jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۳۶۱۵۷   ۲۵ شهريور ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

درگیری قومی، طایفه‌ای و عشایری در شهرهای کشورمان وجود دارد، اما بیشتر این درگیری را در بین قبایل و طایفه‌های ساکن جنوب کشورشاهد هستیم. این اختلاف و درگیری‌ها اغلب بر سر مسائل ملکی، آب، موضوعات پیش پا افتاده، ازدواج‌های اجباری، مسائل خانوادگی و بدرفتاری‌های خانوادگی یا اختلاف و درگیری میان زوجین که به خانواده هر دو طرف و گاه طایفه کشیده می‌شود و مهم‌تر از همه مسائل ناموسی است.

اغلب برای این‌که موضوع اختلاف‌هایی که حتی نسل به نسل به طایفه‌ها رسیده برطرف شود، مراسم خون‌بس یا خون‌صلح انجام می‌شد که این کار توسط ریش‌سفیدان، مسئولان انتظامی، استاندار، فرماندار یا کدخدا صورت می‌گرفت و به اختلاف میان طوایف پایان داده می‌شد.

ریش‌سفیدان نقش کلیدی در حل مشکلات طایفه‌ای دارند. اگر ریش‌سفیدان برای پایان دادن به این‌گونه اختلاف‌ها که می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد ورود نکنند و آن را پایان ندهند، ممکن است اختلافات پایان نیابد و علاوه بر آن به وقوع درگیری‌های خونینی مانند همین پرونده درگیری خونین در یکی از روستاهای شهر باغملک منجر شود. ما باید در این زمینه فرهنگسازی کنیم. این امر می‌تواند از طریق مطبوعات و روزنامه‌ها و برنامه‌های فرهنگی‌ای که از طریق رسانه‌هایی چون تلویزیون و رادیو پخش می‌شود انجام گیرد تا ضمن نگرش در فرهنگ‌های سنتی خانواده‌ها در بافت‌های طایفه‌ای، آنها برای حل مشکلات بیشتر از ریش‌سفیدان، مسئولان قضایی و انتظامی کمک بگیرند، نه این‌که خودسرانه اقدام کرده و تصمیم‌های نابه‌جایی بگیرند که آینده‌ای تلخ برای خود و دیگران رقم می‌زند. . بنابراین باید ریش‌سفیدان دقت عمل بیشتری در روند حل مشکلات پیش‌آمده برای اعضای طایفه‌هایشان داشته باشند.

دکتر امان‌الله قرایی‌مقدم

استاد دانشگاه

و جامعه‌شناس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان شهید اهل سنت از روستای زیبای نران در قلب کردستان؛ شهیدی که در ظهر عاشورای یکصد سال قبل با دسیسه حکام مستبد وابسته به بیگانه بعد از چند سال مبارزه و ایستادگی در مقابل نفوذ بیگانگان روس و انگلیس و رد القاب و عناوین اهدایی عثمانی و مخالفت با ظلم و ستم خوانین محلی به شهادت رسید.

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

تحرکات دیپلماتیک منطقه‌ای با هر یک از کشورهایی که در مناطق آسیایی، آفریقایی و آمریکایی وجود دارد کاری پسندیده، مفید و منتهی به اثر خوب و نتایج درخشان برای کشورمان محسوب می‌شود. یکی از مهمترین همکاری‌ های اقتصادی با مجموعه کشورهایی است که در منطقه شرق آسیا قرار دارند و به سازمان همکاری اقتصادی شانگهای معروف هستند.

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

 بر اساس تجربیات سالیان گذشته چند نکته درباره آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی وجود دارد. نکته اول این است که آژانس یک محیط سیاسی است، به این معنا که اعضای شورای‌ حکام همیشه اکثریت غربی داشته و آژانس از این نظر یک ابزار سیاسی در دست کشورهای غربی بوده که هرگاه خواسته‌اند، فشار خود را نسبت به کشورهای دیگر افزایش یا کاهش داده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها