jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۶۲۳۷ ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

یک روز از مقابل کتابفروشی رد می‌شویم و می‌بینیم تبلیغ سرکتاب باز کردن و خرافات پایش به آنجا باز شده است. درست در مقابل جایی که قرار است برویم کتاب بخوانیم و با ندانسته‌هایمان بجنگیم، جهل خانه کرده است. اما آیا این اتفاق یکروزه و یکشبه رخ داده است؟ مسلما نه. به کتاب‌های پرفروش 15سال گذشته نگاه کنید. کتاب‌هایی مثل دختر می‌خواهی یا پسر؟ اسم فرزندت را چه می‌گذاری؟ مردان مریخی، زنان ونوسی و ... پرفروش‌های این سال‌ها بودند.

وقتی این کتاب‌ها پرفروش‌های جامعه و کتاب‌های جدی به گوشه‌ای طرد می‌شوند و به گفته وزیر ارشاد تیراژ دو هزارتایی دارند، در این شرایط نمی‌توان انتظار داشت علم در جامعه رشد کند و جدی شود. وقتی هم علم نباشد، خرافه وارد می‌شود.

هر قدر جامعه کمتر به سمت علم‌گرایی برود، امور ضد علم بیشتر تقویت می‌شود و پایشان به مقابل کتابفروشی‌ها هم می‌رسد؛ آن هم کتابفروشی‌هایی که چند سالی است بیشتر شبیه خرازی و کافی شاپ شده اند و دیگر کتابفروشی نیستند. خلاصه آن که چه شد که به اینجا رسیدیم،ماجرایش مفصل و طولانی است که نیاز به واکاوی و تحلیل دقیق از سوی روان شناسان و جامعه‌شناسان دارد.

اما می‌توانم به عنوان یک مولف بگویم باید در جامعه اتفاقی بیفتد که علم مقابل جهل و خرافه بایستد. ما بیش از هر چیز نیازمند این هستیم که کتاب‌های جدی جایگاه خود را در جامعه پیدا کنند، مردم در حدی نسبت به زندگی و مسائل خود عالم شده باشند که به خرافه‌ها پشت کنند و به زندگی‌شان نگاه درستی داشته باشند.

وقتی ما از افراد رده بالای جامعه هم گاهی گرایش‌ها و حرف‌هایی می‌بینیم و می‌شنویم که به منظرهای غیرعلمی گرایش بیشتری دارند، می‌توان به این اندیشید که جامعه ما هر لحظه فرصت‌های بیشتری را برای نزدیک شدن به منظرهای علمی از دست می‌دهد.

با این همه می‌توان جلوی این اتفاق را گرفت و نگذاشت بیش از این دیر شود. همه چیز کتاب است، کتاب‌های جدی به جامعه بیایند، علم هم می‌آید، بروند جهل می‌آید.

مجید نظافت

نویسنده و روزنامه‌نگار

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر