jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۶۲۳۷ ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

یک روز از مقابل کتابفروشی رد می‌شویم و می‌بینیم تبلیغ سرکتاب باز کردن و خرافات پایش به آنجا باز شده است. درست در مقابل جایی که قرار است برویم کتاب بخوانیم و با ندانسته‌هایمان بجنگیم، جهل خانه کرده است. اما آیا این اتفاق یکروزه و یکشبه رخ داده است؟ مسلما نه. به کتاب‌های پرفروش 15سال گذشته نگاه کنید. کتاب‌هایی مثل دختر می‌خواهی یا پسر؟ اسم فرزندت را چه می‌گذاری؟ مردان مریخی، زنان ونوسی و ... پرفروش‌های این سال‌ها بودند.

وقتی این کتاب‌ها پرفروش‌های جامعه و کتاب‌های جدی به گوشه‌ای طرد می‌شوند و به گفته وزیر ارشاد تیراژ دو هزارتایی دارند، در این شرایط نمی‌توان انتظار داشت علم در جامعه رشد کند و جدی شود. وقتی هم علم نباشد، خرافه وارد می‌شود.

هر قدر جامعه کمتر به سمت علم‌گرایی برود، امور ضد علم بیشتر تقویت می‌شود و پایشان به مقابل کتابفروشی‌ها هم می‌رسد؛ آن هم کتابفروشی‌هایی که چند سالی است بیشتر شبیه خرازی و کافی شاپ شده اند و دیگر کتابفروشی نیستند. خلاصه آن که چه شد که به اینجا رسیدیم،ماجرایش مفصل و طولانی است که نیاز به واکاوی و تحلیل دقیق از سوی روان شناسان و جامعه‌شناسان دارد.

اما می‌توانم به عنوان یک مولف بگویم باید در جامعه اتفاقی بیفتد که علم مقابل جهل و خرافه بایستد. ما بیش از هر چیز نیازمند این هستیم که کتاب‌های جدی جایگاه خود را در جامعه پیدا کنند، مردم در حدی نسبت به زندگی و مسائل خود عالم شده باشند که به خرافه‌ها پشت کنند و به زندگی‌شان نگاه درستی داشته باشند.

وقتی ما از افراد رده بالای جامعه هم گاهی گرایش‌ها و حرف‌هایی می‌بینیم و می‌شنویم که به منظرهای غیرعلمی گرایش بیشتری دارند، می‌توان به این اندیشید که جامعه ما هر لحظه فرصت‌های بیشتری را برای نزدیک شدن به منظرهای علمی از دست می‌دهد.

با این همه می‌توان جلوی این اتفاق را گرفت و نگذاشت بیش از این دیر شود. همه چیز کتاب است، کتاب‌های جدی به جامعه بیایند، علم هم می‌آید، بروند جهل می‌آید.

مجید نظافت

نویسنده و روزنامه‌نگار

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

دین اسلام، حقوقی را برای انسان قرار داده است که در این خصوص تفاوتی میان زن و مرد به عنوان دو فرد وجود ندارد و حقوق مشترک زنان و مردان در جامعه اسلامی تلقی می‌شود.

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

این روزها هجمه‌های همه جانبه‌ای از سوی آمریکا، برخی کشورهای اروپایی و رژیم صهیونیستی به محور مقاومت و حزب ا... لبنان وارد می‌شود.

تعامل کارساز قوا

تعامل کارساز قوا

قوه مجریه، قضاییه و مقننه، سه بازوی کارآمدی نظام در پاسخگویی به مطالبات حقیقی مردم و اجرای سیاست‌های ابلاغی از سوی رهبر انقلاب‌ هستند و همگرایی سه‌ قوه در اجرای این سیاست‌ها الزامی است.

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

اتفاقی تلخ که برای مرحوم خانم آسیه پناهی افتاد بار دیگر ذهن‌ها را متوجه این موضوع کرد که باید برای محرومان و مستضعفان جامعه که قدرت خرید مسکن ندارند و به کپرنشینی و حاشیه‌نشینی روی آورده‌اند، فکری اساسی کرد.

گفتگو

بیشتر
بازیگری نمی‌ایستد

گفت‌گو با پرستو گلستانی به مناسبت تولدش و همه خاطراتی که این سال‌ها برای ما ساخته است

بازیگری نمی‌ایستد

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر