امیرحسین صدیق امروز 45 ساله می‌شود

خاطره‌ای 20 ساله با مردم دارم

با امیرحسین صدیق بازیگر تلویزیون و مجری برنامه «کتاب‌باز»

اهل رقابت نیستم

امیرحسین صدیق را بیشتر مخاطبان با سریال‌های موفق تلویزیونی‌اش می‌شناسند. جوان شهرستانی هتل، پدرجان قصه‌های تابه‌تا یا پیرمرد بامزه زبان‌شناس آب پریا و ده‌ها نقش دیگر. صدیق در تلویزیون با بزرگانی مثل کیانوش عیاری، اصغر فرهادی و مرضیه برومند همکاری داشته است.
کد خبر: ۹۲۱۸۲۲

صدیق بعد از حضور موفقش در برنامه خندوانه، این بار مجری برنامه خوب و فرهنگی «کتاب‌باز» در شبکه نسیم شده است. پیروزی در شیکاگو، چایخانه باغ پریان، ریچارد سوم، بیداری، میم مثل مادر، تله، نوک برج، دربه‌درها، شبانه، مربای شیرین، دختری بنام تندر، نسل سوخته، شب روباه، قافله، عصر پاییزی، لبخند در مراسم ترحیم، مهمانان ویژه، قصه سیمین، غلط‌انداز، آخرین چک برگشتی، مژدگانی برای ایلیا، ماه عسل، همه بچه‌های من، نشانی، کتابفروشی هدهد، رقص پرواز، دربه‌درها، روزگار قریب، باران عشق، بدون شرح، هزاران چشم، کارآگاه شمسی و دستیارش مادام، شب روباه، ورثه آقای نیکبخت، داستان یک شهر و دردسرهای عظیم ازجمله کارهای مهم کارنامه بازیگری و کارگردانی صدیق محسوب می‌شوند.

آیا بازیگری برایتان این روزها به عنوان یک دغدغه جدی مطرح نیست که به سمت اجرای برنامه کتاب‌باز رفتید؟

من قبلا تجربه اجرا با رامبد جوان را چند سال قبل در تلویزیون داشتم، چند سال گذشت و تمایل دوباره‌ای برای اجرا نداشتم، زیرا بازیگر کارش بازیگری است و اجرا مقوله و تخصص دیگری است. این بار چون بحث کتابخوانی بود احساس دین می‌کردم و فکر کردم که باید خمس و زکات کارم را بدهم. برنامه‌ای که جزو کارهای فرهنگی ارزشمند تلویزیون در حوزه کتاب و کتابخوانی در سال‌های اخیر است. مخاطب اصلی در این برنامه مردم عادی، کتابخوان‌ها و جوان‌ها هستند و مهم‌ترین قصد و هدفمان این است که مردمی را که سال‌هاست با کتاب و کتابخوانی قهر کرده‌اند و کمتر مطالعه می‌کنند، شاید بتوانیم برای چند لحظه یا چند روز آنها را دوباره با کتاب مانوس کنیم و آنها را همراه کتاب و مطالعه کنیم.

به نظر می‌رسد خودتان هم کتابخوان حرفه‌ای هستید...

کتابخوان حرفه‌ای بودم و چندسالی بود که در این کارم وقفه ایجاد شد و به خودم آمدم و دیدم من که کار فرهنگی انجام می‌دهم، مثل خیلی از مردم به بهانه‌های مختلف ارتباطم با کتاب دچار وقفه شده است. در ذهنم سوالات زیادی به وجود آمد. آیا وقت ندارم و مگر می‌شود روزی پنج دقیقه نتوانم کتاب مطالعه کنم.

هر روز از 40 کیلومتری تهران برای ضبط به تهران می‌آیید. این رفت‌و‌آمد برایتان دشوار نیست؟

چون این کار را تکلیف خودم می‌دانم سختی‌هایش را تحمل می‌کنم. از طرف دیگر حضور در این برنامه این فرصت را در اختیارم قرار داده تا کارهایی را که دوست ندارم بازی کنم، قبول نکنم.

در ایام نوروز امسال هم در برنامه لباهنگ خندوانه حضور موثری داشتید...

موقعی که رامبد جوان پیشنهاد داد و نمونه خارجی چنین مسابقاتی را دیده بودم با کمال میل قبول کردم و برنامه خوبی هم از کار درآمد و مخاطب داشت.

بحث رقابت هم در این برنامه برایتان جذابیت داشت...

نه، به رقابت فکر نمی‌کردم.

آدم اهل رقابتی نیستید؟

نه، در هیچ موردی در زندگیم اهل رقابت نیستم.

در طول برنامه هم مدام می‌خواستید مردم به میلاد کی‌مرام رای بدهند؟

دوست داشتم چه رای بیاورم یا نیاورم میلاد کی‌مرام برود مرحله بعدی، زیرا جوان است و انگیزه داشت. برای خودم یک تفریح دورهمی شب عیدی بود و چیز دیگری انتظار نداشتم. اما رامبد و شهیدی‌فر قبول نکردند که به نفع میلاد کنار بروم و تاکید داشتند که قاعده ‌بازی باید رعایت شود.

به نظر شما رقابت باعث پویایی و حرکت روبه جلو نمی‌شود؟

تلاش برای بهتر شدن را دوست دارم، اما معیار و ابعادش مهم است و این‌که با چه کسی قرار است این رقابت و به چه دلیلی انجام شود.

به نظر رسید بعد از این‌که از مرحله اول عبور کردید، در مراحل بعدی جدی‌تر کارتان را دنبال کردید...

نه، آهنگ مرحله دوم مسابقه را یک ساعت قبل از ضبط خندوانه انتخاب کردم و چند باری داخل ماشین تا رسیدن به استودیوی ضبط برنامه گوش کردم و رفتم سر ضبط و تلاشم این بود که اجرای متفاوتی داشته باشم و بیشتر مثل یک تئاتر نگاهش کردم تا یک مسابقه، خیلی‌ها به من ایراد گرفتند که انتخاب دوم، آهنگم خوب نبود و اولی بهتر بود.

برای انتخاب آهنگ آزادی عمل داشتید یا ‌باید از میان پیشنهادات انتخاب می‌کردید؟

برنامه خندوانه یکسری آهنگ برایم فرستاد، اما اگر آهنگی خودم انتخاب می‌کردم، ‌باید تائید می‌شد.

بیماری و کمر دردی که در زمان ضبط برنامه داشتید کارتان را سخت کرده بود؟

خیلی و نمی‌خواستم قبول کنم.

حضور در مسابقه خندوانه تاثیری در روحیه شما داشت؟

خیلی تاثیر خوبی بعد از بازخورد مثبت مردم در من ایجاد کرد. رامبد هم مدام به من زنگ می‌زد و می‌گفت، چرا در فضای مجازی تلاشی نمی‌کنی که رای بیشتری بیاوری. من گفتم این‌کاره نیستم و تازه دو ماه است که در روستای محل زندگیم اینترنت آمده است.

رای آوردن شما در مرحله اول بدون هیچ تبلیغی نشان داد که برای مردم محبوب هستید...

اختلاف زیادی با میلاد کی‌‌مرام نداشتیم.

حضورتان در خندوانه باعث شد در برنامه کتاب‌باز حضور داشته باشید؟

نه، ربطی ندارد. دی‌ و بهمن با تهیه‌کننده کتاب‌باز بعد از مدتی مذاکره به توافق رسیدم.

در بحث انتخاب مهمان‌های کتاب‌باز شما چه نقشی دارید؟

برنامه یک اتاق فکر شامل افشین صادقی‌زاده به عنوان سردبیر، من و تهیه‌کننده دارد و البته از بیرون هم برخی از مواقع کمک می‌گیریم. برخی از مواقع لازم است برای دعوت بعضی از مهمانان هنری با توجه به آشنایی قبلی‌ام شخصا ورود داشته باشم.

مثالی هم در این مورد ارائه می‌کنید؟

به طور مثال در دعوت مریم سعادت از آشنایی‌ام با ایشان استفاده کردم.

سیاست کلی برنامه آیا حضور بازیگران مطرح است یا دیگر اقشار هنری هم مورد رویکرد هستند؟

در ابتدا یک فهرست چند هزار نفری از هنرمندان، ادبا، نویسندگان تهیه شد و البته هنوز هم به این فهرست نام جدید اضافه می‌شود. منتهی برای دعوت کردن هم با کلی مسائل هماهنگی مواجه هستیم. توجه مدیریت شبکه بیشتر روی حضور چهره‌های نام‌آور و مطرح است.

به چه دلیل کمتر سراغ ورزشکاران برای حضور در این برنامه رفته‌اید؟

بستگی به میل و اراده شخص ورزشکار هم برای حضوردر برنامه دارد. قرار نیست در کتاب باز کسی را به خاطر کم کتاب خواندن محاکمه کنیم و داریم دنبال ورزشکاران اهل کتاب می‌گردیم و سیاست برنامه هم ایجاد جنجال و تحقیر کسی نیست.

اگر مهمانی کتابخوان نباشد از قبل هماهنگ می‌کنید تا برود کتابی بخواند و بعد در برنامه حضور داشته باشد؟

نه، این کارها را انجام نمی‌دهیم. هرکسی اگر فقط یک کتاب هم در طول عمرش خوانده باشد خاطره خوب و خوشی از این کار در ذهنش دارد.

معمولا مهمان درباره کتابی که قرار است در برنامه درباره‌اش حرف بزند با شما مشورت می‌کند؟

حرف اساسی که با مهمانان برنامه مطرح می‌کنم این است که امشب شب شماست. اگر سوالی را دوست نداشتید جوابش را ندهید. اگر درباره موضوعی تمایل ندارید حرف بزنید به صراحت به من ابراز کنید. هیچ الزامی در کتاب‌باز برای مهمان برای انجام کاری یا گفتن حرفی وجود ندارد.

ارتباط مردم با برنامه کتاب‌باز چگونه است؟

برنامه در میان مردم بازخورد بسیار خوبی داشت و کسانی که فرصتی برای کتاب و مطالعه در زندگی ندارند، با برنامه و حرف‌هایش ارتباط خوبی برقرار کردند، ولی اگر زمان برنامه بیشتر شود قطعا بازخورد بهتری دریافت خواهیم کرد و در کتاب‌باز تلاشمان این است که این کار ارزشمند فرهنگی بیشتر در بین مردم و جوان‌ها معرفی شود و روزی برسد که همه مردم ما کتابخوان‌های حرفه‌ای باشند.

چه کارهایی را آماده پخش دارید؟

فیلم سینمایی آشوب به کارگردانی کاظم راست گفتار، تله‌فیلم گوشی قرمز به کارگردانی صادق پروین آشتیانی، سریال بی‌قرار 2 به کارگردانی فلورا سام را آماده نمایش دارم. برای حضور در تئاتر پیشنهاد‌هایی داشتم، اما با توجه به شرایط و نحوه فعالیت‌های کاری‌ام، امکان حضور در آنها را نداشته‌ام. در سینما هم پیشنهادهایی دارم، اما هنوز قطعی نشده است.

بلد نیستم کسی را اذیت کنم

من یک روستایی هستم. بارها به من گفته شده، چرا برای ایجاد ریتم تند‌تر، میان صحبت‌های مهمان برنامه نمی‌پری و من می‌گویم بر‌خلاف این‌که در برخی از برنامه‌ها مد شده دوستان مجری مهمان را تحقیر می‌کنند، اهل این کارها نیستم. کسی که اهل کتاب و کتابخوانی است شکل رفتار و زندگی کردن و حرف زدنش متفاوت است. بنابراین می‌خواهیم در برنامه تاثیر مطالعه را بر روحیات آدم‌ها نشان بدهیم که در سبک زندگیشان چه تحولاتی دارد.

احمد محمداسماعیلی

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها