متخصص ارتوپدی دلایل بروز گودی کمر در افراد و راه‌های درمان آن در بیماران مختلف را تشریح کرد.
کد خبر: ۸۶۴۷۴۱
راه‌های درمان گودی کمر

رضا زندی در رابطه با مشکل گودی کمر و دلایل آن اظهار داشت: این مسئله می‌تواند از دوران کودکی و حتی کمتر در افراد ایجاد شود ولی به طور کلی دو نوع گودی کمر اولیه و ثانویه وجود دارد.

وی افزود: در گودی کمر با علت اولیه دلیل آن افزایش قوس کمر بوده و می‌تواند زمینه‌های ژنتیکی و خانوادگی داشته باشد. این افراد اکثر مواقع دارای شلی رباط‌های کمر بوده که می‌توانند با ورزش تا حدودی این مشکل را در خود اصلاح کنند، همچنین تقویت عضلات کمری و شنا کردن از جمله مواردی محسوب شده که به درمان گودی کمر از نوع اولیه کمک می‌کند.

متخصص ارتوپد در رابطه با گودی کمر با دلیل ثانویه، اظهار کرد: به‌طور مثال دررفتگی مادرزادی لگن به ویژه زمانی که دو طرفه باشد، به صورت کاذب سبب افزایش قوس کمر می‌شود و این موضوع در صورتی که تشخیص داده نشود در سنین 10 تا 14 سالگی سبب ایجاد قوس شدید کمر شده و در گذشته خانواده‌ها کمتر متوجه در رفتگی مادرزادی لگن نوزادان می‌شدند ولی خوشبختانه امروزه با توجه به امکانات رادیولوژی و سونوگرافی این مسئله کاهش یافته است.

به گزارش فارس، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: دررفتگی مادرزادی لگن نوعی در رفتگی تکاملی است. گاهی در زمان تولد هیچ مشکلی در فرد مشاهده نمی‌شود و به تدریج علائم آن با راه رفتن کودک ممکن است، نمایان شود.

به گفته زندی در رفتگی لگن در برخی از افراد کم عمق بوده و پس از معاینه و تشخیص از طریق سونوگرافی قابل درمان است. انحرافات ستون فقرات نیز از دلایل دیگر ثانویه است که انحراف به پهلو باشد یا به سمت جلو و عقب مشکلات متفاوت به همراه دارد.
وی توصیه کرد: افرادی که احساس می‌کنند گودی کمر داشته یا این مشکل در آنها با کمردرد همراه است باید جهت تشخیص و درمان حتما به پزشک ارتوپد مراجعه کنند.

متخصص ارتوپد بیان داشت: چاقی در کودکان به تنهایی سبب ایجاد قوس کمر یا گودی نمی‌شود ولی می‌تواند سبب تشدید این مشکل در افراد شود. چرا که در صورت عدم توجه به این بیماری در سنین بالاتر آرتروز مفاصل و کمردرد ایجاد می‌شود.

زندی با اشاره به اینکه مدت درمان گودی کمر بستگی به علت ایجاد آن دارد، گفت: شلی رباط‌های کمر را با تقویت عضلات این ناحیه می‌توان بهبود بخشید و در اکثر مواقع بدون روش جراحی این مشکل قابل رفع است.

متخصص ارتوپد تصریح کرد: گودی کمر در صورتی که به ویژه در کودکان و نوجوانان همراه با درد باشد حتما باید جهت تشخیص و درمان بیماری به پزشک ارتوپد مراجعه شود چرا که این مسئله می‌تواند مؤید وجود یک تومور استخوانی در ناحیه کمر باشد.

زندی خاطر نشان کرد: بیشتر مواقع گودی کمر با ورزش‌های خاص قابل بهبود بوده و می‌توانیم با پیشگیری از چاقی و درمان آن نسبت به کاهش گودی کمر اقدام کنیم، ولی باید به این نکته توجه داشت که پیش از همه این عوامل لازم است علت گودی کمر در افراد مورد بررسی قرار گیرد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
یک عارف انقلابی

گفت‌وگوی جام‌جم با علی سرلک درباره ویژگی‌ های شخصیتی آیت‌ا... فاطمی‌ نیا

یک عارف انقلابی

نیازمندی ها