jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۷۵۶۱۶   ۲۰ آبان ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

کدخدایی در نشست خبری تشریح کرد:

دلیل مغایرت CFT با شرع

سخنگوی شورای نگهبان در تشریح دلایل مخالفت شورای نگهبان با لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم(سی.‌اف‌.تی) گفت: اصل این کنوانسیون، حق شرط را بجز موارد ارجاع به داوری بین‌المللی نمی‌پذیرد، لذا اساسا حق شرط‌های مصوبه مجلس در تعارض با اصل این کنوانسیون و مغایر با شرع شناخته شد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، عباسعلی کدخدایی در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران، به ۲۲ ایراد شورای نگهبان به لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم موسوم به سی.اف.تی اشاره کرد و افزود: یک بند ایرادی دیگر نیز پس از آن اضافه شد.

وی ادامه داد: برخی ایرادات به صورت مبنایی در بندهای دیگر تکرار میشود لذا با توجه به این موضوع، ایرادات اصلی شورای نگهبان به این لایحه ۱۱ مورد است که ۱۱ مورد دیگر بر مبنای همین ایرادات اصلی در بندهای دیگر تکرار شده است.

کدخدایی تصریح کرد: به عبارتی اگر مجلس ۱۱ مورد ایرادات اصلی را برطرف کند، ۱۱ مورد دیگر نیز خود به خود رفع خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که رئیس کمیسیون امنیت ملی، بیست و سومین بند اضافه شده را ایراد این شورا مبنی بر مغایرت با منافع ملی خوانده نیز گفت: از نظر اعضای شورای نگهبان در حال حاضر با توجه به ایرادات و اشکالات متعدد مذکور (۲۲مورد) با عنایت به اینکه الحاق ایران به این کنوانسیون با فرض غیر قابل اصلاح بودن اشکالات وارده به آن، خلاف منافع و امنیت ملی ایران بوده، مغایر شرع شناخته شد.

کدخدایی گفت: اگر مجلس ایرادات ۲۲ گانه را رفع کند، این ایراد نیز رفع شده تلقی خواهد شد.

کدخدایی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه یکی از فعالان سیاسی ادعا کرده هشت میلیون رأی در سال ۸۸ به مجموع آراء اضافه شده است، آیا این شخص مستنداتی ارائه کرده است، اظهار کرد: چرا اعلام نکرده صد میلیون رأی اضافه شده است؟ آیا اینگونه تهمتهای ناروا زدن درست است؟ از این بدتر و بزرگتر در سال ۸۸ اتهاماتی زده شد و بسیار زشت است این حرفها دوباره مطرح میشود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
موج پنجم کرونا در راه است؟

موج پنجم کرونا در راه است؟

براساس مشاهدات میدانی می‌توان گفت موج چهارم کرونا در بسیاری از استان‌ها در حال فروکش است و این روزها از قله موج چهارم کرونا عبور کرده‌ایم.

رد پای آمریکا از کابل تا غزه

رد پای آمریکا از کابل تا غزه

خبر خیلی دردآور بود؛ انفجارهای تروریستی مدرسه دخترانه سیدالشهدای کابل. هنوز و در حالی که چند روز از انفجارها می‌گذرد، پایتخت جمهوری اسلامی افغانستان همچنان در سوگ است.

حقی که ناحق است

حقی که ناحق است

یکی دو هفته بود همه هشدار می‌دادند و حالا چند روز است همان‌ها دارند انتقاد می‌کنند که چه وضعش است! چرا این همه آدم می‌آیند برای انتخابات ریاست‌ جمهوری ثبت‌ نام می‌کنند؟ اینها کلی هزینه مادی و معنوی دارد و اصلا کجای دنیا برای انتخاب رئیس‌ جمهوری، طی پنج‌روز، 300نفر ثبت‌نام می‌کنند؟

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر