به‌دنبال تشک پر قو

ما حدود یک‌سوم از عمر خود را در خواب می‌گذرانیم. از سوی دیگر، خواب کافی و با کیفیت علاوه بر این که باعث استراحت بدن می‌شود، آثار مثبتی بر برقراری تعادل هورمون‌ها دارد و به کنترل استرس کمک می‌کند.
کد خبر: ۹۷۷۲۳۱

بنابراین برقراری شرایط مناسب برای خواب بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند. انتخاب یک تشک مناسب از معیارهای یک خواب خوب شبانه است که سبک زندگی سالم را به همراه دارد.

مراقب تشک‌های سمی باشید: ما درطول شب حدود 7 تا 8 ساعت را روی تشک می‌خوابیم بنابراین باید تشکی انتخاب کنیم که مواد سالم و بی‌خطری در آن به‌کار رفته باشد. حدود 90درصد تشک‌ها حاوی مواد شیمیایی هستند که با بروز برخی بیماری‌ها در ارتباط‌ هستند. از جمله این مواد می‌توان به (polybrominated diphenyl ethers» (PBDE»، اسیدبوریک، فورمالدئید و آنتیموان اشاره کرد. در این میان PBDEها‌ مواد ضد احتراقی هستند که برای جلوگیری از سوختن تشک براثر افتادن شمع یا سیگار به کار می‌روند.

این مواد به ترکیبات ارگانیک فراری تجزیه شده و بعد از آزاد شدن در هوا، هنگام شب تنفس می‌شود که بسیار خطرناک‌اند. در برخی تشک‌های پشمی که از مواد ارگانیک ساخته شده‌اند نیز برای مستحکم نگه‌داشتن الیاف پشم، از الیاف مصنوعی چسبنده استفاده می‌کنند که اغلب سمی هستند، اما تولیدکنندگانی هم هستند که در تولید تشک از هیچ ماده سمی استفاده نمی‌کنند.

تشک‌های ارگانیک که بدون رنگ، عطر و آفت‌کش‌های مصنوعی ساخته می‌شود معمولا آثار مثبتی را به همراه دارد که عبارتند از: حفظ حالت طبیعی بدن و بهبود کیفیت خواب، عدم ارتباط بدن با مواد سمی مرتبط با بروز انواع سرطان‌ها از جمله ریه و مشکلات قلبی، جلوگیری از غلت زدن‌های مکرر در طول شب، کاهش اختلالات خواب از جمله وقفه تنفسی خواب، کنترل دمای طبیعی بدن و جلوگیری از بالا رفتن حرارت بدن در طول شب، کاهش بروز حساسیت به خاطر عدم استفاده از عطرها و رنگ‌های مصنوعی و کاهش مشکلات جسمی از قبیل کمردرد، گردن درد، مشکلات ناباروری و مشکلات رشدی در نوزادان و کودکان.

جریان خونی که بهبود می‌یابد: بهبود جریان خون یکی از عناصر مهم در داشتن خواب شبانه راحت به‌شمار می‌رود. انتخاب تشکی که از طریق حمایت مناسب از بدن و اعمال فشار مناسب به بدن مانع از انسداد جریان خون شود، اهمیت زیادی دارد. جریان خون ضعیف دردی را ایجاد می‌کند که باعث غلت زدن‌ها و چرخش‌های مداوم در طول خواب می‌شود. هر بار غلت زدن، چرخه خواب را مختل می‌کند که همین امر خستگی و خواب‌آلودگی در طول روز را به‌دنبال دارد.

Memory foam یکی از بهترین گزینه‌ها برای تشک است. Memory foam موادی است که به حفظ حالت طبیعی بدن کمک می‌کند.

حمایت از بدن هنگام خواب: پزشکان توصیه می‌کنند که هرگز از تشک‌های فنری برای خواب استفاده نکنید. این قبیل تشک‌ها بیشترین عامل فشار روی نقاط خاصی از بدن هستند که غالبا کمردرد را به‌دنبال دارند و بعد از چند سال استفاده متوجه مشکلات به وجود آمده خواهید شد. تشک‌هایی از جنس لاتکس طبیعی و ارگانیک مقاوم بوده و برای محیط زیست هم بی‌خطر هستند. اگر به دنبال یک تشک طبیعی هستید، پشم بهترین گزینه است و براحتی قابل شست‌وشو است، اما در عین حال الیاف پشم نیز ممکن است برای افراد مستعد حساسیت کمی آزاردهنده باشد.

منبع: drfranklipman

ندا اظهری

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها