jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۷۸۴۷۹۳   ۱۷ فروردين ۱۳۹۴  |  ۰۹:۳۰

روزنامه خندان

تحلیل سیراب شیردانی

طنز در روزنامه های کشور کم پیدا می شود و این یعنی روزنامه ها کم لبخند می‌زنند و آنها که روزنامه می‌خوانند هم به تبعیت از رسانه محبوب شان کمتر می خندند. حکمت ستون روزنامه خندان، در این است که طنز همه روزنامه های کشور را جمع کنیم و در جام جم آنلاین برسانیم به دست تان تا هر صبح، دستکم در اینترنت گردی روزانه، لبخندی روی لب تان بنشیند.

تحلیل سیراب شیردانی

جام جم : لبخند ظریف قندپهلو

من شخصا موافق و مدافع لبخند ظریف و لطیف و حساب شده‌ام. به تبسم بیشتر نزدیک است و ایضا به تفکر. این هر دو که به موازات و محاذات هم پیش می‌رود، حضور در ساحت و سایت طنز را یادآوری می‌کند.

این روزها عبارت لبخند ظریف برای من تداعی کننده و دلالت دهنده دو معناست؛ یکی آن لبخندی که ما در برنامه تلویزیونی «قندپهلو» دنبالش بوده ایم و هستیم؛ و دیگر این لبخندی که آقای ظریف بر چهره دارد. همچنان که در روزهای تعطیلات عید نوروز، عبارت «ظریف برانیم» در بنرهای نصب شده در سطح جاده های کشور برای کاهش تصادفات معمول(و در اصل غیرمعمول!)، با توجه به داغ بودن بحث مذاکرات هسته ای در لوزان سوئیس، در نگاه اهل خرد متمایل به طنز، اشاره ای به دور داشت و اشاره ای به نزدیک و نزدیکان. اگر ظریف برانیم و رانندگی کنیم، شاهد تصادفات بیش از حد در سطح جاده های داخلی کشور نخواهیم بود؛ و اگر مثل آقای ظریف ــ وزیر امور خارجه مان ــ در جاده مذاکرات خارجی و هسته ای برانیم، شاهد تصادفات تحمیل شده نخواهیم بود.

حالا شاید بپرسید منظور؟.... با شناختی که از کنجکاوی ملت داریم، راستش تا الانش هم دیر پرسیدید و این جای تعجب است! قصه از این قرار است که پارسال پس از پخش مجموعه نوروزی قندپهلو، آقای دکترمحمدجواد ظریف به خبرنگاران اظهار لطف کرده و گفته بود که در ایام عید، خانواده کلاه قرمزی می دیده اند و ایشان قندپهلو و اضافه کرده بودند که با دیدن قندپهلو، از ته دل خندیده اند و خستگی شان در رفته است.(قریب به این مضمون)

خب از قدیم و ندیم گفته اند: «کاسه به جایی رود که باز آید قدح»!.... حالا در نوروز 94 که آقای ظریف و تیم خبره و متخصص همراهش، پس از مدت ها مذاکره و تلاش و تکاپوی گاه مثل ایام نوروز، شبانه روزی، با رسیدن به توافق هسته ای با 1+5 و تثبیت حق هسته ای صلح آمیز ایران در نظام بین المللی تا رسیدن به رفع و محو تحریم های تحمیلی، لبخند را به لبان مردم ایران و تیم سازنده قندپهلو، آوردند و الان ملت قندپهلو خیلی از صمیم دل شادند؛ وظیفه خود می دانیم که از جناب آقای وزیر امور خارجه مان قدردانی کنیم. حالا عوامل کلاه قرمزی، خود دانند. خواستند، تشکر می کنند.

چه نوروز پارسال، چه نوروز امسال، قندپهلو و کلاه قرمزی، در صدر خبرهای مربوط به برنامه های جالب تلویزیون و در کنار هم قرار داشت. حالا کلاه قرمزی با سابقه بالای ده سال و قندپهلو با سابقه بالای یک سال. تیم سازنده قندپهلو هم کلاه قرمزی را بسیار دوست داشته و دارد. و چون باز از همان قدیم گفته اند که دل به دل راه دارد؛ یحتمل که نه، قطعا تیم سازنده کلاه قرمزی نیز از قندپهلوی مورد استقبال مردم و مسئولان، بدشان نمی آید.

خلاصه این که اگر آقای ظریف عزیز با دیدن برنامه قندپهلو خنده بر لب آوردند؛ مردم قندپهلو نیز از موفقیت شیرین ایشان در مذاکرات هسته ای لوزان، به وجد آمدند و شاد شدند. خدا این شادی ها را از ما نگیرد. بعضی ها بودند که رنج و مرارت ها و خون دل خوردن های تیم مذاکره کننده را نمی دیدند و فقط می دیدند که محل مذاکرات، وین است و سوئیس است و برخی مناطق خوش آب و هوای دنیا و فقط روی همین وجه ماجرا زوم کرده بودند. از خدا چه پنهان، یکیش از خود ما که فرموده بودیم:

اگر که خسته ای، گردشگری کن

شدیدا بسته ای، گردشگری کن

به مانند ظریف و کاترین اشتون

به اسم هسته ای، گردشگری کن!

ــ این هم از شوخی قندپهلویی ما با جناب ظریف عزیز!... این روزها آحاد مختلف ملت آن قدر از خبر موفقیت در مذاکرات هسته ای، شاد و شنگول و خوشحال اند که به همین بهانه، با آقای ظریف متبسم و منعطف، شوخی های لطیف زیادی می کنند. فلذا شوخی ما نیز روش!

سیاست روز : تحلیل سیراب شیردانی

جراید: مالک باشگاه سوارکاری پارس توسعه به اظهار‌نظر مدیرمسئول کیهان در‌خصوص "اسب زین شده" و "افسار پاره" پاسخ داد.
با توجه به خبر فوق کدام یک از شخصیت‌‌های فوق در آینده به اظهارنظر "علی کفاشیان" در‌خصوص ماندن یا رفتن سرمربی تیم‌ملی فوتبال پاسخ خواهد داد؟
الف) رئیس صنف کفاشان و پینه‌دوزان بدون مرز
ب) دبیرکل صنف قنادان و شیرینی‌فروشان تهران
ج) مسئول صنف سیرابی‌پزان و جگر‌فروشان کشور
د) کارگر خط تولید تشتک نوشابه شهرک صنعتی شلمرود

وزیر بهداشت: ما امین مردم هستیم و بدون این که در مردم ترس ایجاد کنیم باید در حوزه غذا مداخله کنیم و مداخلاتمان جدی باشد.
به نظر شما این مداخله به کدام یک از گزینه‌‌های زیر شباهت بیشتری دارد؟
الف) ماموران وزارت بهداشت در هنگام پختن املت شهروندان به میزان نمک و فلفل آن نظارت می‌کنند.
ب) پرسنل زحمتکش وزارت بهداشت با حضور فعال بر سر سفره‌‌های مردم به آنان گوشزد می‌کنند که "نترسیم نترسیم / ما همه با هم هستیم"
ج) وزارت بهداشت با برپایی چند سمینار و همایش این حقیقت را در مردم نهادینه سازی می‌کند که خوردن نان و پنیر ترس ندارد.
د) نیروهای خدوم وزارت بهداشت با حضور گسترده در آشپزخانه روزنامه سیاست روز مراقبت می‌کنند که آش "ننجون" خیلی شور نشود.

امیرحاج رضایی: کارلوس کی‌روش باید بماند تا سردمدار لمپنیزم سرمربی تیم‌ملی نشود.
لقب "سردمدار لمپنیزم" با کدام یک از گزینه‌‌های زیر ارتباط تنگاتنگ دارد؟
الف) امیر لیست رو کجا داد؟
ب) بازی دو نیمه متفاوت داشت
ج) بزرگوار
د) کل یوم هر سه گزینه فوق صحیح است بزرگوار!

کیهان : آلزایمر

گفت: یک تحلیل‌گر آمریکایی نوشته است؛ آل‌سعود با حمله به یمن وارد باتلاقی شده که سرانجام آن غرق شدن است.
گفتم: حرف حساب زده.
گفت: نوشته است، آل‌سعود قبلا هم در چند نوبت قدرت نظامی حوثی‌ها را آزمایش کرده و از آنها به سختی شکست خورده بود.
گفتم: تازه در آن زمان، انقلابیون فقط استان صعده را در اختیار داشتند ولی امروزه انصارالله بر تمامی یمن حاکمیت دارد.
گفت: اگر شاهزاده‌های فرتوت آل‌سعود دچار آلزایمر نبودند با یادآوری گذشته از ورود به باتلاق یمن خودداری می‌کردند.
گفتم: چه عرض کنم، شخصی که دچار آلزایمر بود به دوستش اعتراض کرد چرا به فلانی گفته‌ای که من فراموشکار هستم. دوستش پرسید به کی گفته‌ام؟ و یارو گفت؛ چی رو به کی گفتی؟!

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

تحرکات دیپلماتیک منطقه‌ای با هر یک از کشورهایی که در مناطق آسیایی، آفریقایی و آمریکایی وجود دارد کاری پسندیده، مفید و منتهی به اثر خوب و نتایج درخشان برای کشورمان محسوب می‌شود. یکی از مهمترین همکاری‌ های اقتصادی با مجموعه کشورهایی است که در منطقه شرق آسیا قرار دارند و به سازمان همکاری اقتصادی شانگهای معروف هستند.

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

 بر اساس تجربیات سالیان گذشته چند نکته درباره آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی وجود دارد. نکته اول این است که آژانس یک محیط سیاسی است، به این معنا که اعضای شورای‌ حکام همیشه اکثریت غربی داشته و آژانس از این نظر یک ابزار سیاسی در دست کشورهای غربی بوده که هرگاه خواسته‌اند، فشار خود را نسبت به کشورهای دیگر افزایش یا کاهش داده‌اند.

دیپلماسی سلامت

دیپلماسی سلامت

یکی از مهم‌ترین زمینه‌ها در حوزه فعالیت سیاست خارجی هر کشور، تامین منافع ملی است. درواقع ما باید وزارت امورخارجه را یک ایران خارج از کشور و خارج از مرز بدانیم. یعنی وزیر خارجه، وزیر بهداشت ایران در خارج از مرزها است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها