jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۵۴۷۵ ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

در جریان تصویب بودجه امسال بحث قیمت جدید بنزین میان مجلس و دولت نظر بسیاری از کارشناسان را به خود جلب کرد و در نهایت قرار شد دولت نرخ پایه بنزین را پیشنهاد دهد تا پس از تائید برای اعمال به دستگاه‌های مربوط اعلام شود.

براساس این سیاست، قرار شد قیمت بنزین به دو صورت سهمیه‌ای و آزاد و با دو نرخ متفاوت توسط دولت تعیین شود.

به نظر می‌رسد فعلا نیازی به تغییر قیمت بنزین نیست و نباید در این زمینه وقت و انرژی بیشتری صرف شود چون اگر با اعمال نرخ‌های جدید و سهمیه بندی به دنبال کاهش قاچاق بنزین به کشورهای همسایه هستیم امروز با توجه به قیمت‌های جهانی و البته قیمت داخل کشورمان که تقریبا مشابه بازارهای بین‌المللی شده است این موضوع به حداقل خود رسیده است و نیازی به اعمال سیاست‌های جدید برای کنترل آن نیست.

این در حالی است که کاهش قیمت جهانی نفت باعث شده تا نرخ قیمت بنزین نیز کاهش داشته باشد و اکنون همین نرخ موجود کشورمان تقریبا نزدیک به قیمت فوب خلیج‌فارس است که بر افزایش نیافتن قیمت بنزین در شرایط فعلی تاکید دارد.

از سوی دیگر، اگر با اعمال سهمیه‌بندی و دونرخی کردن بنزین دنبال کنترل میزان و بهینه شدن مصرف شهروندان هستیم، باید به این نکته هم توجه داشته باشیم که اکنون هیچ مشکلی برای تامین بنزین مورد نیاز کشورمان نداریم و سیاست‌های یک دهه گذشته هم باعث اصلاح الگوی مصرف مردم شده است. به همین دلیل معتقدم امروز نیازی به افزایش قیمت بنزین نداریم و باید همین شرایط فعلی را ادامه دهیم.

علی مروی

رئیس کمیسیون انرژی مجلس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

مردمانی 80 سال در قرنطینه

مردمانی 80 سال در قرنطینه

می‌دانی حلما... من قول می‌دهم... من قول می‌دهم یک روز بعد از نماز ظهر، روی تخته سنگ‌های روبه‌روی مسجد الاقصی می‌گویم بنشین و می‌دوم از ابوطاریج برایت فالوده می‌خرم با شربت سیب‌های ترش وحشی و آبلیمو ...

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

پیشخوان

بیشتر