نوانما معارف کد خبر: ۱۰۷۶۰۴۴   ۰۱ مهر ۱۳۹۶  |  ۱۹:۰۰

مستحب است که پس از دفن جنازه، چند عمل مستحبی انجام شود، اعمالی که شنیدن آن از زبان شیوا و فصیح استاد حوزه و مدرس اخلاق، مرحوم مجتهدی تهرانی برای شما، خالی از لطف نخواهد بود.

احکام پس از دفن جنازه

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران،‌ دین مبین اسلام، برای تمامی مراحل زندگی انسان برنامه مشخص و خاصی ارائه کرده است؛ دستورات گسترده فردی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و ... که در قالب احکام واجب و مستحب، اثرات سازنده و زیبایی را بر ابعاد مختلف زندگی افراد می‌گذارد و مانند سدی از انسان در برابر خطرات محافظت می‌کند.

لحظات پیش از تولد، به هنگام تولد، در طول زندگی و در نهایت لحظات مرگ در نگاه اسلام حائز اهمیت است و باید به دقت به آن پرداخت.

ویدئوی زیر یکی از جلسات درس مرحوم مجتهدی تهرانی است؛ استاد حوزه علمیه و مدرس اخلاق که بیان شیوا و رسایش زبانزد خاص و عام بود. حاج آقا مجتهدی با ذکر چند عمل مستحبی در هنگام دفن جنازه و میت چنین می‌گوید: پس از دفن کردن جنازه، به یکباره محل را ترک نکنید، پنج شش قدم بروید و برگردید. مرده با قبر انس می‌گیرد، متوجه است می‌بیند و آگاه است. در آن حال خدا خطاب به بنده می‌گوید، عبدی اوحدوک، بنده من تنهایت گذاشتند؟ رفتند؟ زن و بچه، مرید؟ غصه نخور منم انیس تو، من خودم انیس تو هستم. خوش به حال بنده‌هایی که از طرف خدا یه همچین خطابی به آنها برسد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: