نقش رستم از درون می‌میرد

بارندگی‌های اخیر سبب بروز مشکلاتی در نقش‌ رستم در استان فارس هم شده. از آنجا که احتمالا بر اثر نشست زمین، نقش رستم از درون دچار آسیب و ترک شده باشد، نفوذ آب به درون این ترک‌ها نگران‌کننده است؛ مساله‌ای که محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی کشور حدود یک هفته پیش و در پی شدت گرفتن بارش باران در استان‌های مختلف کشور و جاری شدن سیل در تعدادی از استان‌ها به نوعی به آن اشاره کرد و گفت: تَرک‌های نقش رستم در حال باز شدن و وضعیت، بحرانی است.
کد خبر: ۱۲۰۱۲۶۷

حالا کامیار عبدی، مشاور عالی فعالیت‌های پژوهشی و بین‌المللی پایگاه جهانی تخت جمشید می‌گوید: با توجه به وقوع سیل و بارندگی‌های اخیر اتفاق قابل ذکری در ترک‌های بیرونی نقش رستم نیفتاده؛ اما قطعا اتفاقاتی در درون کوه در حال وقوع است که در ظاهر نمودار نشده. از یک‌ سو با نشست زمین در منطقه روبه‌رو هستیم که این امر سبب می‌شود آسیب‌ها و تخریب‌هایی در درون کوه اتفاق بیفتد که هنوز در ظاهر بروز نکرده. همه اینها درحالی است که آب باران در این ترک‌ها نفوذ می‌کند و ممکن است اتفاقات درونی را سرعت بخشد.
این عضو هیات علمی دانشگاه شیراز تصریح کرد: بررسی این امور بسیار پیچیده است و زمانبر خواهد بود. از دیگر سو نتایج باید در شورای فنی مطرح، سپس بعد از تأیید در انتظار تأمین بودجه باشد. در واقع می‌توان گفت مشکلات اداری یکی از چالش‌های نقش رستم به حساب می‌آید. با این همه نیاز است هرچه سریع‌تر جلوی تخریب هرچه بیشتر نقش رستم گرفته شود.
عبدی درعین حال یادآور می‌شود مشکل ترک‌های موجود در نقش رستم همیشه وجود داشته و همواره با موضوع فرسایش آثار روبه‌رو بوده‌ایم، از همین رو مدتی است به صورت پراکنده کارهایی برای جلوگیری از این فرسایش انجام می‌دهیم./ ایلنا

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها