رادیو جمعه، عنوان برنامه‌ای از گروه ورزش و تفریحات رادیو ایران است که صبح‌های جمعه ساعت 9 از این شبکه رادیویی پخش می‌شود. این برنامه فضای مفرح و شادی‌بخشی را برای مخاطبان فراهم می‌کند و از جمعه این هفته نهم بهمن قرار است بخش جدیدی با نام آقای بنده با نقش‌ آفرینی هومن حاجی‌عبداللهی به جمع دیگر شخصیت‌های این برنامه اضافه شود.
کد خبر: ۸۷۶۹۲۲

بهنام احمدپور، مدیر رادیو ایران درباره افزایش برنامه‌های طنز در این شبکه رادیویی به جام‌جم گفت: بعد از تعطیل شدن برنامه «جمعه ایرانی» و توقف برنامه‌های طنز شبکه در ایام محرم و صفر، شروع به طراحی برنامه‌های طنز با ساختارهای نو و جذاب برای شنوندگان رادیو ایران کردیم. با توجه به ظرفیت‌هایمان برنامه‌های طنز و تفریحی را بعد از این ایام افزایش دادیم. در حال حاضر صبح‌های پنجشنبه برنامه «کوی نشاط» با یک گروه جدید و ایده‌های نو، عصرهای پنجشنبه برنامه «یک سبد لبخند»، صبح‌های جمعه برنامه «رادیو جمعه» و عصرهای جمعه برنامه «چارخونه» را پخش می‌کنیم. همچنین هر روز هم برنامه «دوخت و دوز» را با نگاه طنز به مسائل اقتصادی داریم. قرار است بزودی آیتم‌های کوتاه طنز با نام خنداخند در فواصل برنامه‌های رادیو ایران پخش ‌شود.

فضای آرامش‌بخش

وی درباره برنامه «رادیو جمعه» توضیح داد: همیشه روزهای جمعه برنامه‌های طنز و مفرح برای مخاطبان پخش می‌شود و برنامه رادیو جمعه هم با این هدف روی آنتن رفت تا فضای مفرح، پر از نشاط و آرامش‌بخش را به شنوندگان انتقال بدهد. بازتاب مخاطبان در این یک ماه خیلی خوب بوده و به مرور برنامه کامل‌تر می‌شود و شخصیت‌های دیگری هم اضافه خواهند شد. سازندگان برنامه تلاش می‌کنند با بخش‌های متنوع هر هفته مخاطبان را غافلگیر کنند. همه بخش‌های برنامه فکر شده است.

نصرت‌خان و نصرت‌خانم

ساجد قدوسیان، تهیه‌کننده برنامه رادیوجمعه، انتقاد از ناهنجاری‌های اجتماعی و طرح برخی از مشکلات مردم به زبان طنز را از اهداف این برنامه ذکر کرد و گفت: در این برنامه برای این موضوعات بخش‌های خاص و ویژه‌ای را در نظر گرفته‌ایم و می‌توان گفت به روز بودن برنامه در مواجهه با مشکلات اجتماعی از جمله اهداف بارز این برنامه است.

وی با اشاره به شخصیت‌های برنامه گفت: شخصیت‌های نصرت‌خان و نصرت‌خانم با اجرای علیرضا تابان و فرانک رفیعی از بخش‌های ثابت برنامه است که یک خواهر و برادر هستند. همچنین دو شخصیت به نام‌های مهناز و بیتا داریم که دو دوست هستند و اجرای آن را نسرین نخبه‌زارع و سارا جعفری به عهده دارند. یک آیتم با نام ناصر تویی داریم که به صورت چرخشی توسط محسن دین‌محمد و شهریار حمز ه ئیان اجرا می‌شود. آیتم‌هایی با موضوعاتی چون «گل‌های پژمرده» ، «استاد» ، «بی‌تعارف» ، «جمعه خند» و ... از دیگر بخش‌های برنامه است.

در برنامه این هفته «رادیو جمعه» ترانه‌هایی با موضوعات «توصیف مرغ» با صدای مهرداد کاظمی، «وضعیت دانشجوها» با صدای علی نقوی و«نظرات بانوان نسبت به آقایان» با صدای محسن دین‌محمد و حمیدرضا الله‌یاری تقدیم شنوندگان می‌شود.این تهیه‌کننده در توضیح گفت‌وگوهای ویژه خبری با اشخاص خارجی گفت: این بخش در هفته‌های آینده به برنامه اضافه می‌شود و قرار است با زبان طنز گفت و گوهای خیالی با افرادی بگیریم که اصولا در رسانه نمی‌توان با آنها مصاحبه کرد، مثل سرکرده داعش و از این افراد سوالاتی بپرسیم که نظرات مردم است.

طنز موزیکال

حمیدرضا افتخاری، مدیر گروه ورزش و تفریحات رادیو ایران نیز درباره برنامه رادیو‌جمعه به جام‌جم گفت: همیشه رادیو ایران برنامه‌های طنز و شاد برای شنوندگان پخش می‌کند و ما هم در تکمیل این ماموریت برنامه رادیو جمعه را با ساختار متفاوت در حوزه طنز طراحی کرده‌ایم. شش ماه روی ساختار برنامه کار شده و اتاق فکر داریم. تولید این برنامه به عهده یک گروه جوان است که از نظرات پیشکسوتان طنز هم استفاده می‌کنند. بخشی از فضای برنامه طنز موزیکال است و گروه نویسندگان برنامه هم بیش از ده نفر هستند تا مرتب ایده‌های جدید به برنامه تزریق شود.

اجرای بداهه در رادیو

ابوالفضل آقاخانی درباره اجرای این برنامه و ویژگی‌هایش به جام‌جم گفت: راستش وقتی قرار بود در ابتدا اجرای برنامه رادیو جمعه را بپذیریم، برایم دشوار بود، زیرا سال‌ها برنامه جمعه ایرانی در این ساعت از رادیو پخش می‌شد و اجرای برنامه رادیو جمعه کار راحتی نیست. اما برای خودم هم یک آزمون است. ساختار این برنامه در حوزه طنز متفاوت است و تلاش می‌کنیم فضای مفرحی را برای شنوندگان فراهم کنیم. وی در پاسخ به این سوال که اجرای شما در این برنامه تا چه میزان بداهه است، توضیح داد: راستش من همیشه متن برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی‌ام را می‌خوانم و به‌عنوان چارچوب کلی به متن وفادار هستم، اما همه صحبت‌هایم در برنامه بداهه است.

فاطمه عودباشی

رادیو و تلویزیون

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها