jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۷۸۲۴۲   ۱۵ بهمن ۱۳۹۴  |  ۰۸:۰۰

سفر با خودروی شخصی خصوصا در فصل سرما مستلزم انجام بازدیدهای زیادی است. هم باید خودتان کمی سررشته داشته باشید و هم این که حتما پیش از سفر با مراجعه به متخصص موارد حساس خودرو را برای یک سفر جاده‌ای طولانی کنترل کنید.

در ادامه تلاش کرده‌ایم کمی درباره بازدیدهای ضروری خودرو پیش از سفرهای جاده‌ای برایتان توضیح دهیم.

تعمیرات اساسی را عقب نیندازید

اگر خودروی شما به تعمیر یا سرویس ویژه‌ای نیاز دارد، آن را پشت گوش نیندازید و هر چه سریع‌تر نسبت به انجام آن اقدام کنید. انجام سریع‌تر به شما این فرصت را خواهد داد که در صورت بروز مشکلات بعدی زمان کافی برای بررسی و رفع آنها نیز داشته باشید. می‌دانید به دلیل درهم تنیدگی عملکرد قطعات خودرو، خرابی‌ها خیلی زود از قطعه‌ای به قطعه دیگر سرایت می‌کند و ممکن است خودروی شما را از پا بیندازد. مثلا خرابی مخزن روغن ممکن است نشتی جزئی روغن به همراه داشته باشد. نشتی جزئی اما در صورت تعمیر نکردن سبب آسیب به قطعات اساسی موتور مثل تایپیدهای روغن و سرسیلندر می‌شود که تعمیرش ممکن است نیازمند باز شدن موتور و صرف هزینه چند میلیونی باشد.

ضدیخ و ضدجوش

سیستم سرمایشی و گرمایشی اتومبیل‌تان را حتما چک کنید. اگر مقصدی که برای سفر انتخاب کرده‌اید به میزان قابل توجهی سردتر یا گرم‌تر از موقعیت فعلی شماست حتما ضدیخ یا ضدجوش در مخزن آب رادیاتور بریزید و آن را هواگیری کنید. این کار ممکن است برای خودتان دشوار باشد، از یک مکانیک برای انجامش کمک بگیرید. سیستم تهویه مطبوع، بخاری و کولر خودرو را چک کنید و از صحت عملکرد آنها مطمئن شوید.

باد و آج لاستیک‌ها

تایرها را چک کنید. از میزان فشار باد لاستیک‌ها مطمئن شوید. فشار کم تایرها در سرعت‌های بالای جاده می‌تواند باعث تولید حرارت اضافه‌ای برای چرخ‌ها شود. با توجه به شرایط آب و هوایی مسیر و نیز نوع خودرو، مناسب‌ترین فشار باد را مشخص کنید. برای این کار می‌توانید به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید یا از مکانیک‌های متخصص کمک بگیرید. از کیفیت آج لاستیک‌ها نیز اطمینان حاصل کنید. مطمئن شوید لاستیک هنوز قادر به ارائه کارایی لازم در جاده خواهد بود. با توجه به جلو یا عقب بودن دیفرانسیل خودرو نیز می‌توانید نسبت به جابه‌جا کردن لاستیک‌ها اقدام کنید. به طور کلی همواره بهتر است لاستیک‌ها در سمت محوری که دیفرانسیل قرار دارد، از کیفیت و کارایی بالاتری برخوردار باشد. لاستیک زاپاس را بررسی کنید و از سالم و پر باد بودن آن مطمئن شوید. فراموش نکنید باد لاستیک‌ها را حتما باید در زمان سرد بودن آنها کنترل کنید. ملزومات پنچرگیری مانند آچار چرخ، جک بالابر، دستگیره جک، دستکش، مثلث خطر و... قاعدتا باید داخل جعبه‌ای در صندوق عقب شما وجود داشته باشد، حتما از وجود‌داشتن سالم بودن آنها اطمینان حاصل کنید. اگر برای لاستیک زاپاس خود از قفل خاصی استفاده کرده‌اید، دقت کنید کلید قفل را همراه داشته باشید و در صورت امکان یک بار به صورت آزمایشی نسبت به باز و بسته کردن قفل با آن کلید اقدام کنید.

نشتی مایعات

نشتی مایعات را خوب بررسی کنید. اگر از هر جای خودرو روغن یا آب می‌چکید، به مکانیک مراجعه کنید. البته با چک کردن سطح روغن موتور و آب رادیاتور ممکن است نشتی را پیدا کنید، اما بهتر است مکانیک این کار را برایتان انجام دهد. نشتی روغن یا آب اگر زود رسیدگی نشود، می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری به وسیله نقلیه شما وارد کند.

لنت ترمز، روغن موتور و باقی قضایا...

سرویس‌های دوره‌ای خودروی خود را حتما قبل از سفر انجام دهید. هر20 هزار کیلومتر باید لنت ترمز را عوض کنید. پیش از سفر حتما در مورد کارکرد صحیح لنت‌ها مطمئن شوید. در مورد روغن موتور حواستان باشد که اگر موعدش بگذرد، با سفت شدن روغن ممکن است صدمات جدی به موتور خودرو وارد شود و خرج سنگینی روی دستتان بگذارد. فیلتر روغن، فیلتر هوا و فیلتر اتاق خودرو را حتی‌الامکان موقع تعویض روغن عوض کنید.

خودرو را سر و سامان دهید

اگر اسباب و اثاثیه اضافه‌ای در خودرو دارید که احساس می‌کنید در طول سفر به کارتان نخواهد آمد آنها را از خودرو خارج کنید. هر چه خودروی شما سنگین‌تر باشد قاعدتا هم سوخت بیشتری مصرف خواهد کرد و هم فضای کمتری برای وسایل و ملزومات سفر خواهید داشت. مثلا اگر هنوز زنجیر چرخ و متعلقاتش در صندوق عقب شما قرار دارد وضعیت جاده را از پلیس راه جویا شوید و در صورت نیاز نداشتن بی‌جهت باری را با خود حمل نکنید. ضمنا سعی کنید قبل از سفر خودروی خود را بشویید. اصلا به این موضوع فکر نکنید که خودرو در جاده کثیف خواهد شد. از نظر روانی همواره این تاثیر مثبت وجود دارد که خودروی تمیزتر بهتر راه خواهد رفت! علاوه بر آن چه کسی حاضر است با یک خودروی کثیف و نامرتب به سفر برود؟

بنزین را فراموش نکنید

باک بنزین را پر کنید. اصلا به امید این که در جاده بنزین خواهید زد، نباشید و حتما قبل از سفر باک بنزین خود را پر کنید. سعی کنید یک کپسول کوچک آتش نشانی جهت اطفای حریق نیز به همراه داشته باشید. ضمنا پیش از حرکت به اسباب و اثاثیه سفرتان نگاهی بیندازید. قبل از قرار دادن ساک‌ها و چمدان‌ها در ماشین، یک بار دیگر آنها را از نظر بگذرانید. واقعا اگر چیزی هست که بدون آن هم می‌توانید به سفر بروید، از برداشتن آن صرف‌نظر کنید. به اضافه بار خود توجه داشته باشید. اگر به هر دلیل مجبور هستید که بار زیادی را با خود حمل کنید حتما آن را تقسیم‌بندی کرده و به گونه‌ای متعادل در صندوق عقب خودرو بچینید. حتما به ظرفیت مجاز باربری خودرو توجه داشته باشید و بیش از حد مجاز چیزی را داخل خودرو قرار ندهید. ضمنا می‌توانید از باربندهای سقفی نیز (به شرط حفظ و رعایت اصول ایمنی) استفاده کنید.

مدارک همراهتان باشد

مدارک مورد نیاز را به همراه داشته باشید. کارت شناسایی، گواهینامه معتبر، کارت ماشین، کارت بیمه، بیمه‌نامه بدنه یا هر نوع مدرک دیگری را که ممکن است در طول سفر به آنها نیاز پیدا کنید به همراه داشته باشید. آرامش خود را حفظ کنید. اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی همواره ممکن است رخ بدهد، ولی اگر شما این نکات ساده را رعایت کرده باشید، تا حد زیادی خیالتان از بابت اتفاقات احتمالی راحت خواهد بود. پس آرامش خود را حفظ کنید و از سفر خود لذت ببرید.

حامد اصغرنژاد

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تازه اول کار است

تازه اول کار است

دوستی صاحب‌نظر را جایی دعوت کرده بودند برای جلسه بارش افکار طرح و ایده برای سالگرد شهادت عزیز دل‌مان حاج قاسم سلیمانی.

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

استراتژی مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی‌ های غرب موجب عقب‌نشینی آنها در برابر مقاومت ملت ایران شده است.

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

شنبه گذشته در افغانستان روز ملی سرباز بود. بسیاری از مسؤولان آنجا هم در رثای سربازان حرف‌هایی زدند. در استان‌های مختلف محافل بزرگداشت برایشان برگزار شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر