jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۲۱۵۰۶   ۰۸ مرداد ۱۳۹۴  |  ۱۹:۰۰

این عینک دودی همیشه در ایران ماجرا داشته است. فکر کنم هنوز هم آدم‌هایی باشند که افرادی را به خاطر زدن عینک دودی مسخره کنند و مثلاً بگویند، آفتاب بدم خدمتتون. خب عینک دودی امری شوخی‌بردار نیست و لازم است؛ چرا که نور آفتاب خاصه در میانه روز برای چشم آسیب‌هایی جبران ناپذیر دارد و در ضمن گاهی بخصوص هنگام رانندگی مخل بینایی می‌شود و در نتیجه استفاده نکردن از آن خطرناک است.

پس عینک دودی فقط ما را شبیه ستاره‌های سینما و موسیقی نمی‌کند و صرفاً برای خوش‌تیپی نیست، بلکه وسیله‌ای است در جهت حفظ سلامت و بهداشت چشم. اما عینک‌ها هویت و خاطره کم ندارند. عینک بازیگران اغلب به موزه‌ها می‌پیوندد، عینک‌هایی هستند که به بخشی از فیزیک یک شخصیت تبدیل می‌شوند، برای مثال عینک عباس کیارستمی، بخشی از فیزیک و خود او شده که تصویر این فیلمساز را بدون عینکش برای ما غیرممکن کرده است.

اما عینک دودی زدن همیشگی، الزاماً خوب نیست. گاهی باید روز و نور را بر تن درختان، گیاهان، زمین و اشیاء مشاهده کرد. گاهی باید عینک را از چشم گرفت و دور چشم عرق کرده آدم‌ها و چشمان خسته آنها را در یک روز تابستانی مشاهده کرد.

شاید بگویید اینها را چرا باید دید؟ به نظرم این سؤال غریب و اشتباه است. دیدن دلیل نمی‌خواهد، دیدن حالات انسانی، دیدن هر چیزی که دیدنی است، مثل عرقی که بر دور چشم جاری شده است، چروکی که در گوشه‌های چشم کشیده می‌شود و رنگ غریب و در هم پیچیده چشم‌های آدم‌ها و حدس این‌که نگاهشان چه در خود دارد، دلیل نمی‌خواهد و هیچ دلیلی هم نمی‌تواند توجیه کند ندیدن این جزئیات را.

عینک دودی بزنید برای محافظت از چشم‌ها که حساسند و عزیز، اما گاهی عینک را به بالای سرتان ببرید و بگذارید چشم و اطراف چشم شما را دیگران ببینند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

یک نکته مثبت و خوب مذاکرات وین این است که مسؤولان دولت با یک موضع عقلانی و مبتنی بر سیاست قطعی نظام در مذاکرات سطح کارشناسی حاضر شده‌اند.

مصونیت جوانان از کرونا، باطل است

مصونیت جوانان از کرونا، باطل است

از ابتدای شیوع کووید ۱۹ در جهان، ناشناخته بودن ویروس کرونا تنها محدود به درک مردم عادی نبود و این ویروس برای جامعه پزشکی هم ناشناخته بود.

خودمان به خودمان رحم کنیم

خودمان به خودمان رحم کنیم

متاسفانه کرونا روی زندگی همه تأثیر منفی گذاشته است. به‌خصوص هنرمندان و پیشکسوت‌هایی مثل من که حدود ۱۵- ۱۴ ماه است که هیچ پیشنهادی را قبول نکردم.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر