jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۳۶۱۵۷   ۲۵ شهريور ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

درگیری قومی، طایفه‌ای و عشایری در شهرهای کشورمان وجود دارد، اما بیشتر این درگیری را در بین قبایل و طایفه‌های ساکن جنوب کشورشاهد هستیم. این اختلاف و درگیری‌ها اغلب بر سر مسائل ملکی، آب، موضوعات پیش پا افتاده، ازدواج‌های اجباری، مسائل خانوادگی و بدرفتاری‌های خانوادگی یا اختلاف و درگیری میان زوجین که به خانواده هر دو طرف و گاه طایفه کشیده می‌شود و مهم‌تر از همه مسائل ناموسی است.

اغلب برای این‌که موضوع اختلاف‌هایی که حتی نسل به نسل به طایفه‌ها رسیده برطرف شود، مراسم خون‌بس یا خون‌صلح انجام می‌شد که این کار توسط ریش‌سفیدان، مسئولان انتظامی، استاندار، فرماندار یا کدخدا صورت می‌گرفت و به اختلاف میان طوایف پایان داده می‌شد.

ریش‌سفیدان نقش کلیدی در حل مشکلات طایفه‌ای دارند. اگر ریش‌سفیدان برای پایان دادن به این‌گونه اختلاف‌ها که می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد ورود نکنند و آن را پایان ندهند، ممکن است اختلافات پایان نیابد و علاوه بر آن به وقوع درگیری‌های خونینی مانند همین پرونده درگیری خونین در یکی از روستاهای شهر باغملک منجر شود. ما باید در این زمینه فرهنگسازی کنیم. این امر می‌تواند از طریق مطبوعات و روزنامه‌ها و برنامه‌های فرهنگی‌ای که از طریق رسانه‌هایی چون تلویزیون و رادیو پخش می‌شود انجام گیرد تا ضمن نگرش در فرهنگ‌های سنتی خانواده‌ها در بافت‌های طایفه‌ای، آنها برای حل مشکلات بیشتر از ریش‌سفیدان، مسئولان قضایی و انتظامی کمک بگیرند، نه این‌که خودسرانه اقدام کرده و تصمیم‌های نابه‌جایی بگیرند که آینده‌ای تلخ برای خود و دیگران رقم می‌زند. . بنابراین باید ریش‌سفیدان دقت عمل بیشتری در روند حل مشکلات پیش‌آمده برای اعضای طایفه‌هایشان داشته باشند.

دکتر امان‌الله قرایی‌مقدم

استاد دانشگاه

و جامعه‌شناس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عید مظلوم غدیر در حجاز

عید مظلوم غدیر در حجاز

10سال پیش توفیق داشتم بروم حج تمتع. روزهایی تکرارنشدنی در زندگی‌ام. بین همان روزها هم روزهایی بود که در عمق جان‌ودلم ثبت شد. این روزها و ماجراها به این دلیل خاطره شد که با مظلومیت وجود نازنین مولای ما امیرالمؤمنین بی‌نسبت نبود.

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ایالات‌ متحده‌آمریکا در تلاش برای حفظ هژمونی در حال افول خود، در پرونده‌های خاصی، متوسل به تحریم‌های یکجانبه برای اعمال فشار بر قدرت در حال ظهور چین شد. یکی از پاشنه‌های آشیل اژدهای خفته از نظر واشنگتن، هنگ‌کنگ است.

راه‌اندازی شبکه روس زبان و چشم‌انداز پیش ‌رو

راه‌اندازی شبکه روس زبان و چشم‌انداز پیش ‌رو

سازمان صداوسیمای جمهوری ایران در ادامه تلاش برای تقویت روابط فرهنگی-رسانه‌ای با کشورهای دوست، از جمله روسیه، اینک در مسیر اقدامی بنیادین و اساسی قرار گرفته است که می‌تواند روابط ایران و روسیه را در همه عرصه‌ها با تحولی چشمگیر و رو به جلو هدایت کند.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر