jamejamnashriyat
نشریات قاب کوچک کد خبر: ۸۱۵۸۱۰ ۲۰ تير ۱۳۹۴  |  ۱۹:۰۰

یک: شبکه نسیم در طول فعالیت کوتاهش نشان داده که می‌کوشد شبکه‌ای متفاوت باشد و اتفاقا توانسته این مهم را به اثبات هم برساند. این‌که در یک بازه زمانی محدود و در زمانی که رسانه صدا و سیما با کمبود بودجه دست و پنجه نرم می‌کند شبکه‌ای می‌کوشد در چارچوب اهداف تعیین شده، برنامه‌های شاخصی را به مخاطب ارائه کند تا آنجا که برخی از آنها حالا دیگر «برند» تلویزیون هم محسوب می‌شوند همین نشان از جایگاه مدیریتی این شبکه می‌دهد که هم ذائقه مخاطب را می‌شناسد و هم ـ با وجود کمبودها ـ می‌کوشد برنامه‌های متنوعی را روانه آنتن کند.

این‌که «خندوانه» حالا به یکی از شناخته‌شده‌ترین برنامه‌های رسانه تبدیل شده، به همان اندازه که حاصل خلاقیت عوامل سازنده این برنامه است ـ شاید هم بیشتر ـ حاصل نبوغ مدیریتی است که این شبکه را هدایت می‌کند. پر واضح است که هنوز این شبکه تا رسیدن به یک شبکه ایده‌آل که توقعات مخاطب را برآورده کند، فاصله دارد، اما معلوم است سازوکاری که این شبکه برای ارتباط با مخاطب برگزیده، بخوبی جواب داده تا آنجا که برای اثبات این ادعا می‌توان به اندازه «نفوذ» برنامه‌های این شبکه در میان جامعه اشاره کرد که البته در این میان خندوانه گوی سبقت را از همه ربوده است. اگرچه به نظر می‌رسد دیگر شبکه‌های تلویزیونی نیز می‌توانند با تولید برنامه‌هایی که حضور مخاطب و خواسته‌های او بیشتر به چشم بیاید قدم‌های بزرگی را در جذب مخاطب بردارند.

دو: تذکری که معاون سیما به برنامه پرمخاطب و تاثیرگذار «ماه‌عسل» داد در طول سال‌های گذشته یک اتفاق بزرگ برای رسانه‌ای مثل تلویزیون محسوب می‌شود و نشان می‌دهد روزگار تازه رسانه آغاز شده است. روزگاری که قرار است تعامل بیشتر با مخاطب یکی از معیارهای تعیین‌کننده رسانه تلقی شود. از آن مهم‌تر این که این اقدام جایگاه یک برنامه پرمخاطب را در نزد مدیران دوباره بازتعریف کرد و این که همه چیز باید در خدمت سلایق مخاطب باشد. احتمالا پیشتر نیز برخی برنامه‌ها به دلایلی آن گونه که باید روی آنتن نرفته‌اند و موجبات گله‌مندی مدیران رسانه را فراهم کرده بودند، اما این برای نخستین بار است که در طول این سال‌ها، مدیری این‌چنین شفاف و به‌وسیله خود رسانه تلویزیون ـ که گستردگی به مراتب بیشتری نسبت به رسانه‌های دیگر دارد ـ گله‌مندی خود را از بعضی قسمت‌های یک مجموعه تلویزیونی ابراز می‌کند.

این نشان می‌دهد که مدیران رسانه به همان اندازه که مشوق برنامه‌های پرمخاطب هستند در صورت لزوم
ـ و البته به طور شفاف ـ به مشکلات احتمالی هم اشاره می‌کنند. از این نظر باید گفت رسانه تلویزیون فصل کاملا تازه‌ای را آغاز کرده است که می‌تواند نویدگر این باشد که مخاطب بیش از اینها در «تکوین» یک اثر تلویزیونی حضور داشته باشد.

مهدی غلامحیدری/ دبیر قاب‌کوچک

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

اتفاقی تلخ که برای مرحوم خانم آسیه پناهی افتاد بار دیگر ذهن‌ها را متوجه این موضوع کرد که باید برای محرومان و مستضعفان جامعه که قدرت خرید مسکن ندارند و به کپرنشینی و حاشیه‌نشینی روی آورده‌اند، فکری اساسی کرد.

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

ریشه حوادث و اعتراضاتی که این روزها در شهر مینیاپولیس در حال وقوع است به خشونت علیه یک جوان سیاهپوست آمریکایی برمی‌گردد. اما علت اعتراض و واکنش بسیار گسترده سیاهپوستان به این ماجرا این است که بارها در آمریکا، حوادثی از این قبیل اتفاق افتاده و این اولین بار نیست.

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

یک کارشناس اقتصادی در یادداشتی در جام جم آنلاین نوشت: دولت آقای روحانی از لحاظ تفکر دو دولت کاملا متفاوت بودند ولی ما در حوزه اقتصاد شاهد سیاست هایی کاملا یکسان با آثار مشابه بودیم.

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک در یادداشتی برای جام جم آنلاین درباره نفتکش های سوخت‌رسان ایران در حال ورود به آب‌های ونزوئلا، نوشت: در صورت مزاحمت برای نفتکش های ایران، هم در خلیج فارس هم در خارج از این حوزه توان پاسخگویی وجود دارد.

گفتگو

بیشتر
حمله به رکورد ۵۰‍۱

مجتبی ملکی، قهرمان پاورلیفتینگ جهان در گفت‌وگو با جام‌جم از هدف بزرگ بعدی‌اش گفت

حمله به رکورد ۵۰‍۱

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر