jamejamonline
استانها عمومی کد خبر: ۹۲۶۶۳۹   ۰۸ مرداد ۱۳۹۵  |  ۱۴:۴۵

«سُواس» یکی از پاپوش‌های قدیمی مردم بلوچستان است که از نوعی برگ درخت خرما درست می‌شود و به اصطلاح، مرگ ندارد.

کفشی که مرگ ندارد!

به گزارش جام جم آنلاین، الهام محمدی کارآفرین صنایع دستی بلوچستان در گفت‌وگو با ایسنا، درباره این پاپوش قدیمی مردم بلوچستان به نام «سُواس» توضیح داد: این پاپوش با برگ نوعی درخت خرما به نام «داز» ساخته می‌شود و به‌عنوان کفش و دمپایی از آن استفاده می‌شود.

او ادامه داد: «سُواس» از بدو حیات بلوچ‌ها کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می‌گرفته است. هنوز هم بیشتر مردم در روستاها از آن استفاده می‌کنند و جالب است که امروزه به‌عنوان نوعی مُد مطرح شده است. جوانان بلوچستان این پاپوش را تولید می‌کنند و در برخی موارد هم از آن به‌عنوان تزیین، در خانه یا هر جای دیگری استفاده می‌کنند.

محمدی درباره مواد مورد استفاده‌ برای ساخت «سُواس» گفت: «داز» نوعی درخت خرمای خودرو است که در منطقه بلوچستان به وفور دیده می‌شود. چون از این گیاه استفاده‌های بی‌جا می‌کردند، سازمان منابع طبیعی از آن محافظت می‌کند و اگر کسی بدون مجوز از آن استفاده کند، با او برخورد قانونی می‌شود.

این کارآفرین صنایع دستی درباره قیمت این پاپوش، اظهار کرد: قیمت سواس از ۱۵ هزار تومان شروع می‌شود و با توجه به بافت و سایز آن، قیمتش تغییر می‌کند. معمولا سواس زنانه، باریک و سواس مردانه پهن‌تر است.

وی افزود: این پاپوش‌ها مرگ ندارند و هرقدر که از آن‌ها کار بکشید، فقط کُرک‌هایشان نازک‌تر می‌شود و در نهایت، خراب یا پاره نمی‌شوند. همچنین برای آن‌که نرم‌تر شوند، هنگامی که آن‌ها را از پا درمی‌آورند، به آن‌ها آب می‌زنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رحلت عالم بلاد

رحلت عالم بلاد

دهه ۶۰ بود. واکسن فلج اطفال درست اثر نکرد. پاشنه‌های نوجوان روستایی به سختی به زمین می‌رسید.