گفت و گو با محمدرضا آهنج، کارگردان

«آسمان من» سریالی بدون ریخت و پاش

با افشین زی‌نوری، بازیگر مجموعه تلویزیونی «آسمان من»

آهنج به من اعتماد کرد

افشین زی‌نوری از 13 سالگی با بازیگری به دنیای هنرگام گذاشت و پس از پنج سال با گرفتن نقشی در فیلم ایرانی «کمین» گویندگی را آغاز کرد. در همین سال‌ها او با راه یافتن به گروه کودک شبکه دو، اجرا را نیز تجربه کرد. شروع فعالیت حرفه‌ای زی‌نوری در دوبله از سال 1372 است و با بزرگانی مثل جلال مقامی همکاری کرد.
کد خبر: ۸۶۰۱۳۵
آهنج به من اعتماد کرد

زی‌نوری در کنار دوبله یک مجری ـ بازیگر توانا هم محسوب می‌شود. بازیگری درفیلم سینمایی «مرد نامرئی» (فریال بهزاد)، اجرای برنامه‌های زنده تلویزیونی، برنامه‌های کودک و نوجوان شبکه دو، طعم زندگی، پل و مسابقه گوی و میدان ازجمله بازی‌ها و اجراهایش محسوب می‌شوند‌.

زی‌نوری در دوبله معمولا جای شخصیت‌های آرام، مهربان، خوش‌ظاهر و خوش‌تیپ گویندگی می‌کند. او گویندگی بسیاری از بزرگان بازیگری را انجام داده است.

مردی با نقاب آهنین و اتاق ماروین، جزیره شاتر و الماس خونین (‌لئوناردو دی‌کاپریو)، ویل هانتینگ نابغه و آقای ریپلی با استعداد (‌مت دیمون)، هری پاتر و زندانی آزکابان (‌هری پاتر)، رنگ پول (‌تام کروز)، سه‌گانه ارباب حلقه‌ها (‌الیجا وود)، پلیس بزرگراه (‌اردغان آتالای) در فیلم‌های هندی به‌جای عامرخان، سهیل‌خان، کارتون گارفیلد گربه ـ گارفیلد و فیلم افسانه شرلوک هلمز از‌جمله کارهای مهم گویندگی زی‌نوری محسوب می‌شوند. با زی‌نوری در‌باره حضور و بازی‌اش در سریال «آسمان من» گفت‌وگویی انجام داده‌ایم که می‌خوانید.

به چه دلیل این روزها در شبکه نمایش خانگی کمتر فیلم‌های روز خارجی دوبله و عرضه می‌شود؟

مدتی است وضعیت دوبله به‌خصوص در بخش فیلم خارجی بد و نا‌بسامان است. تعداد کمی فیلم خارجی برای دوبله شدن خریداری می‌شود. البته شرایط در این رکود باقی نخواهند ماند و اوضاع دوبله بهتر خواهد شد.

دلیل رکود دوبله به‌خصوص در مورد فیلم‌های خارجی شبکه نمایش خانگی به عدم استقبال مخاطبان از این فیلم‌ها مربوط است؟

نه، مخاطب همیشه از فیلم خوب خارجی استقبال می‌کند. به هرحال مدیران شبکه نمایش خصوصی حساب و کتاب‌های خاص خودشان را دارند.

چند مجموعه خارجی که در شبکه نمایش خانگی دوبله وارد بازار شده مورد استقبال مردم قرار گرفته است. انتخاب آثار باکیفیت برای دوبله و استفاده از دوبلورهای حرفه‌ای و کاربلد یک اقدام مهم برای جلب توجه بازار مصرف این نوع آثار است.

به نظر می‌رسد حضور عده‌ای دوبلور بدون تجربه به کار دوبله لطمه زده است؟

بله، بسیاری از دوبلورها غیرحرفه‌ای هستند و ماشاءالله هم عین قارچ مدام این‌ور و آن‌ور سبز می‌شوند.

نهاد نظارتی بر این ورود بی‌رویه وجود ندارد؟

الان هر کسی به خودش جرات می‌دهد یک کامپیوتر پیشرفته تهیه ‌کند و دو تا میکروفن در یک زیرزمین به نام استودیو با عده‌ای آدم ناوارد کار دوبله انجام ‌دهد.

در برنامه طنز به شرط خنده این رویه مورد طنز و مطایبه قرار گرفته است؟

بله، کار خیلی بالا گرفته است. اگر نظارت دقیقی وجود داشته باشد کسانی که خاک دوبله را خورده‌اند باید مورد استفاده قرار بگیرند و بیش از نیم قرن است که سندیکای گویندگان فعالیت می‌کند و باید مطالباتش را در این بحث جدی دنبال کند.

ما سال‌ها شاگردی کردیم تا توانستیم وارد کار دوبله شویم. اما الان یک‌شبه برخی‌ها دوبلور می‌شوند.

سندیکای گویندگان در این‌باره اقداماتی انجام داده است؟

بله، کارهایی انجام شد و مسئولان باید در این زمینه نظارت دقیق و سختگیری داشته باشند. اگر قرار است فیلمی دوبله شود باید تحت نظارت به استودیو و اشخاصی سپرده شود که کارشان استاندارد است و از گویندگانی استفاده شود که مردم با صدایشان خاطره دارند. دوبله زیر‌زمینی به کیفیت دوبله لطمات جبران‌ناپذیری وارد کرده است.

برای شما بازیگری به اندازه دوبله به‌عنوان دغدغه جدی مطرح است؟

در زمان حال دغدغه اصلی‌ام بازیگری است.

ظاهرا فضای دوبله برایتان جذابیت سابق را ندارد؟

نه. منظورم این نیست. شروع فعالیت هنری‌ام در اواخر دهه 60 با بازیگری بود.

دوست دارم بعد از دو دهه فعالیت کاری مستمر در دوبله، فضایی برایم مهیا شود که دوباره در بازیگری فعال باشم. خوشبختانه با لطفی که محمد‌رضا آهنج، کارگردان آسمان من انجام داد دوباره وارد پروسه بازیگری شدم.

به نظر شما حضور در سریال آسمان من یک شروع مجدد و موفقیت‌آمیز در کار بازیگری است؟

قطعا همین‌گونه است. محمدرضا آهنج برای سپردن نقش به من اعتماد کرد و روز اولی که با هم صحبت کردیم ایشان گفتند با انتخاب من برای بازی در یکی از نقش‌های اصلی سریال ریسک بزرگی انجام می‌دهند.

من در جواب مطرح کردم که تمام تلاشم را انجام می‌دهم که پاسخگوی اعتمادشان باشم. برای بازی در این سریال هرآنچه در این چند ساله آموخته بودم و در کارم تجربه کردم مورد استفاده قرار دادم. البته در حوزه بازیگری خودم را یک شاگرد می‌دانم و هیچ ادعایی ندارم.

از ابتدای دعوت به بازی در آسمان من برای ایفای نقش مامور امنیتی پرواز انتخاب شده بودید؟

ابتدا قرار بود نقش دیگری بازی کنم.

کدام نقش را قرار بود بازی کنید؟

بهتر است نامی نبرم. اما به اندازه نقش فعلی‌ام مهم نبود‌. در ادامه محمد‌رضا آهنج به این جمع‌بندی رسید که نقشم تغییر پیدا کند و نقشم جوان اول سریال است.

این شخصیت شناسنامه درست و جامعی داشت. خدا را شکر می‌کنم که توانستم با این گروه حرفه‌ای، هنرمند و صمیمی کار کنم و یکسری از بهترین‌های بازیگری سینما و تلویزیون در این سریال بازی داشتند.

بیشتر بازهای شما روبه‌روی دانیال حکیمی است؟

بله، این فرصت خوبی برایم بود و از آن استفاده کردم.

بعد از حضور در آسمان من در نقش علیرضا اخوان تغییراتی در شخصیت‌پردازی‌اش به وجود آمد؟

نه، تغییری به وجود نیامد. همه چیز از قبل مشخص بود. البته در جلساتی با نویسنده و کارگردان درباره شخصیت علیرضا اخوان صحبت کردیم.

علیرضا جوانی است علاقه‌مند به پرواز و دانشجوی امنیت پرواز است. آدم جست‌وجوگر و اهل کند و کاو درباره شغل و کارش است.

هوشی که علیرضا دارد به او کمک می‌کند تا در کارش موفق شود و راهنمایی‌های استاد هم در موفقیت‌اش بی‌تاثیر نیست.

قبل از بازی در «آسمان من» پیشنهاد جدی برای بازیگری داشتید؟

بله، چند تایی پیشنهاد داشتم. سال 90 در تله‌فیلمی با عنوان مسافر بهشت به کارگردانی فریدون جیرانی بازی کردم. در ادامه در نمایشی بازی کردم و بعد به آسمان من رسیدم.

چگونه برای بازی در آسمان من دعوت شدید؟

حسن پور‌شیرازی من را به این پروژه معرفی کرد.

چقدر قبل از حضور در آسمان من آدم‌های امنیت پرواز را می‌شناختید؟

شناخت زیادی نداشتم. در پروازهایی که همه ماها با هواپیما داریم معمولا رئیس امنیت پرواز را جلوی در ورودی می‌بینیم.

اما دو مامور دیگر در بین مسافران مخفی هستند تا در مواقع لزوم برای حفظ امنیت دخالت کنند. در حین کار و بازی دو مامور امنیت پرواز به‌عنوان مشاور پرواز با گروه همکاری می‌کردند‌.

در تمام سکانس‌هایی که در فرودگاه فیلمبرداری داشتیم، تمام بچه‌های امنیت پرواز با ما همکاری می‌کردند. من و دیگر بازیگران دوره‌های مختلفی را در‌باره عملکرد امنیت پرواز، کار با اسلحه و... سپری کردیم.

آیا رابطه‌ای که علیرضا اخوان با رئیس امنیت پرواز دارد رابطه استاد ـ شاگردی است یا رابطه مرید و مرادی؟

رابطه استاد ـ شاگردی است. علیرضا اخوان در جوانی پدرش را از دست داده است و استاد به نوعی جای پدر را برایش پر می‌کند و برایش خواستگاری هم می‌رود‌.

با عمیق شدن این رابطه پسر استاد هم به این رابطه صمیمی حسادت می‌کند. البته استاد درکار بدون ملاحظه این رابطه‌شان، از علیرضا می‌خواهد تا جزو بهترین‌ها باشد.

استاد شاگردانش را به گونه‌ای تربیت کرده که به‌تدریج جایگزین قدیمی‌ها بشوند‌. در این راه علیرضا رقابت نزدیکی با خانم عزیزی دارد.

به نظر خودت علیرضا آدم رمانتیکی است؟

بله، علاقه‌ای که به خانم عزیزی دارد، نشان می‌دهد آدمی احساساتی است.

خاطره‌ای از بازی در این سریال دارید؟

هر روز بازی در این سریال برای من کلی خاطره شیرین و مطبوع داشت و با بزرگانی نظیر دانیال حکیمی، حسن پورشیرازی و آتیلا پسیانی همبازی بودم و بابت این موهبت خداوند را شکر می‌کردم. خوشبختانه با مردم که صحبت می‌کنم از بازی‌ام و کیفیت سریال راضی هستند.

الان که هواپیما سوار می‌شوید در میان مسافران دقت می‌کنید که ماموران امنیت پرواز را شناسایی کنید؟

بله، دقت می‌کنم تا حدس بزنم. البته قابل تشخیص نیستند. (باخنده)

اوقات فراغت را چگونه می‌گذرانید؟

فیلم و سریال می‌بینم و کتاب می‌خوانم و اغلب برنامه‌های تلویزیون را رصد می‌کنم.

احمد محمد اسماعیلی

ضمیمه قاب کوچک

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

همه زنده زنده سوختند

نصرت‌الدین نصراللهی تنها شاهد حادثه سقوط هواپیمای فرماندهان جنگ، از آن روز می‌گوید

همه زنده زنده سوختند

نیازمندی ها