jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۸۰۹۸۷۴   ۳۰ خرداد ۱۳۹۴  |  ۱۲:۴۳

۲۵ درصد آب رودخانه‌ها شور شد

افت شدید ذخایر آب در ۳۰۰ دشت

قائم مقام وزیر نیرو با اعلام اینکه ۲۵ درصد از منابع آب رودخانه ها شور شده است، گفت: بیش از ۳۰۰ دشت کشور با بحران آب مواجه شد.

افت شدید ذخایر آب در ۳۰۰ دشت

ستار محمودی با تاکید بر اینکه ایران دارای شرایط آب و هوایی خشک است، گفت: بارندگی در نقاط مختلف ایران متفاوت است و پراکندگی جمعیت کشور نیازمند اقدامات سازه ای بوده تا آب را در مناطقی که مقداری بیشتر است، حفاظت و در دیگر نقاط به کارگیری کنیم.

قائم مقام وزیر نیرو با اشاره به کاهش شدید میانگین بارندگی طی ۴۰ سال گذشته، افزود: استفاده از منابع آب کشور مطلوب نبوده چون بیش از حد نیاز از آب استفاده شده است.

وی برداشت های نامناسب از ظرفیت های آبی را مورد توجه قرار داد و افزود: این موضوع آسیب های مختلفی را در طبیعت به بار می آورد و اینگونه طبیعت توسط طوفان ریزگرد و نمک انتقام می گیرد.

محمودی با اشاره به اینکه ۵۰ درصد از ۶۰۹ دشت کشور با بحران آب مواجه هستند، اظهار کرد: در حال حاضر، منابع آبی دشت ها تحلیل رفته و به مناطق ممنوعه بحرانی تبدیل شده است.

قائم مقام وزیر نیرو با بیان اینکه نگران سرمایه گذاری های گذشته در برخی از نقاط کشور هستیم، افزود: آبی که در طول سال ها در سفره های زیرزمینی جمع آوری شده ظرف مدت کوتاهی توسط دستگاه های جدید به راحتی از زمین بیرون کشیده می شود.

وی با اشاره به اینکه ۲۵ درصد منابع آب رودخانه ها شور شده است، گفت: این امر به علت فاضلاب هایی است که وارد رودخانه ها می شود.

این مقام مسئول در وزارت نیرو با بیان اینکه هم اکنون ۷۴ درصد روستاهای کشور آب لوله کشی دارند، گفت: تا پایان برنامه ششم تمام روستاهای کشور مشمول آب لوله کشی خواهند شد که در این زمینه ۵۰۰ میلیون دلار با عنایت مقام معظم رهبری برای کمک به آبرسانی روستاها اختصاص داده شد.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها