jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۱۹۶۹۲۸   ۲۱ اسفند ۱۳۹۷  |  ۰۹:۲۸

بیماری سیاتیک به واسطه عصبی که تحت تاثیر قرار می‌گیرد، نام گذاری شده است. این شرایط می‌تواند بسیار دردناک باشد و ممکن است برای چندین روز ادامه یابد.

روش خانگی برای تسکین درد سیاتیک

به گزارش جام جم آنلاین از میزان، بیماری سیاتیک به واسطه عصبی که تحت تاثیر قرار می‌گیرد، نام گذاری شده است. این شرایط می‌تواند بسیار دردناک باشد و ممکن است برای چندین روز ادامه یابد.
سیاتیک شرایطی دردناک است که می‌تواند هر فردی را تحت تاثیر قرار دهد. درد سیاتیک می‌تواند آزاردهنده و پایدار باشد و بر همین اساس است که آگاهی از درمان‌های خانگی برای تسکین این شرایط می‌تواند مفید باشد.

زمانی که به پزشک دسترسی ندارید یا در انتظار یک درمان تخصصی‌تر هستید، می‌توانید با برخی کار‌های ساده در خانه به تسکین درد سیاتیک کمک کنید.

• عصب سیاتیک چیست؟
عصب سیاتیک یکی از اعصاب بسیار مهم در بدن انسان است. این عصب از شبکه خاجی، شبکه‌ای از اعصاب که در قسمت کمری‌خاجی ستون فقرات قرار دارد، منشعب می‌شود. این عصب اجازه حرکت و احساس در قسمت‌های زیر بدن را می‌دهد:

- ران‌ها
- زانو‌ها
- ساق‌ها
- قوزک‌ها
- کف پا‌ها
- انگشتان

• بیماری سیاتیک چیست و علائم آن چه چیز‌هایی هستند؟
بیماری سیاتیک به واسطه عصبی که تحت تاثیر قرار می‌گیرد، نام گذاری شده است. این شرایط می‌تواند بسیار دردناک باشد و ممکن است برای چندین روز ادامه یابد. در بیشتر موارد، سیاتیک تنها یک ناحیه از بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در بیشتر موارد، بیماران مبتلا به سیاتیک علائم زیر را تجربه می‌کنند:
- سوزش
- سوزن سوزن شدن
- درد تیز
- بی حسی
- ضعف در پا‌ها

این علائم اغلب در نیمه پایینی بدن نمایان می‌شوند.

• چه چیزی موجب سیاتیک می‌شود؟
تنگی کانال کمری یا زمانی که استخوان‌های هم راستا با عصب سیاتیک با شکستگی مواجه می‌شوند، یک دلیل شایع لومبوسیاتیک (Lumbosciatica) یا سیاتیک کمری است. تومور‌ها نیز می‌توانند یک دلیل احتمالی برای سیاتیک باشند، زیرا عصب را زیر فشار قرار داده و به شکل گیری درد منجر می‌شوند. بارداری از دیگر دلایل سیاتیک محسوب می‌شود. در این مورد، رحم بر اندام‌های داخلی فشار وارد می‌کند و موجب انقباض‌های ماهیچه‌ای می‌شود.

۵ روش طبیعی برای تسکین درد سیاتیک در خانه
درد ناشی از سیاتیک می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد و بر همین اساس درمان‌های شیمیایی مختلفی برای تسکین این شرایط وجود دارند. با این وجود، برخی روش‌های طبیعی نیز می‌توانند جایگزین‌های خوبی برای تسکین درد باشند.
استفاده متناوب از کمپرس داغ و سرد
استفاده از گرما برای تسکین سیاتیک بسیار موثر است. کمپرس‌های داغ به عنوان یک شل کننده و آرام بخش ماهیچه عمل می‌کنند. در همین حال، کمپرس‌های سرد نیز می‌توانند به تسکین و کاهش تورم اطراف عصب کمک کرده، در شرایطی که موجب بی حسی ناحیه می‌شوند.
تعویض بین کمپرس‌های داغ و سرد برای تسکین علائم سیاتیک یک راه حل خانگی خوب برای مواقعی است که درد غیر قابل تحمل می‌شود. چه چیزی نیاز دارید؟
۲ حوله
آب سرد
آب داغ
چه کاری باید انجام دهید؟
یکی از حوله‌ها را در آب داغ غوطه‌ور کرده و سپس آن را برای ۲۰ دقیقه روی ناحیه تحت تاثیر قرار گرفته بگذارید.
حوله دیگر را در آب سرد غوطه‌ور کنید.
پس از گذشت ۲۰ دقیقه از قرار دادن حوله داغ، آن را با حوله سرد جایگزین کرده و اجازه دهید این حوله نیز ۲۰ دقیقه روی ناحیه تحت تاثیر قرار گرفته باقی بماند. این کار را برای یک ساعت تکرار کنید.
کمپرس سیب زمینی
سیب زمینی دارای خواص ضد التهاب است. شما می‌توانید از گوشت، پوست و آب سیب زمینی برای محصولات زیبایی و پزشکی استفاده کنید. زمانی که علائم سیاتیک نمایان می‌شوند، سیب زمینی به همراه مقداری گرما می‌تواند گزینه خوبی برای تسکین درد و کاهش تورم در پا‌های شما باشد.
چه چیزی نیاز دارید؟
۴ عدد سیب زمینی
۱ حوله کوچک
چه کاری باید انجام دهید؟
سیب زمینی‌ها را در آب بپزید. سپس آن‌ها را پوست گرفته و تبدیل به پوره کنید.
مقداری پوره را در حوله پیچیده و روی ناحیه تحت تاثیر قرار گرفته بگذارید. زمانی که حوله سرد شد، یکی دیگر را جایگزین کنید. این کار را برای یک ساعت تکرار کنید. کمپرس زنجبیل و روغن کنجد
زنجبیل یکی از پر استفاده‌ترین گیاهان طبیعی برای مقابله با التهاب است.

افزون بر این، کنجد از خواص ضد التهاب، آبرسانی، تسکین درد و آنتی اکسیدانی برخوردار است که در کنار زنجبیل گزینه‌ای عالی برای مبارزه با درد ناشی از سیاتیک را شکل می‌دهد.
چه چیزی نیاز دارید؟
نصف فنجان روغن کنجد (۱۲۵ میلی لیتر)
۱ ریشه زنجبیل
۱ حوله کوچک
چه کاری باید انجام دهید؟
روغن کنجد را در مایکروویو یا به روش بن ماری گرم کنید.
زنجبیل را ریز خرد کرده و به روغن اضافه کنید.
حوله را درون ترکیب روغن و زنجبیل قرار داده و آن را برای ۲۰ دقیقه روی ناحیه تحت تاثیر قرار گرفته بگذارید.

کمپرس بابونه
بابونه گیاهی با خواص ضد التهاب و دارای ترکیبات گندزدا است. به لطف این فواید، شما می‌توانید از یک تونیک بابونه‌ای برای تسکین درد مفاصل و ماهیچه استفاده کنید. افزون بر این، نوشیدن چای بابونه روشی خوب برای جذب بهتر این خواص است. فواید چای بابونه تنها به درد سیاتیک محدود نمی‌شود و برای روماتیسم، اندام‌های متورم یا به عنوان یک دهانشویه نیز کارایی دارد.
چه چیزی نیاز دارد؟
۲ فنجان آب (۵۰۰ میلی لیتر)
۲ قاشق غذاخوری چای بابونه (۳۰ گرم)
۱ حوله
چه کاری باید انجام دهید؟
آب را حرارت داده و بابونه را به آن اضافه کنید.
اجازه دهید این ترکیب دم بکشد.
چای را صاف کرده و حوله را در آب قرار دهید.
حوله را روی ناحیه تحت تاثیر قرار گرفته بگذارید تا زمانی که گرمای خود را از دست بدهد.
این کار را برای دو ساعت تکرار کنید.
کمپرس سرد
مواردی که پیش‌تر به آن‌ها اشاره شد، بیشتر با گرما در ارتباط بودند. اما برخی افراد کمپرس‌های سرد را ترجیح می‌دهند. کمپرس‌های سرد درمانی طبیعی برای تسکین درد و تورم محسوب می‌شوند. در این مورد نیازی به کار خاصی نداشته و آب سرد و یخ نیز می‌توانند کارایی کافی را داشته باشد.
چه چیزی نیاز دارید؟
۱ حوله
۸ تکه یخ
مقداری آب
چه کاری باید انجام دهید؟
در یک کاسه آب و مقدار یخ لازم برای خنک کردن آن را بریزید.
حوله را در آب غوطه‌ور کرده و برای ۲۰ دقیقه روی ناحیه تحت تاثیر قرار گرفته بگذارید.
این کار را هر سه ساعت تکرار کنید.
به خاطر داشته باشید که درمان‌های خانگی می‌توانند به تسکین درد سیاتیک کمک کنند، اما در درمان این شرایط نقشی ندارند. از این رو، مراجعه به پزشک برای بررسی دقیق شرایط و چگونگی درمان اهمیت دارد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بازدارندگی منطقه‌ای

بازدارندگی منطقه‌ای

ایران با پیوستن به سازمان همکاری‌ های شانگهای به عضویت پیمان بسیار مهمی درآمد که به لحاظ اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و همچنین نظامی می‌تواند بسیار در منطقه تاثیرگذار باشد.

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

شیوع ویروس کرونا در کشور براساس آنچه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش کردن است، طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به 238شهر و تعداد شهرهای زرد به 136شهر افزایش یافته‌است، ضمن این‌که 17شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها 57 شهر رنگ قرمز کرونایی دارند.

شاعری که پدیده شد

شاعری که پدیده شد

جنوب ایران و به ویژه فارس و بوشهر همواره یکی از قطب‌ های شعری کشور بوده است. ادیبان این بخش از ایران‌ زمین در جریان‌ سازی شعر انقلاب نیز نقش بسزایی داشته‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها