jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۸۴۵۶ ۳۰ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

دیروز خبری را درخصوص ارزهای بلوکه شده به نقل از محمود بهمنی رئیس کل سابق بانک مرکزی در یکی از خبرگزاری‌های رسمی کشور مشاهده کردم. وی اظهار کرده بود، دولت برای ارزهای بلوکه شده کیسه ندوزد، به این دلیل که معادل ریالی همه مبالغ بلوکه شده به دولت قبل پرداخت شده است. در این مورد لازم می‌دانم به نکاتی اشاره کنم:

براساس قانون بودجه، دولت موظف است درآمد ارزی را که از فعالیت‌هایی از جمله صادرات نفت خام حاصل می‌شود به بانک مرکزی تحویل دهد و معادل آن را ریال دریافت کند. این ریال باید به خزانه دولت واریز شود و جزو درآمد بودجه عمومی دولت منظور می‌شود. این وجوه در قالب بودجه‌ای که مجلس تصویب کرده، هزینه خواهد شد. در نتیجه آن ارزهایی که بانک مرکزی خریداری می‌کند، متعلق به بانک مرکزی است و جزو ذخایر بانک مرکزی به حساب می‌آید. این بخش ابتدایی درآمدهای ارزی است، اما بخش دوم آن، درصدی از درآمدهای ارزی حاصل از صادرات نفت است که طبق قانون بودجه باید در اختیار صندوق توسعه ملی که بانک مرکزی سپرده‌گذاری می‌کند، قرار بگیرد. این بخش از ارزهای بلوکه شده هم متعلق به بانک مرکزی است و اگر در قالب توافقی که صورت گرفته، از حالت بلوکه دربیاید و آزاد شود، باید در اختیار بانک مرکزی قرار گرفته و جزو سرفصل دارایی‌های خارجی آن به عنوان ذخایر ارزی، حفظ و نگهداری می‌شود. با وجود این باید نتیجه گرفت ارزهایی که قرار است در صورت اجرایی شدن بیانیه وین آزاد شود، موجب افزایش درآمد ریالی بودجه عمومی دولت و خرانه دولت نخواهد شد؛ یعنی بخشی از پول‌های بلوکه شده که سهم دولت بوده، در دولت قبل دریافت و هزینه شده و دولت فعلی دیگر نمی‌تواند روی این مبالغ حسابی باز کند.

دکتر طهماسب مظاهری

رئیس کل اسبق بانک مرکزی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

اتفاقی تلخ که برای مرحوم خانم آسیه پناهی افتاد بار دیگر ذهن‌ها را متوجه این موضوع کرد که باید برای محرومان و مستضعفان جامعه که قدرت خرید مسکن ندارند و به کپرنشینی و حاشیه‌نشینی روی آورده‌اند، فکری اساسی کرد.

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

ریشه حوادث و اعتراضاتی که این روزها در شهر مینیاپولیس در حال وقوع است به خشونت علیه یک جوان سیاهپوست آمریکایی برمی‌گردد. اما علت اعتراض و واکنش بسیار گسترده سیاهپوستان به این ماجرا این است که بارها در آمریکا، حوادثی از این قبیل اتفاق افتاده و این اولین بار نیست.

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

یک کارشناس اقتصادی در یادداشتی در جام جم آنلاین نوشت: دولت آقای روحانی از لحاظ تفکر دو دولت کاملا متفاوت بودند ولی ما در حوزه اقتصاد شاهد سیاست هایی کاملا یکسان با آثار مشابه بودیم.

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک در یادداشتی برای جام جم آنلاین درباره نفتکش های سوخت‌رسان ایران در حال ورود به آب‌های ونزوئلا، نوشت: در صورت مزاحمت برای نفتکش های ایران، هم در خلیج فارس هم در خارج از این حوزه توان پاسخگویی وجود دارد.

گفتگو

بیشتر
حمله به رکورد ۵۰‍۱

مجتبی ملکی، قهرمان پاورلیفتینگ جهان در گفت‌وگو با جام‌جم از هدف بزرگ بعدی‌اش گفت

حمله به رکورد ۵۰‍۱

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر