یا باید ما خیلی پرت باشیم از خبرهای مهم‌تر، یا که خیلی رند، به خاطر شانه خالی کردن از اخبار مهم‌تر؛ که وسط این همه خبرهای مهم آخر سالی، عدل بچسبیم به یک مارمولک؛ آن هم فقط به دمش!... اما خب وقتی که همین دم مارمولک، حادثه‌ساز شود (بدتر از فیلم مارمولک!)؛ جای آن است که خون موج زند در دل لعل!
کد خبر: ۷۷۹۵۸۵
دم مارمولک پیدا شد!

خبر وارده: «یک نانوایی در بجنورد به دلیل پیدا شدن دم مارمولک در نان، با حکم تعزیرات حکومتی تعطیل شد.» ـ به نقل از جراید

در پی اعلام این مطلب، موجی از نگرانی و ابهامات و سوالات گوناگون، لایه‌های مختلف جامعه و منطقه را فراگرفت. برخی از این پرسش‌ها به این قرار است:

1ـ آیا نانوای مذکور، بالسویه، در همه نان‌هایش به جای کنجد که گران است، مارمولک یا دم مشارالیه را می‌ریخته یا که موردی بوده و فقط در یک نان و در یک آن اتفاق افتاده است؟

2ـ تخلف این نانوا آیا مصداق قاطی کردن غش در معامله بوده است یا که به‌خاطر بی‌اطلاعی اتحادیه نانوایان از قاطی کردن مارمولک و اقدام خودسرانه شاطر که نخواست نامش فاش شود.

3ـ چرا مسئولان به جای برخورد قاطعانه با افزایش قیمت کنجد که یک نان سنگک ساده را اگر دچار کنجد شود، تا 500 تومان افزایش قیمت می‌دهد؛ با اضافه کردن مارمولک یا دم آن برخورد می‌کنند؟ مگر دم مارمولک خاصیت تکثیر و انتشار ندارد؟ یا شاید هم به‌خاطر بهداشتی نبودن آن باشد که خب پای وزارت بهداشت در میان است و باید از آنها پرسش شود که چرا مارمولک‌ها بهداشتی نیستند؟

4ـ برخورد با نانوای خاطی، آیا یک حرکت موردی و استثنایی به حساب می‌آید یا که نویدبخش شدت یافتن برخورد با متخلفان اقتصادی برای کوتاه کردن دست و پا و دم آنهاست؟ آیا وقت آن نرسیده که بدهکاران کلان بانکی و اختلاس‌کنندگان بی‌انصاف، با تعطیلی این واحد نانوایی احساس خطر کنند و دست از اعمال ناشایست خود بردارند و در سال جدید، یکسری اعمال دیگر را امتحان کنند؟

5ـ آیا دم مارمولک موجود در وجود نان، در یک اقدام آگاهانه و از پیش برنامه‌ریزی شده، از سوی شخص حقیقی شاطر، قطع گردیده و داخل نان انداخته شده است، یا که خود مارمولک، بشخصه دست به چنین کار زشتی زده و به‌خاطر برخوردار بودن از چند دم زاپاس، دم خود را قطع کرده و داخل خمیر نان انداخته است، یا هم که خودش از سقف نانوایی افتاده است؟ هر کدام از این حالت‌ها، بررسی پرونده را از حیث حقوقی، متفاوت می‌کند.

6ـ آغاز برخورد با دم مارمولک مشاهده شده در نان مردم، می‌تواند نشانگر عزمی جدی برای برخورد با انواع دم‌های دیگر هم باشد؟

... و یکسری پرسش‌های اساسی دیگر که طرح آن جز مشوش کردن افکار عمومی، چیز دیگری در پی ندارد. همین‌قدر که مشوش کردیم، فعلا کفایت می‌کند. تا بعد!

رضا رفیع

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها