jamejamnashriyat
کد خبر: ۹۸۰۳۷۵   ۰۱ دی ۱۳۹۵  |  ۰۸:۰۰

زمانی که تیموتی ایوانز وارد ایستگاه پلیس در منطقه تدفیل در جنوب ولز شد، بسیار مضطرب و گیج بود. در حالی که رعشه دستانش به‌وضوح دیده می‌شد، رو به افسر پلیسی کرد که پشت میز نشسته بود، گفت: می‌خواهم خودم را تسلیم نیروهای پلیس کنم. من از شر جسد همسرم خلاص شده‌ام.

ایوانز در ادامه توضیح داد که او به‌تنهایی و به صورت تبعید در ولز زندگی می‌کند و جسد همسرش را می‌توان در خانه آنها در خیایان شماره 10 رولینگتون پالاس در منطقه ناتینگ هیل لندن پیدا کرد. در‌واقع ایوانز طبقه بالای این خانه را اجاره کرده بود. اولین جست‌وجوی پلیس براساس حرف‌های او در روز 30 نوامبر 1949 انجام شد که هیچ نتیجه مشخصی در پی نداشت. ایوانز 24 ساله که راننده یک ون شهری بود، اصرار داشت همسرش مرده است. آن‌طور که او می‌گفت همسرش در زمان انجام عمل سقط جنین که توسط همسایه طبقه پایین آنها یعنی آقای جان کریستی انجام شده بود، جان خود را از دست داد.

جست‌وجوی تازه پلیس در واقع سرنخی از یک جنایت دوگانه بود. در حیاط کوچک پشت خانه آنها، جسد خانم برلی ایوانز جوان پیدا شد. در ادامه جنازه گرادلین، دختر بچه خانم ایوانز نیز از زیر خاک بیرون آمد. تیموتی ایوانز از مرگ دختر خود شوکه شده بود، اما بدون کوچک‌ترین حرفی مسئولیت هر دو قتل را به عهده گرفت. در جریان برگزاری دادگاه، او ناگهان ادعای اولیه خود را پس گرفت و ادعا کرد که آقای کریستی مسئول قتل اعضای خانواده‌اش بوده است. اتهامات او علیه همسایه‌ای که فردی قابل احترام بود، چندان در دادگاه مورد توجه قرار نگرفت. کریستی 55 ساله کارمند یکی از بانک‌های لندن بود که در دوران جنگ جهانی دوم نیز مدت کوتاهی به عنوان افسر نیروی پلیس متروپلیتن فعالیت کرده بود.

بنا‌به گفته ایوانز در دادگاه، کریستی با تظاهر به این‌که از علم پزشکی سررشته‌ای دارد، همسر او را مجاب کرد که عمل سقط جنین را انجام دهد؛ اما برلی در جریان عمل جان خود را از دست داد. ایوانز که کاملا گیج به نظر می‌رسید، گفت کریستی به او قول داده بود جسد همسرش را در جایی به صورت مخفیانه دفن کرده و دختر بچه‌شان را به زوجی بدهد که در نزدیکی آنها زندگی می‌کردند. ایوانز پس از این جریان کار خود را رها کرد و به ولز آمد تا به زندگی‌اش ادامه بدهد، اما نتوانست برای مدت زیادی راز این جنایت را پیش خود نگه دارد. هر چه بازجویی‌ها جلوتر می‌رفت، او سخت‌تر می‌توانست دلیل این جنایت خود را توضیح دهد. در نهایت او پیکان اتهامات را به سمت همسایه‌اش نشانه گرفت.

جان کریستی که همراه همسرش ایتال نزدیک به دو دهه بود در منطقه رولینگتون پالاس زندگی می‌کرد، از شنیدن این اتهامات علیه خود به‌هیچ‌وجه ناراحت نشد. تحقیقات تیم مسئول این پرونده نیز بر بی‌گناه بودن او تاکید داشت. همین مساله برای هیات‌منصفه دادگاه کافی بود. آنها تیموتی ایوانز را به اتهام دو فقره قتل همسر و دختر کوچکش متهم شناختند. چند ماه بعد ایوانز اعدام شد و این مساله به‌هیچ‌وجه مورد توجه قرار نگرفت که او در زیر فشارهای خردکننده زندگی در حومه لندن سعی می‌کرد با اندک درآمد خود زندگی‌ و خانواده‌اش را حفظ کند.

مساله‌ای که هیات‌منصفه و نیروهای پلیس متوجه آن نشدند این بود که آن خانه تنها جنازه برلی و گرادلین ایوانز را در خود جای نداده بود. این خانه که در نگاه اول کاملا عادی به نظر می‌رسید، یک گورستان تمام و کمال بود. آقای جان کریستی نیز آن شهروند قابل احترام و عادی نبود که تظاهر می‌کرد. زمانی که نیروهای پلیس اولین جست‌وجوی جسد خانم برلی ایوانز را انجام دادند، آنها دقیقا روی قبر‌ افرادی ایستاده بودند که قربانیان جنایت‌های پیشین کریستی بودند. زمانی که کارآگاهان در حال بررسی باغ پشت خانه کریستی بودند و از احتمال کندن آنجا سخن می‌گفتند، سگ کوچک کریستی شروع به کنار زدن خاک‌ها کرد و استخوان سر یکی از دو زنی را بیرون آورد که او به قتل رسانده بود. آن استخوان‌ها متعلق به خانم موریل اِدی بود. کریستی به سرعت سگ را از آن صحنه دور کرد و خاک باغ را به حالت اولش باز‌گرداند.

ادامه دارد...

حسین خلیلی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عباس‌ آقا باشیم

عباس‌ آقا باشیم

سال‌ها پیش توی یک مدرسه تئاتر به کار مشغول بودم. ساختمانی با موقعیت اداری را دوستی اجاره کرده‌بود که چند کلاس داشت و یک پلاتوی نسبتا بزرگ برای تمرین‌ها و کلاس‌های عملی.

پایبندی در برابر پایبندی

پایبندی در برابر پایبندی

تکلیف ما در برابر جلسه شورای حکام صرف‌ نظر از هر نتیجه‌ای که داشته باشد، مشخص است. ما در مجلس شورای اسلامی قانونی تحت عنوان اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران تصویب کردیم.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر