jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۸۰۶۱۶۵   ۱۹ خرداد ۱۳۹۴  |  ۱۰:۳۲

شیوع این بیماری بالاست

سرطان سینه را جدی بگیریم

کارشناسان و صاحب نظران علم پزشکی با اشاره به اینکه سرطان سینه یکی از شایع ترین سرطان ها در ایران و جهان و دومین علت مرگ و میر زنان است، بر ضرورت تلاش همگانی برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری از طریق افزایش سطح حساسیت مردم نسبت به آن تاکید می کنند.

سرطان سینه را جدی بگیریم

سرطان بیماری است که در آن سلول های غیر طبیعی به صورت کنترل نشده تکثیر یافته و می توانند بافت های مجاور را درگیر کنند، سلول های سرطانی همچنین می توانند از طریق جریان خون یا لنف به سایر نقاط بدن گسترش یابند.

امروزه سرطان به عنوان یکی از عوامل اصلی مرگ و میر در جهان شناخته شده و پس از بیماری های قلبی و عروقی دومین عامل شایع مرگ و میر در کشورهای توسعه یافته می باشد.

جراح و متخصص بیماری های زنان و زایمان در خصوص سرطان سینه گفت: این بیماری در مردان نیز مشاهده می شود که به نسبت زنان جامعه آماری کمتری را به خود اختصاص می دهند.

لیدا حیدری افزود: با توجه به شیوع بالای این بیماری در جهان، دختران و زنان باید نسبت به سرطان سینه حساسیت بیشتری داشته باشند زیرا که می توان با تشخیص به موقع و شروع درمان مناسب از پیشرفت آن جلوگیری کرد.

وی اظهار کرد: داشتن سابقه سرطان سینه در فامیل، بروز اولین دوره قاعدگی قبل از 13 سالگی، یائسگی بعد از 51 سالگی، باردار نشدن در طول زندگی یا نخستین بارداری بعد از 30سالگی، نداشتن شیردهی و همچنین کشیدن سیگار از جمله عواملی هستند که می تواند در بروز بیماری موثر باشند.

حیدری تاکید کرد: یکی از اقدامات مهمی که باید در کشور ما آموزش و فرهنگ سازی شود، انجام معاینات اولیه دوره ای توسط خود فرد از زمان رسیدن به سن بلوغ است.

وی با بیان اینکه زنان و دختران می توانند به سه شکل معاینات اولیه تشخیص سرطان را در منزل انجام دهند، افزود: در روش نخست فرد زیر دوش آب گرم صاف می ایستد دست راست خود را پشت گردن قرار داده و با دست دیگر به صورت شعاعی و خطی سینه سمت راست خود را معاینه می کند و سینه سمت چپ را نیز با بالا بردن دست چپ معاینه کند.

جراح و متخصص بیماری های زنان و زایمان اظهار کرد: این معاینه را می توان به همان حالت ایستاده در مقابل آینه و یا به حالت خوابیده به پشت انجام داد.

وی خاطرنشان کرد: افراد در صورت لمس هر گونه توده، مشاهده هر گونه تغییر در اندازه و شکل ظاهری سینه، ایجاد برآمدگی و کشیدگی پوست در سینه و وجود ترشح از نوک سینه باید به پزشک متخصص مراجعه کنند.

حیدری با تاکید بر اینکه افراد بالای 40 سال و کسانی که دارای ریسک بالا برای ابتلا به این بیماری هستند، باید سالانه یکبار ماموگرافی انجام دهند، گفت: در برخی موارد که توده قابل لمس نیست، انجام ماموگرافی می تواند برای تشخیص به موقع بیماری مفید باشد.

وی افزود: نکشیدن سیگار، داشتن رژیم غذایی سالم و انجام ورزش به صورت مرتب می تواند در پیشگیری از بیماری موثر باشد.

جراح و متخصص بیماری های زنان و زایمان گفت: در صورت پیشرفت این بیماری با توجه به درجه بندی که توسط پزشک معالج تشخیص داده می شود، قسمت های از سینه و یا کل سینه مورد جراحی قرار گرفته و برداشته می شود و سپس درمانهای نگهدارنده از جمله شیمی درمانی یا رادیوتراپی آغاز می شود.

وی یادآوری کرد: تشخیص به موقع بیماری بسیار مهم بوده و 95 درصد افرادی که در اسرع وقت به درمان اقدام کرده اند به بهبودی کامل دست یافته و عمر طبیعی داشته اند.

سکینه محمود اقدم یکی از مبتلایان به این بیماری نیز در این خصوص گفت: شهریور ماه سال 87 به دلیل گزگزی که در سینه ام اتفاق می افتد و درد ناشی از این گزگز که در پشتم احساس می کردم به خانه بهداشت روستایمان مراجعه کردم.

وی افزود: در خانه بهداشت به من گفته شد که بهتر است به شهر رفته و توسط پزشک متخصص معاینه و ماموگرافی انجام گیرد که آن زمان به دلیل مشکلات مالی و عدم آگاهی از نوع بیماری از مراجعه به شهر خودداری کردم و در خانه به گفته زنان روستا درمان های غیرپزشکی و نامربوط به بیماری ام را انجام دادم.

محموداقدم گفت: متاسفانه درد ناشی از بیماری کمتر نشد و علایم بیماری همچنان ادامه داشت تا اینکه پس از چندین بار تاکید از سوی مامای مرکز بهداشت یکسال بعد به تبریز آمده و توسط پزشک متخصص معاینه و نمونه برداری بر روی من انجام گرفت که نتیجه آن نشان از توده ایی بود که در سینه داشتم.

وی افزود: پزشک متخصص اعلام کرد که برای برداشتن این توده باید مورد عمل جراحی قرار گیرم و سینه ام به طور کامل ممکن است برداشته شود.

سکینه پس از مرور روزهای بسیار سختی که گذرانده است، پس از مکثی طولانی، افزود: شنیدن اینکه یک توده در بدن دارم برایم سخت بود؛ سخت نه بخاطر وحشت از مرگ و عشق به دنیا، بلکه سخت از این جهت که من یک مادر بودم و میخواستم بزرگ شدن و خوشبختی فرزندانم را به چشم خود ببینم.

وی گفت: اینکه بدانی بیماری و نوع بیماری سرطان است خیلی سخت است؛ ولی من به خاطر عشق به فرزندانم با این افکار جنگیدم و تصمیم گرفتم که در این جنگ نابرابر من بیماری را از پا در آورم و شکستش دهم.

این بیمار مبتلا به سرطان سینه می گوید: با وجود عوارض و دردهای ناشی از بیماری سعی کردم به اجتماع برگردم. در مراسم های مختلف حضور یافتم و از مردم دوری نکردم من نه برای خودم که برای فرزندانم زنده ام. باید الگویی باشم برای آنان تا در آینده هرگز مشکلات کمرشان را خم نکند.

وی با اشاره به اینکه در سینه دیگرم نیز توده خوش خیم مشاهده شده که هر شش ماه یکبار تحت کنترل و معاینه پزشک قرار می گیرم، افزود: متاسفانه هزینه داروها بسیار بالاست و بیماران سرطانی بیش از پیش نیازمند حمایت دولتمردان در خصوص کاهش هزینه های درمان و دارو هستند.

مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران سرطانی «پژواک طاهر» نیز گفت: یک هزار و 250 بیمار مبتلا به سرطان از نقاط مختلف کشور به خصوص استان های کردستان، اردبیل، زنجان و آذربایجان غربی که در تبریز یا ارومیه تحت درمان هستند عضو این انجمن می باشند.

فریده حقیقی ارسی اطلاع رسانی در مورد بیماری های سرطانی، پیشگیری و درمان، شناسایی، حمایت و راهنمایی بیماران به مراکز تخصصی و درمانی، بررسی وضعیت مالی بیماران و کمک به بهبود وضعیت آن ها، کمک به تامین هزینه های درمانی بیماران نیازمند، کمک به گسترش مراکز درمانی و خرید تجهیزات مورد نیاز، ایجاد مراکز مشاوره درمانی و روان درمانی، انجام مشاوره پزشکی تغذیه و همکاری با وزارت بهداشت و درمان را از جمله اهداف این انجمن برشمرد.

وی افزود: در این انجمن تلاش می شود تا نگرش بیمار را از بودن یا نبودن، به چگونگی مبارزه با بیماری و زندگی کردن تغییر دهیم تا در التیام آلام درد بیماران سرطانی سهیم باشیم.

حقیقی ارسی با بیان اینکه بیشتر اعضای این انجمن از طریق مددکاران بیمارستانی معرفی شده اند، اظهار کرد: بهتر است بیماران قبل از رسیدن به مرحله جراحی و بستری شدن در بیمارستان با این انجمن آشنا شوند تا بتوانند از خدمات مختلف انجمن بهره مند شوند.

وی بر لزوم کاهش پروسه اداری برای درمان بیماران سایر استان ها و شهرها در تبریز تاکید کرد و افزود: علاوه بر آن ضروری است فضای بیمارستان ها برای بیماران به خصوص بیماران سرطانی نشاط بخش باشد تا در مراکز درمانی از فشارهای روانی که بر آنها وارد می شود کاسته شود.

مدیر عامل انجمن حمایت از بیماران سرطانی پژواک طاهر با بیان اینکه این انجمن پل ارتباطی بین خیران و بیمارن می باشد، افزود: خیران می توانند کمک های نقدی خود را به شماره حساب 0105197012002 و شماره حساب 0200481566008 نزد بانک ملی واریز کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز در این خصوص گفت: طی پنج سال گذشته شایع ترین سرطان غیرپوستی در مردان سرطان معده و در زنان سرطان پستان می باشد که به طور متوسط سالانه در حدود 500 بیمار مبتلا به سرطان سینه در استان شناسایی می شود.

دکتر محمد حسین صومی با بیان اینکه به طور متوسط سالانه بین پنج هزار تا پنج هزار و 500 نفر بیمار مبتلا به سرطان در استان شناسایی می شود، افزود: این آمار بر اساس اطلاعاتی است که از طریق پاتالوژی ها ارایه شده که احتمال می رود این آمار بین شش هزار و 500 تا هفت هزار نفر باشد.

وی افزود: سالانه حدود سه هزار بیمار مبتلا به سرطان در استان جان خود را از دست می دهند که تخمین زده می شود 15 تا 20 هزار نفر مبتلا به سرطان در استان زندگی می کنند که نیازمند مراقبت های درمانی هستند.

صومی اظهار کرد: علوم پزشکی با شروع آموزش گروه های همسان و بهره گیری از توانمندی های آموزش و پرورش و دیگر نهادها در راستای آموزش در خصوص نحوه خودداری از مواجه با عوامل موثر در بروز سرطان در جهت پیشگیری از سرطان اقدام کرده است.(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها