jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۶۶۰۸ ۳۰ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

یک فوق‌تخصص ریه، آسم و آلرژی گفت: عدم استعمال سیگار و استنشاق مواد حساسیت‌زا، یکی از راه‌های پیشگیری از ابتلا به بیماری پنومونی و عفونت شدید ریه است.

دکتر حانیه راجی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: بیماری پنومونی (عفونت شدید ریه) بر اثر استنشاق مواد شیمیایی مانند بخارهای سمی ایجاد می‌شود و سیگار کشیدن به دلیل وجود ترکیبات سمی در سیگار، بافت ریه را تخریب و آن را نسبت به عفونت‌ها آسیب‌پذیر می‌کند.

این متخصص تاکید کرد: یکی از راه‌های پیشگیری از ابتلا به این بیماری، قطع سیگار است؛ چراکه سیگار کشیدن، بافت ریه را بشدت تخریب می‌کند. برای باکتری پنوموکوک نیز واکسنی تهیه شده است، اما در برنامه واکسیناسیون کشوری قرار ندارد. البته کسانی که بالای 65 سال دارند و سیستم ایمنی آنان ضعیف شده است یا به بیماری مزمنی مانند قلبی، ریوی، کلیوی، کبدی، آسم یا دیابت دچار هستند، باید واکسن پنوموکوک دریافت کنند.

 هورمون درمانی مردان را افسرده می‌کند

طبق نتایج جدید و گسترده محققان، مردان مسنی که در روند درمان سرطان پروستات، تحت تستوسترون درمانی قرار می‌گیرند بیشتر در معرض ریسک ابتلا به افسردگی قرار دارند.

به گزارش مهر، طبق یافته‌های پزشکی محققان آمریکایی، مردانی که پس از درمان سرطان پروستات، تحت هورمون درمانی قرارمی گیرند، 7 درصد بیشتر مبتلا به افسردگی می‌شوند. همچنین هر چقدر روند درمان مردان مبتلا به سرطان پروستات با هورمون درمانی طولانی‌تر باشد، ریسک ابتلا به افسردگی بیشتر خواهد بود. هورمون درمانی، گزینه‌ای برای درمان برخی تومورهای پروستات است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

دین اسلام، حقوقی را برای انسان قرار داده است که در این خصوص تفاوتی میان زن و مرد به عنوان دو فرد وجود ندارد و حقوق مشترک زنان و مردان در جامعه اسلامی تلقی می‌شود.

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

این روزها هجمه‌های همه جانبه‌ای از سوی آمریکا، برخی کشورهای اروپایی و رژیم صهیونیستی به محور مقاومت و حزب ا... لبنان وارد می‌شود.

تعامل کارساز قوا

تعامل کارساز قوا

قوه مجریه، قضاییه و مقننه، سه بازوی کارآمدی نظام در پاسخگویی به مطالبات حقیقی مردم و اجرای سیاست‌های ابلاغی از سوی رهبر انقلاب‌ هستند و همگرایی سه‌ قوه در اجرای این سیاست‌ها الزامی است.

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

اتفاقی تلخ که برای مرحوم خانم آسیه پناهی افتاد بار دیگر ذهن‌ها را متوجه این موضوع کرد که باید برای محرومان و مستضعفان جامعه که قدرت خرید مسکن ندارند و به کپرنشینی و حاشیه‌نشینی روی آورده‌اند، فکری اساسی کرد.

گفتگو

بیشتر
بازیگری نمی‌ایستد

گفت‌گو با پرستو گلستانی به مناسبت تولدش و همه خاطراتی که این سال‌ها برای ما ساخته است

بازیگری نمی‌ایستد

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر