jamejamnashriyat
کد خبر: ۹۳۳۴۴۰   ۲۷ مرداد ۱۳۹۵  |  ۰۸:۰۰

افراد برای همسرکشی انگیزه‌ها و دلایل مختلفی می‌توانند داشته باشند. نمی‌توان همه پرونده‌ها را به یک دلیل ربط داد، اما می‌شود از چند مورد به‌عنوان بیشترین دلایل را نام برد.

خیانت، پوشاندن خطا های مرتکب شده، ترس از عکس‌العمل های غیرمترقبه، اعتیاد، خشونت در خانواده‌ها، توهم شیشه، سوء ظن و... از دلایلی هستند که بیشتر در همسرکشی‌ها نمود دارد.

در مواردی پایین بودن آستانه تحمل افراد باعث عصبانیت در یک لحظه می‌شود و همین مشکل می‌تواند قتل همسر را شکل دهد. دسته‌ای دیگر هستند که به دلیل خیانت این کار را می‌کنند. البته نمی‌توان درباره زیاد یا کم شدن این دلیل نظر قطعی داد. بسیاری از مردم فکر می‌کنند که خیانت زیاد شده، اما تا آمار رسمی‌ در این‌باره منتشر نشود، نمی‌توان حرفی زد.

مهم‌ترین نکته‌ای که درباره همسرکشی وجود دارد تفاوت زن‌کشی و شوهرکشی است. معمولا زنان وقتی که می‌خواهند شوهر خود را به قتل برسانند، از یک نقشه قبلی استفاده می‌کنند. آنها درباره کار خود فکر و طرح‌ریزی می‌کنند، بعد هم برای خود یک شریک پیدا می‌کنند تا بتوانند موفق باشند، اما مردان اکثرا آنی مرتکب قتل همسر خود می‌شوند. آنها در یک لحظه از دست همسرشان ناراحت یا عصبی می‌شوند و آنها را به قتل می‌رسانند. این تفاوت‌ها به‌دلیل تفاوت احساسات و تفاوت‌های فیزیکی و اجتماعی هم می‌تواند باشد. یک زن شاید اگر حق طلاق داشت به جای برنامه‌ریزی برای قتل همسرش به فکر جدایی از او می‌افتاد.

سعید خراط‌ها - روان‌شناس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر