jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۹۳۲۲۷   ۱۹ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۸:۰۰

نوروز است دیگر! مگر می‌شود در این روزهای پایان سال از غذای ملی کشورهای اروپایی و آمریکایی نوشت و سبزی پلو با ماهی شب عید را فراموش کرد؟! سمنو را کنار بگذاریم و برویم از غذای مردمان چشم بادامی بنویسیم؟ نه! این هفته، نوروز‌نویسی داریم! شب عید در خانه‌های ایرانیان یا بوی سبزی پلو با ماهی سفید می‌پیچد یا رشته‌پلو با مرغ! عده‌ای می‌گویند رشته‌پلو می‌خوریم تا عمرمان طولانی همچون رشته‌ها شود و گروهی دیگر به سبز و سلامت بودن در روزهای سال جدید به یمن خوردن سبزی پلو با ماهی دل خوش کرده‌اند.

از اینها که بگذریم، سمنو پای ثابت سفره‌های عید است. سمنو را همه می‌شناسیم اما برای آنان که تنها نامش را شنیده‌اند یا فقط به خاطر عید سالی یک بار سراغش می‌روند باید گفت که این خوردنی شیرین و چسبنده از جوانه گندم و آرد درست می‌شود. در این ماده غذایی بادام‌های شیرین می‌ریزند که نماد و مایه برکت است. مراسم سمنوپزان هم در روزهای پایانی سال مشتاقان زیادی را جذب خود می‌کند. نوش‌جانتان!

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سفر ممنوع شد، سفر ممنوع نشد

سفر ممنوع شد، سفر ممنوع نشد

دوباره تعطیلات و دوباره ممنوعیت سفر؛ موضوعی که در یک‌سال گذشته به‌دفعات با آن روبه‌رو شده‌ایم اما موضوع مهم این است که باوجود اعمال محدودیت و ممنوعیت سفر در تعطیلات پیش‌رو چه نقصی وجود دارد که ممکن است به اوج گرفتن دوباره بحران کرونا دامن بزند؟

مدیریت خشکیده

مدیریت خشکیده

خشکسالی، شکارچی حیات وحش شده‌ است، فلامینگوها در بختگان زمینگیر شده‌اند و دوستداران محیط‌زیست برای نجات آنها به تکاپو افتاده‌اند، اما این داستان تلخ محدود به بختگان و جوجه فلامینگوها نیست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر