jamejamonline
ورزشی کد خبر: ۱۱۸۰۲۱۱ ۲۸ آذر ۱۳۹۷  |  ۱۴:۱۱

واکاوی دلایل ضعف والیبال ایران ؛

پله‌پله تا سقوط!

والیبال ایران با کوهی از مشکلات روبرو است. اکنون هم که ضعف این رشته ورزشی مشهودتر از هر زمانی به نظر می‎رسد. وضعیت آنقدر پرانتقاد است که انگار مدت بسیار زیادی از زمانی که تیم ملی در لیگ جهانی ، قهرمانی آسیا و انتخابی المپیک افتخارمی‎آفرید، گذشته است.

پله‌پله تا سقوط!

به گزارش جام‎جم آنلاین ، چه اتفاقی برای تیم ملی والیبال ایران افتاد و چرا وضعیت اینگونه شد؟ چرا نگرشی ناامیدکننده نسبت به آینده تیم ملی والیبال ایران وجود دارد؟ چرا اهالی والیبال می‌گویند که کشتی والیبال ایران در دریای پرتلاطم و مواج گیر افتاده است؟ واقعیت این است که اتفاقات پیرامون والیبال ایران در شرایط کنونی جالب نیست. در واقع برخی از موارد سر جای اصلی خود قرار ندارند و باعث شده است تا همه چیز زنجیروار همدیگر را تحت‌تاثیر قرار بدهند. معضلات والیبال ایران و دلایل افت آن را می‌توان در دسته‌های مختلفی تقسیم کرد.

1-استعدادیابی ناقص

همه چیز در ظاهر خوب به نظر می‎رسد. از شکل‎گیری مراکز استعدادیابی گرفته تا اعزام مربیان به شهرهای مختلف برای شناسایی استعدادهای بلندقد. اما روند این استعدادیابی کاملا ناقص است. بازیکنان پس از پشت سر گذاشتن مراحل تست‌های فنی و جسمانی وارد مرحله حرفه‌ای‌تری می‌شوند اما در همین مرحله است که به حال خود رها می‌شوند.در واقع مهم‎ترین نکته پرداختن به بازیکنان پس از مرحله استعدادیابی است. این بازیکنان پس از مرحله استعدادیابی سرگردان می‌شوند. تمرینات آنها در این مرحله جدی تلقی نمی‌شود و فقدان برنامه در این مرحله باعث دلسردی بازیکنان می‌شود.

2-سرمایه گذاری‌های غلط

ورزش یک صنعت است اما کسی آن را جدی نمی‌گیرد. همانطور که در بازار اقتصادی ایران ، تازه واردها و بی‌تجربه بودنشان باعث ایجاد خسران و ضرر می‌شود به همان میزان حضور همین دست از افراد در ورزش نتایج مشابه به جای می‌گذارد. در بهترین حالت ممکن این سرمایه‌گذاری‌ها شاید ضرر و زیان به دنبال نداشته باشد اما بازدهی مثبت هم برای والیبال ایران به همراه نخواهد داشت. بارزترین مثال از کسانی که در والیبال ایران سرمایه‎گذاری غلط می‎کنند به کسانی برمی‎گردد که بدون پشتوانه علمی و فنی و فقط بر اساس کسب درآمد اقدام به دایر کردن مراکز پرورش بازیکن و باشگاه‎های والیبال می‎کنند. این افراد سودجو بدون توجه به آینده بازیکنان و موفقیت آنها فقط به این فکر می‎کنند چگونه با جذب بازیکنان نوجوانان به این مراکز پول بیشتری به دست بیاورند. از آنجایی که آموزش‎های ارائه شده در این مراکز اصولی نیست آینده آنها به مخاطره می‎افتد.

3- مدیران اشتباهی

همه جای ایران انباشته از مدیران شیفته خدمت و شیفته میز و موقعیت است. والیبال نیز قرار نیست استثنا باشد. در والیبال ایران نیز می‌توانید مدیران متعددی را پیدا کنید که نه دانش مدیریت دارند و نه از درک کاملی نسبت به والیبال برخوردار هستند. این افراد پیشرفت والیبال را جز اولویت‎های دست چندم خود قرار می‎دهند. این مدیران اشتباهی با خود زیردستان اشتباهی هم به والیبال می‎آورند. نتیجه‎اش هم که اکنون کاملا مشخص است.

4-سالاری ستار‌ه‌ها

وقتی تمام امید ایران در عرصه‎های بین‎المللی به ستاره‎هایش است، چگونه می‎توان انتظار داشت آنها دچار خودبزرگ‎بینی بیش از اندازه نشوند. آنها در والیبال ایران جولان می‎دهند، اعتراض می‎کنند و بدرفتاری از خود نشان می‎دهند و البته کسی هم به آنها خرده نمی‎گیرد و صد البته همچنان به این رفتارهای خود ادامه می‎دهند. بر روی این نکته هم باید تاکید شود که همه ستاره‎های والیبال ایران اینگونه نیستند اما در مقابل برخی دیگر از حد گذرانده‎اند و در برخی از تصمیمات والیبال نیز تاثیر می‎گذارند. حضور و تداوم بی منطق‎ این ستاره‌های قدیمی باعث شده است تا همین امروز هم بازیکنان جوان فرصت‌های بزرگی را از دست بدهند. آنها هنوز باید شاهد یکه‌تازی این ستاره‎های قدیمی باشند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
صندلی ریاست به این 7 نفر نمی رسد

صندلی ریاست به این 7 نفر نمی رسد

کشوری که فوتبالش اساطیری همانند علی دایی و احمدرضا عابدزاده دارد چرا فردی دیگری را باید به عنوان رییس فدراسیون خود ببیند؟ حالا که برگزاری مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال مهم ترین رویداد سال جاری به شمار می رود پاسخ به این سوال بسیار مهم است.

اسطوره نشد، اسطوره نیست

اسطوره نشد، اسطوره نیست

یکی از جذاب ترین فوتبالیست های تاریخ 45 ساله شد، فوتبالیستی که در دوران اوج خود حتی از فوق ستاره های گران قیمت دنیای فوتبال بیشتر محبوبیت داشت. امروز بکام در 45 سالگی هنوز محبوب است، محبوب و البته جذاب.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر