jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۰۶۶۸۵۴ ۰۶ شهريور ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

بحران آب در دنیا هر روز جدی تر می‌شود در کشورمان نیز به دلیل شرایط اقلیمی این بحران جدی‌تر است.

شهر و روستاهای زیادی در کشور وجود دارد که ساکنانش به‌راحتی به آب دسترسی ندارند و کم نیستند کشاورزانی که بی‌آبی تیشه به ریشه زندگی‌شان زده و از مزارع آنها چیزی جز زمین‌های خشکیده باقی نگذاشته است. برای نمونه می‌توان در جنوب شرقی کشورمان به سیستان و بلوچستان اشاره کرد که خشک شدن تالاب هامون زندگی را برای آنها غیر ممکن کرده است. در این شرایط بسیاری از ساکنان این مناطق ناچار به کوچ شده‌اند. در نتیجه این کوچ، کشور با تهدیدهای زیادی روبه‌رو شده است؛ چراکه خالی شدن مناطق مرزی این فرصت را برای اتباع بیگانه ایجاد می‌کند در مناطق آنها ساکن شده و به این شکل زمینه برای بروز مشکلات جدی و حتی امنیتی فراهم شود.

نمی‌توان این مساله را نادیده گرفت که دلیل اصلی بروز چنین بحرانی، سیاست‌های اشتباه برخی مدیران است؛ اما در این بین باید از نبود آگاهی و توجه برخی شهروندان نیز انتقاد کرد، هرچند دلیل فراگیر شدن این بی‌توجهی نیز چیزی نیست جز بی‌توجهی نظام آموزشی کشور به مسائل زیست‌محیطی. به عنوان مثال برنامه آموزشی مناسبی در کتاب‌های درسی مدارس و دانشگاه‌ها وجود ندارد و آن طور که باید به مسائل زیست‌محیطی پرداخته نمی‌شود. به همین سبب کارشناسان معتقدند چنانچه تغییر رفتاری از سوی برخی شهروندان رخ داده و اندکی آنها را نسبت به مسائل زیست‌محیطی مانند بحران آب یا از بین رفتن جنگل‌ها حساس کرده است، فقط به دلیل فعالیت سازمان‌های مردم نهاد است. این در حالی است که هرچند تعداد سازمان‌های مردم نهاد در چند سال اخیر افزایش داشته، اما هنوز سازمان‌های مردم نهاد برای فعالیت با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند و گاهی بروکراسی سبب به نتیجه نرسیدن برنامه آنها می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ورود بورسی پرابهام

ورود بورسی پرابهام

با گسترش بازار سرمایه و رکوردزنی شاخص بورس در ماه‌های اخیر، بسیاری از شرکت‌ها متقاضی حضور در بورس و عرضه عمومی سهام خود در بازار سرمایه هستند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر