jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۷۹۸۷۵۰   ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۴  |  ۰۴:۱۵

سرنوشت محتوم: انقراض

انقراضی‌های دنیا

دهه‌هاست که بشر شاهد انقراض بسیاری از گونه‌های حیوانی است که خود وی سهم بسزایی در این اتفاق دارد و در نهایت به اهمیت وجود تنوع حیوانات پی‌برده است و با وضع قوانینی سعی در حفظ بقای آنها دارد. نام برخی از این حیوانات درحال نابودی در این مقاله آورده شده است:‌

انقراضی‌های دنیا

1 ـ میمون‌های دراز دست کاکل‌دار: این نوع میمون‌های بسیار بامزه، بومی‌های تایلند، کمبوجیه و لائوس هستند و درحال حاضر فقط 32000 تا از آنها در حیات‌وحش وجود دارد. این میمون‌ها روی درخت زندگی می‌کنند و تک همسر هستند. نسل آنها به دلیل شکار بی‌رویه و از دست دادن مکان زندگی‌شان در خطر است.

2 ـ‌ سمندر مکزیکی: این حیوان جالب و عجیب که به پیتر پن معروف شده نوعی سمندر منحصر به فرد است که تمام عمر به همان شکل لاروی خود باقی می‌ماند. این حیوان فقط در مکزیک یافت می‌شود. این سمندر زیر آب زندگی می‌کند و به دلیل ظاهر عجیبش و توانایی تولید دوباره اندام‌هایش مورد علاقه آزمایشگاه‌ها و مدارس است. در حال حاضر کمتر از 1200 عدد از این حیوان در مکزیک وجود دارد و رو به نابودی است.

3 ـ پلنگ آمور: پلنگ آمور یا پلنگ منچوری یکی از گونه‌های پلنگ بومی خاور دور روسیه، شبه جزیره کره و شمال شرقی چین است. نسل این حیوان در چین و کره از میان رفته و تنها تعداد کمی از آن در روسیه و مرز چین و کره شمالی باقی‌مانده است.

4 ـ اسب آبی کوتوله: این حیوان ازخانواده اسب آبی‌های بزرگ جثه و شبیه آنهاست. فقط قدشان چیزی حدود 80 سانتی‌متر است و به دلیل این‌که محل زندگی شان براثر جنگل‌زدایی درحال از بین رفتن است فقط چندهزار نوع از این حیوان باقی مانده است. از طرفی دیگر براحتی توسط حیوانات دیگر یا انسان‌ها شکار می‌شوند.

5 ـ‌ لاک‌پشت‌های مصری: این لاک‌پشت‌ها که کوچک‌ترین لاک‌پشت‌های دنیا هستند، در مصر و لیبی یافت شده‌اند و به دلیل از بین رفتن مکان ساحلی زندگی‌شان در حال نابودی هستند. امروزه تنها 7500 لاک‌پشت مصری در حیات‌وحش دیده می‌شود. شکار غیرقانونی این حیوانات به وسیله افراد محلی که در طب از آنها استفاده می‌کنند به سرعت انقراض آنها کمک می‌کند.

6 ـ سمور آبی: سمور آبی به دلیل پوست خزشان در معرض شکار بی‌رویه قرار گرفته است. اوایل قرن بیستم تنها 2000 سمور آبی دیده شد و در حال حاضر فقط دو سوم این تعداد در حیات‌وحش باقی‌مانده‌اند. با این‌که شکارشان بسیار محدود شده است این حیوانات بازهم در خطر نابودی هستند، زیرا به نفتی که در دریا ریخته می‌شود بسیار حساس‌اند. نفت، خز پوست‌شان که آنها را گرم نگه می‌دارد از بین می‌برد.

7 ـ لوریس تنبل (چشم گرد تنبل): نوعی بوزینه است که بیشتر در مناطق شرقی آسیا و سریلانکا دیده می‌شود. این حیوانات به دلیل حرکات آرام و چشمان درشت خود شهرت دارند. از آنجا که آنها دوست داشتنی هستند، فروش بسیار خوبی دارند و همین موضوع نسل آنها را به خطر انداخته است. همچنین برای تولید داروهای سنتی آسیایی نیز شکار می‌شوند. از طرفی به سبب بریدن درختان جنگل که محل زندگی این حیوانات است، آنها در معرض نابودی قرار گرفته‌اند.

8 ـ روباه صحرا: این حیوان در شمال آفریقا و خاورمیانه زندگی می‌کند و اندازه بدنش 37 تا 41 سانتی‌متر و اندازه دمش 19 تا 21 سانتی‌متر است. این روباه‌های گوش دراز به دلیل شکار بی‌رویه در معرض انقراض هستند.

9 ـ پولک پوست سوندا: این حیوان در تایلند، اندونزی، ویتنام، لائوس، کمبوجیه، مالزی و سنگاپور دیده می‌شود و به دلیل پوست پولکی و همچنین گوشت‌شان بشدت شکار می‌شوند. افراد بومی از پولک این حیوان، انگشتری جادویی برای درمان تب روماتیسم می‌سازند و گوشتش را هم می‌خورند.

10 ـ آی ـ آی: نوعی میمون پوزه‌دار است که بومی ماداگاسکار بوده و در سال 1933 تصور می‌شد منقرض شده است، اما در سال 1957 دوباره ردی از آن پیدا شد. با این حال به دلیل شکار بی‌رویه در حال نابودی است.

حیوانات بسیار دیگری مانند میمون دماغ دراز، تاپیر بیرد، قورباغه آبی تیتیکاکا، عنکبوت گوتی و میمون رولووی در حال نابودی‌اند و مسئولان با روش‌های مختلف در تلاش‌اند این حیوانات را حفظ کنند.

mnn / مترجم: نادیا زکالوند

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
آن 18 نفر در گوانتانامو

آن 18 نفر در گوانتانامو

ترم اول دانشجویی من در خوابگاه خصوصی گذشت، خوابگاهی که از خیلی جهات مثل تمام خوابگاه‌های دیگر بود.

شکست آلودگی با تعامل مدیران

شکست آلودگی با تعامل مدیران

هوای بسیاری از کلانشهرهای کشور آلوده و ترافیک همچنان از مشکلات اصلی شهروندان است. با این حال در چند روز اخیر خبرها از کاهش ۱۰درصدی ترافیک صبحگاهی و ۱۳تا ۱۵درصدی ترافیک عصرگاهی در کلانشهر تهران حکایت دارد؛ اتفاقی که اگر تداوم داشته باشد می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی در کلانشهری مانند تهران منجر شود زیرا کاهش ترافیک از آلودگی‌هوای تهران می‌کاهد و در بهبود سلامت‌روان شهروندان نیز بی‌تاثیر نیست.

دفاع از محیط‌ زیست با تفنگ پلاستیکی!

دفاع از محیط‌ زیست با تفنگ پلاستیکی!

«سلاح محیط‌ بانان پلاستیکی است و آنها نمی‌توانند در برابر شکارچیان متخلف از آن استفاده کنند.» روایت‌هایی که در ادامه می‌آید این حقیقت تلخ را بیشتر آشکار می‌کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها