان خبرنگاران عربستانی بشنوند؟ چرا باید توافقی به این مهمی از باشگاه پرسپولیس و هوادارانش پنهان شود؟ چرا باید همه شایعات مربوط به جدایی از پرسپولیس توسط برانکو تکذیب شود و بعد به یکباره خود برانکو نامه فسخ یکطرفه قراردادش را به دفتر باشگاه بفرستد؟ این پایان خوبی نبود برای همه روزهای خوشی که هواداران پرسپولیس با برانکو تجربه کردند و حالا هواداران پرسپولیس حق دارند که دلخور باشند. برانکو می‌توانست فردای روزی که با پرسپولیس قهرمان جام حذفی شد، خیلی راحت از توافقش با باشگاه الاهلی عربستان حرف بزند و چشم در چشم هواداران با آنها خداحافظی کند. او می‌توانست شرایطی را به‌وجود بیاورد که تیم محبوبش، در یک بازه زمانی مناسب‌تر، به فکر گزینه‌های جایگزین باشد. اما حالا در شرایطی که به زمان آغاز تمرینات فصل جدید نزدیک می‌شویم و حالا که بازار نقل و انتقالات داغ است، پرسپولیس باید در شوک از دست دادن سرمربی محبوبش باشد. برانکو گرچه نزد هواداران پرسپولیس لقب «جنتلمن» را گرفته بود، اما برای همان هوادارانی که هر هفته با فریاد زدن نام او، تشویق ایسلندی می‌کردند، «جتلمنانه» رفتار نکرد.

رضا پورعالی

ورزش

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرط اول رفع تحریم‌ها

شرط اول رفع تحریم‌ها

درباره برجام و چگونگی مواجهه با آن راهکارهای مختلفی در نظر گرفته شده اما نکته اصلی این است که مجلس شورای اسلامی قانونی را تحت عنوان اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها به تصویب رساند و از سوی شورای نگهبان هم مورد تایید قرار گرفته است و نوع مواجهه ما با برجام باید دقیقا منطبق با مفاد قانون تصویب شده از سوی مجلس باشد.

کف مطالبات ایران

کف مطالبات ایران

آمریکا برای بازگشت به برجام باید تمام تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند چرا که بدون لغو تحریم‌ها بازگشت معنایی ندارد، همان‌طور که رهبری تاکید داشتند ابتدا همه تحریم‌ها لغو شده و پس از آن باید خواستار بازگشت به برجام باشند.

خود را شیفته مذاکره نشان ندهیم

خود را شیفته مذاکره نشان ندهیم

تجربه گذشته نشان داده هرگاه جمهوری‌ اسلامی ایران در مقابل آمریکا دچار ضعف و تردید شده آنها به بدترین شکل علیه ایران رفتار کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر