jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۸۴۰۷۰   ۱۵ فروردين ۱۳۹۴  |  ۱۸:۰۵

محققان موفق به تولید نسل جدیدی از ادکلن شده اند که تنها در ترکیب با عرق بدن رایحه دل انگیزی از خود منتشر می کند.

ادکلنی که بو ندارد

بدن عرق کرده از جمله موارد ناراحت کننده ای است که نه تنها فرد بلکه اطرافیان را در محل های شلوغ از جمله مترو و حتی سالن سینما آزار می دهد.

به تازگی گروهی از محققان در دانشگاه «کوین» شهر بلفاست در ایرلند ترکیبی ویژه برای ادکلن تولید کرده اند که تنها در صورت ترکیب با رطوبت، مانند عرق بدن اثرگذاری مورد نظر را به نمایش می گذارد و همزمان با آزادسازی رایجه ای خوش، باکتری های مؤثر در تولید بوی بد عرق را نیز از بین می برد.

نتایج این دستاورد فناورانه در نشریه تخصصی «ارتباطات شیمیایی» منتشر شده است.

نکته جالب توجه درخصوص این ادکلن جدید - که نوعی ترکیب مایع یونی است – این است که به تنهایی هیچ بویی ندارد و تنها در صورت ترکیب با عرق یا رطوبتی شبیه آن معطر می شود.

اثبات تأثیرگذاری این فناوری جدید موجب شده تا تولید تجاری آن به سرعت آغاز شود.

به نظر می رسد این ادکلن جدید که نتیجه نگاه علمی محققان به صنعت تولید ترکیبات معطر است به سرعت در بازارهای جهانی طرفدار پیدا کند.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو