jamejamsima
سیما گفتگو محور کد خبر: ۱۱۳۱۹۱۵   ۱۴ فروردين ۱۳۹۷  |  ۰۸:۴۴

با کاظم سیاحی، گوینده عروسک دوست‌داشتنی مجموعه کلاه‌قرمزی

من و جیگر با هم زندگی می‌کنیم!

«جیگر» را حالا دیگر بیشتر مردم می‌شناسند؛ از بزرگ و کوچک گرفته تا زن و مرد.جیگر حتی بین آنهایی که کمتر تلویزیون تماشا می‌کنند و گاهی پز این را می‌دهند که وقتشان گرانبهاتر از آن است که پای برنامه‌های تلویزیون تلف شود هم طرفدار دارد و این طیف نیز در شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر درباره دلبری‌های این عروسک دوست‌داشتنی چیزهایی می‌نویسند! نگاه جیگر به دنیا واقعی و در عین حال فانتزی است.

من و جیگر با هم زندگی می‌کنیم!

او خری است که دوست دارد، اسب باشد اما شاید خودش نمی‌داند همین موقعیت است که دوست‌ داشتنی‌اش کرده است‌!

در روز سیزده بدر با کاظم سیاحی، گوینده عروسک جیگر هم‌صحبت شدیم تا از روند رشد این عروسک برایمان بگوید.

سال گذشته زمانی که سری جدید مجموعه کلاه‌قرمزی ضبط می‌شد، فکر می‌کردید عروسک جیگر به این میزان مورد استقبال قرار گیرد و مردم دوستش داشته باشند؟

هنوز بدرستی نمی‌دانم امسال میزان استقبال از عروسک جیگر چگونه است و او چقدر توانسته مردم را با خود همراه کند. جیگر چند سالی است که به جمع عروسک‌های مجموعه کلاه قرمزی اضافه شده، همه عروسک‌های این مجموعه طرفداران زیادی دارند و جیگر هم علاقه‌مندان خاص خود را دارد.

اگر سری به شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و توییتر بزنید، طرفداران جیگر را پیدا خواهید کرد.

خیلی خوشحالم که این اتفاق افتاده!‌ این استقبال به لطف کار خوب آقایان طهماسب و جبلی رخ داده است. عروسک‌های مجموعه کلاه قرمزی به مرور زمان هم پخته‌تر شده‌اند و هم زوایای تازه‌ای از شخصیت آنها نمایش داده می‌شود. همه عروسک‌ها در هر سری رشد می‌کنند و شاید به همین دلیل است که مردم را با خود همراه می‌کنند.

این پختگی و رشد شخصیت جیگر در فیلمنامه طراحی شده یا خود شما هم ویژگی‌هایی را به او اضافه کردید؟

هر کاری که ما انجام می‌دهیم با نظارت آقایان جبلی و طهماسب است. بر اساس طراحی آنهاست که در هر سری از مجموعه کلاه قرمزی چه بخشی از شخصیت عروسک‌ها نشان داده شود و آنها تا چه اندازه رشد کرده و پررنگ شوند.

بر اساس همین طراحی‌هاست که عروسک‌هایی مانند کلاه قرمزی و پسرخاله تقریبا به حاشیه رفته‌اند و عروسک‌هایی مانند گابی و جیگر پررنگ‌تر شده‌اند؟

کلاه قرمزی و پسرخاله بیشتر از بیست و پنج سال است در این مجموعه حضور دارند و به نظرم کامل شده‌اند، اما این که این عروسک‌ها به حاشیه رفته‌اند را قبول ندارم، چون اگر این دو شخصیت نباشند کلا مجموعه اعتبارش را از دست می‌دهد. کلاه قرمزی و پسرخاله جای ثابت و طرفداران خود را دارند. معتقدم این دو تا در مرکز قصه‌ها قرار دارند تا بقیه دیده شوند.

شخصیت جیگر نه بزرگ است و نه بچه. به همین دلیل، هم بچه‌ها دوستش دارند و هم آدم‌بزرگ‌ها با او ارتباط برقرار می‌کنند. خود شما وارد 40 سالگی شده‌اید و در این سن این‌قدر خوب می‌توانید جیگر را بین مردم عزیز کنید؛ شخصیت خود شما بزرگسال است یا آدم‌بزرگی هستید که کودک درون‌تان فعال و سرزنده است؟

همه شخصیت‌هایی که در مجموعه کلاه قرمزی حضور دارند دنیا را از دریچه نگاه کودکان می‌بینند به همان سادگی و بدون پیچیدگی. جیگر هم مانند دیگر عروسک‌ها، کودکی است با ویژگی‌های منحصر به فرد خودش. او همه چیز را ساده می‌بیند و آنچه می‌خواهد را به زبان می‌آورد هر چند قانع کردن او زیاد هم سخت نیست.

مجموعه کلاه قرمزی به مناسبت نوروز تولید می‌شود در زمان‌هایی که مشغول ساخت آن نیستید آیا به جیگر فکر می‌کنید که در زمان تولیدش می‌توانید او را همچنان دوست‌داشتنی ارائه کنید؟

بله‌! جیگر از آن شخصیت‌هایی است که همیشه در گوشه ذهنم هست و با او زندگی می‌کنم. معمولا دو سه ماه قبل از ضبط تمرین و روخوانی را شروع می‌کنیم در این دوره شخصیت او پررنگ می‌شود و همه ما تلاش می‌کنیم او خلاق‌تر و دوست‌داشتنی‌تر شود، اما واقعیت این است از زمان حضورش در مجموعه کلاه‌قرمزی همیشه در ذهنم هست و به او فکر می‌کنم.گاهی حتی در موقعیت‌های خاصی که قرار می‌گیرم به این فکر می‌کنم اگر الان جیگر بود چه واکنشی نشان می‌داد؟

شما در تئاتر و تلویزیون نقش‌های زیادی بازی کرده‌اید، اما با نقش جیگر بین مردم محبوب شدید حتی بین افراد خاص که کمتر تلویزیون نگاه می‌کنند، فکر می‌کردید با یک شخصیت عروسکی اینقدر معروف شوید؟

هر نقشی ترس‌های خودش را برای بازیگر یا گوینده دارد‌؛ این که آیا این نقش را مردم دوست خواهند داشت یا نه‌! مجموعه کلاه قرمزی این امتیاز را دارد که سازندگان آن بخصوص آقایان جبلی و طهماسب آنقدر کار بلد هستند که می‌توان چشم بسته به آنها اعتماد کرد و مطمئن بود نتیجه کار خوب خواهد شد و مردم با آن ارتباط برقرار کرده و دوستش خواهند داشت.چند نسل با مجموعه کلاه قرمزی خاطره دارند و همین آینده را روشن می‌کند و نشان می‌دهد راهی که انتخاب کرده‌ایم راه خوب و روشنی است. در آغاز حضور شخصیت جیگر در مجموعه کلاه قرمزی ترس‌هایی داشتم، اما به مرور ترس‌هایم جایش را به اعتماد داد.

40 ساله شده‌اید و به نظر می‌رسد کم‌کم باید محصول کاشته‌های خود را برداشت کنید؛ به نظرتان آینده کاریتان چگونه خواهد بود؟ آیا برنامه‌ریزی خاصی دارید؟

راستش در جامعه ما با برنامه‌ریزی زندگی کردن، سخت است‌! ما از روز بعدمان هم خبر نداریم و نمی‌دانیم چه در انتظارمان است. برنامه‌ریزی زمانی اهمیت دارد که بدانی ریسک‌ها و خطرهایی که می‌کنی به نتیجه خواهد رسید. با همه اینها من هم مثل بقیه مردم برای آینده‌ام برنامه‌هایی دارم. تلاش می‌کنم به آن چیزهایی که دوست دارم و آرزویم هست، برسم‌؛ اما این‌که چه پیش بیاید و چقدر بتوانم برنامه‌هایم را عملی کنم، آینده مشخص می‌کند.

و اگر صحبت دیگری درباره جیگر هست بفرمایید؟

جیگر اگر به اینجا رسیده و بین مردم محبوب شده است، مدیون افراد زیادی است‌؛ یکی از مهم‌ترین آنها آقای عیسی یوسف‌پور، عروسک‌گردان شخصیت جیگر است. ما دو نفر همکاری خوبی با هم داریم و آقای یوسف‌پور از من بزرگ‌تر و باتجربه‌تر است و یکی از شانس‌های من این است که با او همکاری می‌کنم.

طاهره آشیانی - روزنامه‌نگار

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
قرارگاه آگاهی و امید

قرارگاه آگاهی و امید

موضوع ترویج، تبلیغ و پراكندن امید، موضوعی است كه رهبر معظم انقلاب در برهه‌های مختلف زمانی به آن تاكید كردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها