jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۹۰۴۹۰۱ ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۲۱:۲۴

محققان موفق به کشف یک ماده شیمیایی جدید شدند که می‌تواند با عفونت‌های ویروسی مخصوصا زیکا و آنفلوآنزا مبارزه کند.

جنگ با ویروس‌ها با «گلوله جادویی»!

به گزارش جام جم آنلاین، موسسه تحقیقات IBM(بزرگترین سازمان تحقیقات صنعتی در جهان) و موسسه مهندسی زیستی و فناوری نانو(IBN) در سنگاپور یک «درشت مولکول» شیمیایی جدید را ایجاد کرده که می‌تواند به مبارزه با طیف گسترده‌ای از بیماری‌های ویروسی مانند ابولا، زیکا، تب دانگ، تب خال یا حتی آنفلوآنزا کمک کند.

این ماده شیمیایی جدید طراحی شده تا به سه روش با ویروسها مبارزه کند که این سه روش، جلوگیری از آلوده شدن سلولهای سالم، توقف تکثیر ویروس و در نهایت تقویت سیستم ایمنی بدن برای کمک به مبارزه با ویروسها است.

تاکنون، این ماده شیمیایی جدید که در محیط آزمایشگاه مورد آزمایش قرار گرفته تاکنون در مقابل ابولا، تب دانگ و هرپس سیمپلکس موثر بوده است.

اما اینکه چه چیزی باعث شده تا این مولکول کاملا جدید به «گلوله جادویی» معروف شود، توانایی آن برای مبارزه با ویروس‌ها صرف نظر از هر جهش که به طور طبیعی و در طول زمان ایجاد می‌شود، است.

برای مثال، ویروس زیکا به سرعت در حال جهش ژنتیکی بوده و ساخت واکسن برای مبارزه با آن امر بسیار دشواری است.

این دو موسسه تحقیقات خود را قبل از رسیدن بیماری زیکا به وضعیت اضطرار آغاز کرده بودند و امیدوارند تا بتوانند برای آزمایش اثر بخشی این ماده شیمیایی در مقابل ویروسها با یک شرکت دارویی آغاز به همکاری کنند.

در حال حاضر، این دو گروه در حال بررسی راه‌هایی برای قرار دادن ماده شیمیایی جدید خود در کالاهای مصرفی مانند دستمال مرطوب ضد ویروسی و یا یک نسخه تبخیر شونده هستند که می‌تواند برای جلوگیری از شیوع بیشتر بیماری در بیمارستانها مورد استفاده قرار گیرد.

منبع: ایسنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
یادداشت بیشتر
خطر کرونا هنوز جدی است

خطر کرونا هنوز جدی است

هنوز همه‌گیری کرونا در کشور ما مساله‌ای جدی است و افراد اگر مسائل بهداشتی را رعایت نکنند، هر لحظه امکان ابتلای آنها به کرونا وجود دارد.

راز کارنامه موفق ایران در مقابله با کرونا

راز کارنامه موفق ایران در مقابله با کرونا

آنچه از جلسه دیروز ستاد مبارزه با کرونا با حضور رهبر معظم انقلاب و همچنین بیانات ایشان استنباط می‌شود تاکید بر باور ملی است. ایران از توانمندی‌های خوبی در عرصه علمی و همچنین حضور افراد کارشناس و متخصص برخوردار است.

کرونا با آنفلوآنزای جدید می آید

کرونا با آنفلوآنزای جدید می آید

ویروس کرونا هنوز برای دانشمندان بسیار ناشناخته‌است و به این دلیل، نباید با عجله درباره رفتار این ویروس در ماه‌های آینده قضاوت کنیم بنابراین هنوز نمی‌توانیم بگوییم آیا در ماه‌های آینده به‌خصوص در فصل پاییز با یک همه‌گیری وسیع برمی‌گردد یا خیر.

گفتگو بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش