jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۶۸۶۵ ۲۳ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

رمضان که می‌آید با خود معنویت و برکت می‌آورد؛ سریال هم دارد، شبانه، متناسب با حال و هوای ماه خدا. روزه‌داری در این گرمای بیداد مرز و خط مشکل را پشت سر گذاشته و به طاقت‌فرسایی پهلو می‌زند. چه خوش باشد که روزه‌دار پس از گشودن روزه‌اش دمی هم بیاساید و نفسی تازه کند با سریالی و مجموعه‌ای و اثری نمایشی.

سال‌هاست که شبکه‌های مختلف سیما مدت‌ها قبل از فرارسیدن ماه صیام تدارک می‌بینند و برنامه می‌ریزند برای ساخت و تولید مجموعه‌های نمایشی تا اوقات فراغت مخاطبان خود را بعد از افطار پر کنند و پر بار سازند با این آثار سرگرم‌کننده. حتی یک رقابت پنهان اما کاملا قابل احساس و ملموس در میان شبکه‌ها شکل گرفته و برقرار است در این زمینه و باب. امسال هم به سیاق معمول گروه‌های فیلم و سریال چند شبکه با دست پر از سریال به استقبال ماه خدا آمده‌اند؛ پایتخت 4 و دردسرهای عظیم2 و گاهی به پشت سر نگاه کن و خاک و نمک. شبکه‌هایی مثل آی‌فیلم را هم باید در این دایره وارد کرد که اقدام به بازپخش مجموعه‌های جذاب به نمایش درآمده در سال‌های گذشته می‌کنند. در یک نمای کلی، همه شبکه‌های رسانه ملی دست به دست هم داده‌اند تا یک بسته نمایشی مناسب و متناسب با حال و هوا و مقتضیات این ماه را به مخاطبان و بینندگان ارائه دهند.

از زاویه و منظر دیگر، این قوام دادن جدول پخش شبکه‌ها با آثار نمایشی، مخاطب را نیز دلبسته و همراه کرده و به نوعی او را عادت می‌دهد که هر شب پای گیرنده خانگی خود نشسته و چشم به راه قسمتی دیگر از سریال محبوب و مورد علاقه‌اش باشد. همین عادت و انس است که کار را برای مدیران گروه فیلم و سریال شبکه‌های تلویزیون در پس از ماه رمضان سخت و دشوار می‌سازد. بیننده به عادت مالوف توقع و انتظار دارد که هر شب نظاره‌گر سریالی باشد و همین، یک تدارک و طراحی از قبل پیش‌بینی شده را طلب می‌کند.

شبکه‌هایی که ساخت و تولید سریال‌های نمایشی در دستور کار سالانه‌شان قرار دارد نباید همه توان و تمرکز خود را بر روی مجموعه ماه رمضان متمرکز کنند و ایام پس از این ماه را هم ببینند و رصد کنند و در نظر داشته باشند. خالی بودن جدول پخش یک شبکه از سریال‌های جذاب و سرگرم‌کننده در روزهای پس از ماه مبارک رمضان، بینندگان و مخاطبانی را که در ایام ماضی عادت کرده‌اند به تماشای از این دست آثار، یکسره دلزده و مایوس می‌سازد و چه بسا که سوق‌شان دهد به سمت شبکه‌های ماهواره‌ای و مجموعه‌های بی‌محتوا و مبتذل ـ ابتذال به معنای واقعی کلمه ـ در حال پخش و نمایش‌شان.

چگونگی چیدمان زمانی پخش سریال‌های تلویزیونی و پر بودن همیشگی جدول پخش شبکه‌ها اگر هم‌عرض و هم‌سطح با فرآیند تولید و کیفیت آثار نمایشی نباشد از اهمیت کمتری هم برخوردار نیست. شبکه‌های رسانه ملی همیشه باید دست و بال‌شان از سریال‌ها و مجموعه‌های نمایشی پر باشد؛ بیان این جمله البته در حد حرف آسان و سهل است و در روزگاری که تلویزیون با کمبود بودجه و تنگناهای مالی دست به گریبان است، الحق و الانصاف کار سخت و دشواری به نظر می‌رسد.

محسن محمدی

گروه رادیو و تلویزیون

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر