jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۷۵۶۱۶   ۲۰ آبان ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

کدخدایی در نشست خبری تشریح کرد:

دلیل مغایرت CFT با شرع

سخنگوی شورای نگهبان در تشریح دلایل مخالفت شورای نگهبان با لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم(سی.‌اف‌.تی) گفت: اصل این کنوانسیون، حق شرط را بجز موارد ارجاع به داوری بین‌المللی نمی‌پذیرد، لذا اساسا حق شرط‌های مصوبه مجلس در تعارض با اصل این کنوانسیون و مغایر با شرع شناخته شد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، عباسعلی کدخدایی در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران، به ۲۲ ایراد شورای نگهبان به لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم موسوم به سی.اف.تی اشاره کرد و افزود: یک بند ایرادی دیگر نیز پس از آن اضافه شد.

وی ادامه داد: برخی ایرادات به صورت مبنایی در بندهای دیگر تکرار میشود لذا با توجه به این موضوع، ایرادات اصلی شورای نگهبان به این لایحه ۱۱ مورد است که ۱۱ مورد دیگر بر مبنای همین ایرادات اصلی در بندهای دیگر تکرار شده است.

کدخدایی تصریح کرد: به عبارتی اگر مجلس ۱۱ مورد ایرادات اصلی را برطرف کند، ۱۱ مورد دیگر نیز خود به خود رفع خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که رئیس کمیسیون امنیت ملی، بیست و سومین بند اضافه شده را ایراد این شورا مبنی بر مغایرت با منافع ملی خوانده نیز گفت: از نظر اعضای شورای نگهبان در حال حاضر با توجه به ایرادات و اشکالات متعدد مذکور (۲۲مورد) با عنایت به اینکه الحاق ایران به این کنوانسیون با فرض غیر قابل اصلاح بودن اشکالات وارده به آن، خلاف منافع و امنیت ملی ایران بوده، مغایر شرع شناخته شد.

کدخدایی گفت: اگر مجلس ایرادات ۲۲ گانه را رفع کند، این ایراد نیز رفع شده تلقی خواهد شد.

کدخدایی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه یکی از فعالان سیاسی ادعا کرده هشت میلیون رأی در سال ۸۸ به مجموع آراء اضافه شده است، آیا این شخص مستنداتی ارائه کرده است، اظهار کرد: چرا اعلام نکرده صد میلیون رأی اضافه شده است؟ آیا اینگونه تهمتهای ناروا زدن درست است؟ از این بدتر و بزرگتر در سال ۸۸ اتهاماتی زده شد و بسیار زشت است این حرفها دوباره مطرح میشود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مدیحه‌ای برای یک جاسوس

مدیحه‌ای برای یک جاسوس

مدت‌هاست این ستون منتظر است؛ چشم انتظار تولد و به دنیا آمدن. قصه از مرثیه شروع شد. یلی، فرهیخته‌ای، فحلی دستش از دنیا کوتاه شده بود. چند خطی به یادش ادای دین کردم. چند روز بعد بزرگ دیگری پرکشید. باز باید می‌نوشتم.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر