jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۸۷۹۸۹۹   ۱۹ بهمن ۱۳۹۴  |  ۰۶:۰۰

مصرف‌گرایی و تمایل به داشتن زندگی لوکس و تجملی، پدیده‌ای جهانشمول است که بیشتر کشورهای جهان با آن روبه‌روهستند. به نظر می‌رسد این پدیده،‌ ارتباط مستقیم با صنعتی شدن جوامع و راه افتادن موج تکنولوژی دارد که البته تبلیغات بی‌شمار صاحبان صنایع که به دنبال مشتری بیشتر می‌گردند، تاثیری حتمی بر شکل‌گیری فرهنگ تجمل‌گرایی دارد.

چه می‌شود اگر لاکچری پسند شویم

از نگاه مردم‌شناسان و آنان که دستی در فرهنگ دارند، تجمل‌گرایی به صورت رد و بدل شدن کالاهای غیرضروری، رفتاری قدیمی در جوامع انسانی است که لوکس‌پسندی در جوامع امروزی،‌ امتداد آن رفتار قدیمی محسوب می‌شود. خیلی‌ها معتقدند این که ما ایرانی‌ها گرفتار تجمل‌گرایی شده‌ایم و خلقیات ما با لوکس زندگی‌کردن همسوست، به منابع نفت ما برمی‌گردد چون اگر چنین منابعی وجود نداشت، مجبور می‌شدیم مثل بسیاری از ملت‌ها با حداقل‌ها زندگی کنیم و از بسیاری کالاها دست بکشیم. ‌اشکال سبک زندگی تجملی، تمرکز آن بر مصرف‌گرایی است یعنی فرهنگی که صنایع خرد و کلان ملی را نابود و فرهنگ کار و کوشش و کسب را کمرنگ می‌کند. مصرف‌گرایی در ذات خود پدیده خوبی نیست، این اصلا مطلوب نیست که ما سهمی در تولید و توسعه صنایع نداشته باشیم و فقط با تکیه بر پولی که در اختیار داریم، کالاهای خارجی و غیرضروری بخریم.‌ این فرهنگ، مروج تنبلی در جامعه است، مروج فرهنگی که فکر می‌کند اگر آدم‌ها جدیدترین کالاها و تکنولوژی‌ها را در اختیار نداشته باشند حتما از عقاید و ایده‌های جدید نیز بی‌بهره‌اند. چشم و همچشمی‌های رایج در جامعه ما نمونه خوبی برای روشن شدن تبعات مصرف‌گرایی است، فرهنگی که مبتنی بر مصرف کالاهای غیرضروری است و ارزش افراد را با کالاهایی که در اختیار دارند، می‌سنجد.

دکتر معصومه ابراهیمی

مردم شناس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

معاملات ربوی و نظم عمومی

معاملات ربوی و نظم عمومی

مشاهدات عینی و نتایج حاصل از رصد فضاهای مجازی، حکایت از افزایش تبلیغات برای اعطای وام‌هایی دارد که سرمایه‌گذاران ناشناس روی اموال منقول و غیرمنقولی همچون ملک، خودرو، طلا، سکه، ارز و حتی سیمکارت به متقاضیان ارائه می‌کنند.

ویروس جهش‌یافته زیر ذره‌بین

ویروس جهش‌یافته زیر ذره‌بین

آخرین خبرها درباره تغییرات وضعیت کرونا در کشور از این حکایت دارد که این روزها ۹شهر خوزستان، در وضعیت قرمز قرار دارد و به‌تازگی هم اولین فرد مبتلا به ویروس جهش‌یافته انگلیسی در استان قزوین، جان خود را از دست داد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر