jamejamonline
فرهنگی کتاب و ادبیات کد خبر: ۹۰۶۴۲۴ ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۵:۱۳

یک روز از مقابل کتابفروشی رد می‌شویم و می‌بینیم تبلیغ سرکتاب باز کردن و خرافات پایش به آنجا باز شده است. درست در مقابل جایی که قرار است برویم کتاب بخوانیم و با ندانسته‌هایمان بجنگیم، جهل خانه کرده است. اما آیا این اتفاق یکروزه و یکشبه رخ داده است؟ مسلما نه. به کتاب‌های پرفروش 15سال گذشته نگاه کنید. کتاب‌هایی مثل دختر می‌خواهی یا پسر؟ اسم فرزندت را چه می‌گذاری؟ مردان مریخی، زنان ونوسی و ... پرفروش‌های این سال‌ها بودند.

علم و جهل با کتاب

وقتی این کتاب‌ها پرفروش‌های جامعه و کتاب‌های جدی به گوشه‌ای طرد می‌شوند و به گفته وزیر ارشاد تیراژ دو هزارتایی دارند، در این شرایط نمی‌توان انتظار داشت علم در جامعه رشد کند و جدی شود. وقتی هم علم نباشد، خرافه وارد می‌شود.

هر قدر جامعه کمتر به سمت علم‌گرایی برود، امور ضد علم بیشتر تقویت می‌شود و پایشان به مقابل کتابفروشی‌ها هم می‌رسد؛ آن هم کتابفروشی‌هایی که چند سالی است بیشتر شبیه خرازی و کافی شاپ شده اند و دیگر کتابفروشی نیستند. خلاصه آن که چه شد که به اینجا رسیدیم،ماجرایش مفصل و طولانی است که نیاز به واکاوی و تحلیل دقیق از سوی روان شناسان و جامعه‌شناسان دارد.

اما می‌توانم به عنوان یک مولف بگویم باید در جامعه اتفاقی بیفتد که علم مقابل جهل و خرافه بایستد. ما بیش از هر چیز نیازمند این هستیم که کتاب‌های جدی جایگاه خود را در جامعه پیدا کنند، مردم در حدی نسبت به زندگی و مسائل خود عالم شده باشند که به خرافه‌ها پشت کنند و به زندگی‌شان نگاه درستی داشته باشند.

وقتی ما از افراد رده بالای جامعه هم گاهی گرایش‌ها و حرف‌هایی می‌بینیم و می‌شنویم که به منظرهای غیرعلمی گرایش بیشتری دارند، می‌توان به این اندیشید که جامعه ما هر لحظه فرصت‌های بیشتری را برای نزدیک شدن به منظرهای علمی از دست می‌دهد.

با این همه می‌توان جلوی این اتفاق را گرفت و نگذاشت بیش از این دیر شود. همه چیز کتاب است، کتاب‌های جدی به جامعه بیایند، علم هم می‌آید، بروند جهل می‌آید.

مجید نظافت

نویسنده و روزنامه‌نگار

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

مردمانی 80 سال در قرنطینه

مردمانی 80 سال در قرنطینه

می‌دانی حلما... من قول می‌دهم... من قول می‌دهم یک روز بعد از نماز ظهر، روی تخته سنگ‌های روبه‌روی مسجد الاقصی می‌گویم بنشین و می‌دوم از ابوطاریج برایت فالوده می‌خرم با شربت سیب‌های ترش وحشی و آبلیمو ...

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر
افطاری‌ ها

ماه رمضان امسال چه سریال‌هایی روی آنتن شبکه‌های مختلف سیما خواهند رفت؟

افطاری‌ ها

پیشخوان بیشتر