jamejamonline
ورزشی سایر کد خبر: ۹۰۴۹۷۴ ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۷:۱۸

المپیک بزرگ‌ترین رویداد ورزشی است که هر ورزشکاری آرزو دارد یک بار آن را تجربه کند. امسال بازی‌های المپیک تابستانی در ریودوژانیرو برگزار می‌شود که این رویداد بزرگ 28 رشته ورزشی و هزاران ورزشکار با ملیت‌های مختلف را زیر پرچم المپیک جمع می‌کند. ایران نیز مانند سال‌های پیش در میدان المپیک حاضر است تا علاوه بر تحقق شعار دوستی ملت‌ها، دستاورد ورزشی خود را به نمایش بگذارد. بر این اساس هر روز به اتفاقات المپیکی ورزش نگاه کوتاهی می‌اندازیم.

81 روز تا المپیک

پزشک قهرمان

ورزشکاری که در تمام دوران تحصیلی خود ورزش قهرمانی را فراموش نکرد به یکی از چهره های پر آوازه المپیک تبدیل شد. جنی تامپسون مدال های زیادی در مسابقه های دانشجویان به دست آورد اما اوج موفقیت هایش در المپیک بود.

سال‌های 1992 تا 2004 جنی تامپسون بیشترین مدال المپیک را بین تمام شناگران زن تاریخ المپیک کسب کرد؛ هشت طلا که همگی در مواد امدادی به دست آمده است.

بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشکده پزشکی در سال 2006، دکتر تامپسون به یک متخصص بیهوشی قابل احترام تبدیل شد. کسی که در حال حاضر نیز در یک مرکز پزشکی در پورتلند مشغول به کار است.

وی همچنین یکی از مشاهیر شنای المپیک است. پیش از تمرکز بر پزشکی تامپسون یکی از ارکان اصلی تیم ملی شنای ایالات متحده بود که در چهار دوره المپیک توانست 12 مدال کسب کند. در حقیقت، هیچ زن شناگر دیگری در ادوار المپیک به اندازه وی مدال نگرفته است.

در مسابقه‌های جهانی، تامپسون 31 مدال، شامل 16 طلا کسب کرده است اما هشت طلای او در المپیک‌ها در رقابت‌های امدادی به دست آمده است. رقابت‌های 100×4 و 200×4 آزاد و مختلط. وی همچنین در سال 92 در صد متر آزاد نقره گرفت، در سال 2000 در همین ماده به مدال برنز رسید و در 2004 نیز در 100×4 مختلط و 400×4 آزاد نیز به مدال نقره دست یافت.

در حالی که عناوین تامپسون در المپیک با تلاش‌های تیمی به دست آمد داستان او در مسابقه‌های جهانی کاملا متفاوت است. تامپسون در مواد انفرادی مانند صد متر آزاد و صد متر پروانه مدال‌های طلای زیاد کسب کرده و رکوردهای جدیدی را از خود برجا گذاشت.

جنی تامپسون خارج از استخر و بیمارستان، به عنوان یک سفیر در مراکز خیریه نیز فعالیت‌های گسترده‌ای دارد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
یادداشت بیشتر
اسطوره نشد، اسطوره نیست

اسطوره نشد، اسطوره نیست

یکی از جذاب ترین فوتبالیست های تاریخ 45 ساله شد، فوتبالیستی که در دوران اوج خود حتی از فوق ستاره های گران قیمت دنیای فوتبال بیشتر محبوبیت داشت. امروز بکام در 45 سالگی هنوز محبوب است، محبوب و البته جذاب.

همه جنجال ها از ایتالیا می آید

همه جنجال ها از ایتالیا می آید

9 ماه پیش بود که پیش از اینکه روح استقلالی ها خبر هم داشته باشد روزنامه «گازتا دلواسپور» ایتالیا اقدام به چاپ سلسله اخباری در رابطه با استراماچونی سرمربی استقلال کرد و مدعی شد که او به زودی از جمع آبی پوشان تهرانی جدا می شود.

شنای دلالیسم در دیگ جوشان کرونا

شنای دلالیسم در دیگ جوشان کرونا

دیگر حسابش از دستمان در رفته که ویروس کرونا چند روز است کشور ما که نه تمام دنیا را درگیر خودش کرده است. اما این همه گیری کرونا آنقدر طول کشیده که حوصله بعضی ها بدجوری سر رفته است از جمله دلال های محترم و ریز و درشتی که جزئی جدایی ناپذیر از فوتبال ایران محسوب می شوند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر