jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۴۹۲۷ ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

اگر قهرمانی استقلال خوزستان را به دلیل ریشه فوتبال خوزستان در فوتبال کشورمان شیرین و از هر منظری آن را دلچسب بدانیم باید بپذیریم به همان میزان سقوط تیم ریشه‌دار ملوان بندرانزلی نیز از تلخی‌های لیگ پانزدهم بود.

تیمی که از بدو راه‌اندازی لیگ حرفه‌ای یعنی در تمام 15 دوره برگزار شده لیگ برتر هیچ‌گاه نتوانست دخل‌و‌خرجش را با ساختار جدید هماهنگ کند؛ ساختاری که در آن پول اگر حرف اول را نزند در هر صورت شرط لازم برای ادامه حیات است.

ملوان انزلی در همه این سال‌ها با فراز و نشیب‌های زیادی مواجه بوده است و این اولین سقوط این تیم به دسته پایین‌تر محسوب نمی‌شود، اما تیمی که سابقه قهرمانی در جام حذفی ایران را هم دارد و چند ستاره بزرگ در آسمان فوتبال ایران داشته است به دلیل این که خاستگاهش شهری کوچک و غیرصنعتی است، شایسته نیست به این حال و روز بیفتد و با همه عشق و علاقه‌ای که مردم آن دیار به فوتبال دارند، به چنین سرنوشتی دچار شود.

این درست که در پایان هر لیگی دو یا سه تیم به دسته پایین تیر سقوط می‌کنند و این موضوع اجتناب‌ناپذیر است، اما حکایت ملوان حکایت دیگری است؛ تیمی که مسکن‌های مختلف در این سال‌ها نتوانسته است درد آن را درمان کند. ملوان از همان ابتدای فصل پانزدهم که به دلیل نبود پول، کمتر مربی و بازیکنی حاضر به همکاری با این تیم بود سرنوشت مبهمی داشت و دیدیم جمعه قوی سپید سقوط کرد‌! در همه این هفته‌ها مشکلات مالی و حاشیه‌ای بدجوری این تیم را رنجاند. ملوانان حتی در نیم‌فصل با بی‌مهری غریب دیگری هم مواجه شدند‌؛ آن‌گاه که مهدی شریفی، بازیکن سرباز سپاهان را برای تقویت تیم خود جذب کردند، اما ناگهان این بازیکن سر از تبریز درآورد!

انزلی شهری نبود که فلان نماینده مجلس برای خوشامد همشهریانش نام یک تیم تهرانی را کادو کند و به آنها هدیه دهد و ناکامی اش قابل پیش‌بینی و هضم باشد. انزلی یکی از خاستگاه‌های فوتبال ایران است و شایسته نیست به چنین سرنوشتی گرفتار شود.

برای بررسی این سقوط دلایل متعدد و مفصلی می‌توان برشمرد. ملوان به لیگ یک سقوط کرد، اما هنوز هم می‌تواند زنده باشد و به سرنوشت برق شیراز دچار نشود که در دسته‌های پایین‌تر در حال جان دادن است. جلوگیری از تکرار سرنوشت برق شیراز این بار در شمال کشور یک عزم جدی در سطح استان گیلان می‌خواهد و حمایتی که از مرکز باید صورت گیرد. همه آنها که مخالف هزینه کردن در ورزش حرفه‌ای جایی مثل انزلی هستند، بهتر است قبل از مخالفتشان به این سوال پاسخ دهند کدام عامل اجتماعی را سراغ دارند که مثل فوتبال و تیم ملوان، انزلی چی‌ها را به هم پیوند بدهد!؟

قوی سپید انزلی می‌تواند دوباره به پرواز درآید منوط به این که به درستی حمایت شود.

امید توفیقی

ورزش

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

مردمانی 80 سال در قرنطینه

مردمانی 80 سال در قرنطینه

می‌دانی حلما... من قول می‌دهم... من قول می‌دهم یک روز بعد از نماز ظهر، روی تخته سنگ‌های روبه‌روی مسجد الاقصی می‌گویم بنشین و می‌دوم از ابوطاریج برایت فالوده می‌خرم با شربت سیب‌های ترش وحشی و آبلیمو ...

پیک امید پویانمایی

پیک امید پویانمایی

فیلم های پویانمایی ایرانی از جمله آثار پرمخاطب سامانه های اینترنتی نمایش فیلم هستند و تماشاگران با نظرات مثبت، میزان رضایتمندی خود را از این کارها اعلام می کنند.

آتش غفلت در جنگل

آتش غفلت در جنگل

حجم بالای بارندگی‌های چند هفته گذشته باعث افزایش رویش علف‌های هرز در جنگل‌های مختلف ایران شده‌است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

پیشخوان

بیشتر