jamejamonline
ورزشی ورزش های توپی کد خبر: ۹۰۰۳۰۴ ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۳:۰۰

پیشنهاد میزبانی‌های‌فدراسیون بسکتبال‌ ایران؛ در هاله‌ای از ابهام

چرا میزبان نمی‌شویم؟

پیشنهاد میزبانی می‌دهیم، اما میزبان نمی‌شویم. این مشکل جدید بسکتبال ایران است که با وجود پیشنهاد میزبانی رقابت‌های مختلف همچنان در گرفتن میزبانی‌های بسکتبال ناکام مانده است.

چرا میزبان نمی‌شویم؟

بعد از تعیین مهلت فدراسیون جهانی بسکتبال (فیبا) برای رقابت‌های انتخابی المپیک، فدراسیون بسکتبال ایران پیشنهاد خود را برای میزبانی این رقابت‌ها اعلام کرده بود که در تصمیم‌گیری نهایی فیبا، فدراسیون بسکتبال به کلی از جمع داوطلبان میزبانی کنار گذاشته شد و در رقابت کشورهای دیگر با هم، فیلیپین، ایتالیا و صربستان پیروز شدند.

با مشخص شدن زمان و مکان این رقابت‌ها نوبت به میزبانی مسابقه‌های آسیایی رسید که ایران در نخستین اقدام پیشنهاد برگزاری سه رویداد آسیایی را اعلام کرد؛ جام باشگاه‌های آسیا، جوانان آسیا و نخستین دوره رقابت‌های بسکتبال آسیا چلنج؛ سه رویدادی که پیشنهاد آن را مسئولان فدراسیون بسکتبال در نشست‌های مشترک با اعضای فیبا آسیا مطرح کردند، اما هر روز اخبار ناامیدکننده‌ای از روال پیشنهادها به گوش می‌رسد.

شاپور یاوری، مدیرعامل باشگاه پتروشیمی بندر امام می‌گوید: در بازدیدی که هیأت فیبا از شرایط میزبانی ما در بندر امام داشتند، اعلام شد یک میلیون دلار بابت این میزبانی باید پرداخت شود که 350 هزار دلار از آن مبلغ سهم باشگاه پتروشیمی بندر امام است. این مبلغ جدا از هزینه‌های دیگر ما برای میزبانی و حضور در این رقابت‌هاست که این در توان باشگاه پتروشیمی بندر امام نیست.

از سوی دیگر کنفدراسیون بسکتبال آسیا به ایران اعلام کرده برای برگزاری دو مسابقه جوانان آسیا و آسیا چلنج باید هزینه‌ای به فیبا آسیا پرداخت کند که این هزینه جدا از هزینه‌های میزبانی است. طبق اعلام کنفدراسیون بسکتبال آسیا، ایران باید برای این دو مسابقه رقمی بالغ بر 750 هزار دلار بپردازد.

محمود مشحون، رئیس فدراسیون بسکتبال درباره هزینه اعلام شده به ایرنا می‌گوید: با چند اسپانسر به طور جدی وارد مذاکره شده‌ایم، اما هنوز چیزی قطعی نشده است.

میزبانی از رقابت‌های مختلف به حسرت چند ساله بسکتبال ایران تبدیل شده است تا حدی که دوستداران این ورزش آرزو دارند با گذشت بیش از یک دهه که از افتخارآفرینی نسل طلایی بسکتبال می‌گذرد، یک بار هم که شده تقابل آنها با رقبا را در خاک ایران مشاهده کنند. از سوی دیگر با بررسی رویکرد مسئولان بسکتبال ایران در زمان ارائه پیشنهاد میزبانی باید گفت ارزیابی دقیقی از نوع ارتباطات و فراهم کردن امکانات بین‌المللی مطلوب با تامین بودجه متناسب با رویدادهای بسکتبال وجود ندارد. بعد از گذشت سال‌ها از این موضوع تکراری انگار باید از این پس فقط به مطرح کردن پیشنهاد میزبانی و سپس گرفتن میزبانی توسط رقبا عادت کنیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
صندلی ریاست به این 7 نفر نمی رسد

صندلی ریاست به این 7 نفر نمی رسد

کشوری که فوتبالش اساطیری همانند علی دایی و احمدرضا عابدزاده دارد چرا فردی دیگری را باید به عنوان رییس فدراسیون خود ببیند؟ حالا که برگزاری مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال مهم ترین رویداد سال جاری به شمار می رود پاسخ به این سوال بسیار مهم است.

اسطوره نشد، اسطوره نیست

اسطوره نشد، اسطوره نیست

یکی از جذاب ترین فوتبالیست های تاریخ 45 ساله شد، فوتبالیستی که در دوران اوج خود حتی از فوق ستاره های گران قیمت دنیای فوتبال بیشتر محبوبیت داشت. امروز بکام در 45 سالگی هنوز محبوب است، محبوب و البته جذاب.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر