jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۶۳۳۹ ۲۲ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

سبک زندگی قرآنی

توحید و حق‌الناس

در این ستون 25 فرمان از قرآن مجید را که به عنوان پند و دستور الهی برای زندگی صحیح و درست بشری بیان شده به شکل سلسله‌وار با هم مرور خواهیم کرد. خواهیم دید راز سعادت و رستگاری بشر در گرو انجام این فرامین نهفته است؛ یعنی با رعایت و انجام عملی این فرامین نه‌تنها حقوق حقه تک‌تک انسان‌ها از سوی فرد رعایت می‌شود بلکه حق‌الله نیز توسط وی برآورده خواهد شد و انسان به درجه‌ای از کمالات خواهد رسید که به خود مطمئن می‌شود طرز فکر و عملکردش کاملا خدایی و به دور از وسوسه‌های شیطانی است و در واقع شیطان دیگر نخواهد توانست در او نفوذ کند، لذا از او رانده می‌شود. در این مرحله انسان به نقطه اوج و کمال خود خواهد رسید و خشنودی خود و خدای خود را کسب خواهد کرد.

یکتاپرستی و دوری از مضامین شرک در عقیده و عمل

تقریبا در تمام آیات قرآن که به صورت پند و تذکر بیان شده یکتاپرستی به صورت تأکید و دستور آمده است. این موضوع در آیاتی که در زمینه‌های کیفیت خلقت و هدف از آفرینش، توصیف دنیا، آخرت، بهشت، جهنم و تشریح داستان پیامبران و پیشینیان و پند گرفتن از سرگذشت آنها نازل شده نیز به شکل پررنگ آمده است؛ لذا بیان مصادیق آن بسیار روشن است و نیازی نیست در اینجا به آن بپردازیم. آنچه در بطن این آیات نهفته آن است که انسان باید مراقب باشد به دام مصادیق شرک گرفتار نشود؛ یعنی هر زمان انسان، نیاز و خواسته‌ای را بدون یاد و در نظر گرفتن خداوند و توکل بر او طلب کند، ناخودآگاه دچار شرک شده است و با توجه به میزان و ارزش این طلب، این شرک نیز می‌تواند خفیف یا کثیر باشد.

پرهیز از شکنجه و قتل نفس

قرآن، نفس و جان آدمی را بسیار محترم می‌شمارد طوری که تأکید به پرهیز از قتل نفس (جز در باب قصاص و جهاد، با شرایط معین آنها) و دوری از شکنجه انسان‌ها می‌کند ؛ لذا از نظر قرآن ترور و شکنجه امری غیرانسانی است و این موضوع به عنوان سومین قانون، معیار و شاخص حقوق بشر در قرآن معرفی شده است. نفس و جان آدمیان خط قرمز برای بشر است و هیچ کس حق ندارد بدون قصاص، موجب قتل نفس کسی شود و هیچ کس حق ندارد انسانی را شکنجه کند. در آیات 32 سوره مائده، 68 سوره فرقان، 151 سوره انعام و 126 سوره نحل در این باره نکاتی ذکر شده است.

جام جم

اسماعیل لطفی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر