jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۹۶۴۸۷۱   ۱۶ آبان ۱۳۹۵  |  ۰۷:۳۰

عوامل زیادی در شایع شدن اعتیاد در جامعه نقش دارند. یکی از این عوامل، نبود نشاط اجتماعی است که به افسردگی در جامعه دامن می‌زند و گریبان همه گروه‌های سنی را می‌گیرد؛ از نوجوانان گرفته تا سالمندان. به همین خاطر، باید مانع مرگ نشاط در جامعه شد.

نشاط علیه اعتیاد

برای افزایش نشاط در جامعه باید مولفه‌هایی را که سبب گسترش افسردگی و ناامیدی می‌شود، مهار کرد. برای نمونه، امید به آینده برای جوانان نشاط به همراه می‌آورد. درواقع، جوانی که به آینده‌اش امیدوار است یعنی می‌داند پس از فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه براحتی صاحب شغل می‌شود یا می‌تواند تشکیل خانواده بدهد، به احتمال فراوان جوانی با نشاط است. به این دلیل باید توجه ویژه به اشتغالزایی داشت.

افزون براین باید تاکید کرد، اخلاق‌مدار بودن روابط اجتماعی نیز در افزایش نشاط اجتماعی نقش بسزایی دارد. به عنوان مثال، وقتی افراد جامعه به این باور برسند که شایسته سالاری حکم فرماست و خبری از تبعیض وجود ندارد، با نشاط تر خواهند بود.

به نظر می‌رسد، افزایش امید به آینده در میان جوانان از اهمیت بیشتری برخوردار است و مسئولان باید با ایجاد شغل و کنترل تورم در این راه قدم بردارند.

این در حالی است که نباید از گسترش فرهنگ قناعت، خود اعتمادی و خوداتکایی نیز غفلت کرد.

علاوه بر این موارد، لازم به یادآوری است که دولت نیز باید توجه ویژه به مسائل اجتماعی داشته باشد و سرانه افراد را در این خصوص افزایش دهد یا برنامه‌ای مدون و مناسب را درخصوص کنترل مسائل اجتماعی اجرا کند،زیرا به نظر می‌رسد دیگر در قالب شوراهای عالی مانند جوانان یا سالمندان نمی‌توان مسائلی مانند اعتیاد، طلاق و فقر را مدیریت کرد.

همایون هاشمی

رئیس پیشین سازمان بهزیستی کشور

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دفاع از محیط‌ زیست با تفنگ پلاستیکی!

دفاع از محیط‌ زیست با تفنگ پلاستیکی!

«سلاح محیط‌ بانان پلاستیکی است و آنها نمی‌توانند در برابر شکارچیان متخلف از آن استفاده کنند.» روایت‌هایی که در ادامه می‌آید این حقیقت تلخ را بیشتر آشکار می‌کند.

حمایت از خانواده، کلید بحران سالمندی

حمایت از خانواده، کلید بحران سالمندی

بدیهی است مساله جمعیت، پیش نیاز اساسی پیشرفت همه کشورهاست. در واقع هیچ اتفاقی، از پیشرفت‌های فناوری تا رشد علمی و صنعتی، بدون در نظر گرفتن نیروی انسانی ممکن نخواهد بود.

شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

مقایسه اجمالی آمار ازدواج در سال‌های اخیر و اوایل دهه90، به‌وضوح نشان می‌دهد آمار ازدواج به طور کلی پایین آمده است اما این‌که میان همین آمار، باز هم برخی از استان‌ها وضعیت بهتر و بعضی دیگر در وضعیت اصطلاحا قرمز قرار دارند، طبیعتا نشات‌گرفته از شرایط اقتصادی و فرهنگی متفاوت در هرکدام از آنهاست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها