jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۹۰۷۹۱۶   ۰۵ خرداد ۱۳۹۵  |  ۱۷:۳۷

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه بیش از 70 درصد از افراد سیگاری، مصرف آن را از سنین نوجوانی آغاز می‌کنند، افزود: سالانه 6 میلیون نفر در سراسر دنیا بر اثر مصرف سیگار جان خود را از دست می‌دهند و به عبارتی سیگار هر هشت ثانیه جان یک انسان را می‌گیرد.

سیگار هر ۸ ثانیه یک نفر را می‌کشد

به گزارش جام جم آنلاین، دکتر علی اکبر سیاری در حاشیه برگزاری شصت و نهمین مجمع جهانی بهداشت در ژنو با اشاره به بررسی 76 موضوع در حوزه سلامت در این اجلاس، گفت: در حوزه بیماری های غیرواگیر یکی از مباحث مورد بررسی، کنترل دخانیات و ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته برای کنترل مصرف دخانیات بود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان این که برخی کشورها تصمیم گرفتند که تا سال 2025 مصرف سیگار را به حداقل ممکن در کشورهایشان برسانند، گفت: کشور سوئد تصمیم گرفته است که مصرف دخانیات را به صفر برساند.

سیاری با اشاره به ارائه گزارشاتی مبنی بر اقدامات موفق برای کنترل مصرف دخانیات از سوی برخی از کشورها، افزود: ایران نیز در زمینه کنترل مصرف دخانیات شش استراتژی دارد که تا کنون پنج استراتژی را اجرا کرده است و مطرح شدن ششمین استراتژی که افزایش مالیات بر سیگار بود در کمیسیون مربوطه مورد تصویب قرار گرفت.

وی با بیان این که برخی از کشورها مثل استرالیا سیگارهای بدون نام و نشان عرضه می‌کنند، ابراز امیدواری کرد تا در کشور ایران هم بتوان سیگارها را بدون برچسب و نام و نشان عرضه کرد. کشور انگلیس نیز به دنبال تصویب این قانون است.

سیاری مضرات مصرف سیگار را متوجه افراد مصرف کننده و افرادی دانست که در معرض دود سیگار قرار دارند و گفت: به همین دلیل مصرف سیگار و دخانیات در اماکن عمومی ممنوع است؛ زیرا این جزو حقوق هر فرد است که در محیطی سالم حضور داشته باشد و باید تمام انسان‌ها به آن توجه داشته باشند و کشورهای دنیا نیز آن را به قانون تبدیل کنند.

وی همچنین به قانون ممنوعیت مصرف مواد دخانی در اماکن عمومی در ایران اشاره کرد و آن را قانونی مناسب دانست.

سیاری گفت: بر اساس گزارش‌های ارائه شده در مجمع جهانی بهداشت در ژنو، مادرانی که در دوران حاملگی سیگار مصرف می‌کنند، دو تا سه برابر بیشتر از مادران سالم در معرض سقط جنین قرار دارند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: اگر فردی بطور مداوم 20 سال سیگار مصرف کند، عمر آن فرد 20 تا 25 سال کوتاه‌تر می‌شود.

منبع:ایسنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

شیوع ویروس کرونا در کشور براساس آنچه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش کردن است، طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به 238شهر و تعداد شهرهای زرد به 136شهر افزایش یافته‌است، ضمن این‌که 17شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها 57 شهر رنگ قرمز کرونایی دارند.

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها