براساس مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس، جریمه افراد زیر دیپلم 10 میلیون و پزشکان متخصص 50 میلیون تعیین شد

جدول قیمت خرید سربازی

دیروز برای مشمولانی که شرایط برایشان فراهم شده تا بتوانند سربازی خود را بخرند، روز ویژه‌ای بود، چون ثبت‌نام از این افراد در دفاتر پلیس +10 آغاز شد؛ هرچند به دلیل ضعف‌های نرم‌افزاری کمتر شخصی موفق به ثبت‌نام شد، اما دست‌کم سخنگوی کمیسیون تلفیق میزان جریمه‌های در نظر گرفته شده در این کمیسیون را اعلام کرد تا مشمولان با توجه به توان مالی خود برای خرید یا اعزام شدن به خدمت سربازی راحت‌تر تصمیم بگیرند.
کد خبر: ۷۶۷۳۸۱

براساس مصوبه این کمیسیون میزان جریمه برای غایبان زیر دیپلم ده میلیون،‌ دیپلم 15 میلیون، فوق‌دیپلم 20 میلیون، لیسانس 25 میلیون، فوق‌لیسانس‌30 میلیون، دکترای غیرپزشکی 35 میلیون، دکترای پزشکی 40 میلیون و پزشکان متخصص و بالاتر 50 میلیون است.

افزون بر این تصمیم گرفته شده که به ازای هر سال غیبت بیشتر از هشت سال، 10 درصد به مبلغ جریمه افراد اضافه ‌شود. این در حالی است که امتیازهایی برای سربازان متاهل و دارای فرزند و محدودیت‌هایی نیز برای افرادی که سربازی خود را می‌خرند در نظر گرفته شده است.

دو ماه از انتشار خبر پیشنهاد دولت برای خرید سربازی مشمولان فراری در بودجه سال 94 می‌گذرد و پیش ثبت‌نام از این افراد آغاز شده، این در حالی است که کمیسیون تلفیق نیز دیروز جزئیات جدیدی از نحوه خرید سربازی برای مشمولان غایبی که هشت سال یا بیشتر از آن غیبت کرده‌اند، منتشر کرد.

به گزارش ایسنا، محمدمهدی مفتح، سخنگوی کمیسیون تلفیق در حاشیه جلسه علنی روز گذشته مجلس اظهار کرد: جرایمی را به تصویب رساندیم تا بر اساس آن افرادی که بیش از هشت سال از سربازی غیبت داشته‌اند، بتوانند با پرداخت این جرایم معافیت بگیرند. آن طور که سخنگوی کمیسیون تلفیق توضیح داده به ازای هر سال غیبت مازاد بر هشت سال، 10 درصد به مبلغ جریمه اضافه می‌شود.

این در حالی است که مشمولان باید توجه داشته باشند که غیبت بیش از شش ماه نیز یک‌سال محسوب خواهد شد. افزون بر این، مصوب شد که برای مشمولان متأهل 5 درصد تخفیف در نظر گرفته شود، علاوه بر این مشمولان دارای فرزند به‌ازای هر فرزند نیز 5 درصد از مجموع جریمه‌شان کم می‌شود.

نکته دیگری که داوطلبان خرید سربازی باید به آن دقت کنند، این است که دارندگان این نوع کارت‌های معافیت از نمایندگی مجلس، عضویت در شوراهای اسلامی و انتصاب در سمت‌های مدیریتی اعم از سیاسی و اداری محروم هستند و نمی‌توانند همچون شخصی که خدمت سربازی انجام داده از تمامی مزایا برخوردار شوند.

باید یادآور شد: کمیسیون تلفیق مصوباتی درباره جریمه مشمولان فراری از خدمت سربازی داشته، اما برای اجرایی شدن آنها باید منتظر ماند، زیرا این مصوبه‌ها باید تا پیش از پایان سال در صحن علنی مجلس بررسی و به تصویب برسد. این در حالی است که اعلام مصوبه کمیسیون تلفیق برای حدود یک میلیون و 500 هزار مشمولی که شرایط خرید سربازی را دارند، خبر خوبی است، زیرا روز گذشته بسیاری از آنها در شرایطی که هیچ اطلاع دقیقی از میزان قیمت‌ها نداشته و تا پانزدهم اسفند نیز زمان برای ثبت‌نام باقی است از ساعت اولیه صبح در دفاتر پلیس +10 حاضر شدند تا جزو اولین نفرهایی باشند که برای خرید سربازی اقدام می‌کنند. مشاهدات خبرنگار جام‌جم از تعداد نسبتا زیاد این افراد و اختلال در سیستم نظام وظیفه در روز اول ثبت‌نام حکایت دارد.

اختلال در سیستم ثبت‌نام

«تاکنون ساعت هفت صبح از خواب بیدار نشده بودم، اما از شوق ثبت‌نام برای خرید سربازی امروز زودتر از کارمندان دفتر پلیس+10 جلوی در این مرکز حاضر بودم.» اینها را یکی از ده‌ها نفری می‌گوید که برای ثبت‌نام به یکی از دفترهای پلیس+ 10 منطقه تهرانپارس آمده است.

مشتریان امروز این دفتر را بیشتر مردان جوانی تشکیل می‌دهند که هدفشان ثبت‌نام برای خرید سربازی است، اما مشکل اینجاست که سیستم ثبت‌نام مدام قطع و وصل می‌شود، بنابراین کارمندی که وظیفه ثبت‌نام این افراد را به عهده دارد، نمی‌تواند اطلاعات اشخاص را به ثبت برساند. او به جام‌جم می‌گوید: سیستم مشکل دارد و نمی‌توانیم عکس افراد را روی سایت آپلود کنیم.

به گفته او، سیستم نظام وظیفه هر وقت طرح جدیدی را اجرایی می‌کند در روزهای اول چنین مشکلاتی دارد.

ادامه از صفحه اول

چند ساعت از شروع فعالیت این مرکز می‌گذرد، اما شخصی موفق به ثبت‌نام نمی‌شود، به همین دلیل کارمند بخش تصمیم می‌گیرد، فقط مشخصات افراد را گرفته و ثبت‌نام تکمیلی را در روزهای آینده انجام دهد. حالا ازدحام مشمولان غایب به حدی است که مسئول مرکز چند بار از آنها می‌خواهد دفتر را ترک کنند و روز دیگری را برای ثبت‌نام انتخاب کنند، زیرا ثبت‌نام از این افراد تا پانزدهم اسفند ادامه خواهد داشت.

در این میان اگر پای حرف‌های مشمولانی که برای ثبت‌نام آمده‌اند، بنشینید بیشتر آنها می‌گویند به سفارش والدین خود به سربازی نرفته‌اند، عده‌ای نیز می‌گویند سربازی برای آنها جذابیتی نداشته و وقت تلف کردن بوده است، نکته اینجاست که بیشتر آنها پیش‌بینی می‌کرده‌اند که سرانجام دولت تصمیم به فروش سربازی می‌گیرد. اگر درباره مناسب بودن جریمه‌های در نظر گرفته شده از آنها بپرسید، بیشترشان می‌گویند مشکلی برای پرداخت این جریمه‌ها ندارند، تعدادی نیز بیان می‌کنند مجبور هستند این هزینه را هر طور که شده پرداخت کنند.

نکته جالب دیگری که در این بین وجود دارد، این است که آنها تصریح می‌کنند در این مدتی که از سربازی فراری بوده‌اند، با هیچ محدودیتی بجز تهیه گذرنامه و خروج از کشور روبه‌رو نشده‌اند.

این درحالی است که برخی از دفاتر پلیس+10 نیز هستند که دیروز افراد زیادی برای ثبت‌نام خرید سربازی به آنها مراجعه نکرده‌اند، برای نمونه مسئولان دو دفتر پلیس +10 در نارمک و خیابان میرداماد به جام‌جم می‌گویند: هرچند سیستم نظام وظیفه اختلال دارد، اما از شروع کار دفتر تا ساعت 9 فقط حدود 12 نفر برای ثبت‌نام مراجعه کردند. یکی دیگر از دفاتر پلیس+10 که دیروز روز شلوغی را تجربه کرد، در خیابان شریعتی قرار دارد. این دفتر آنقدر مراجعه‌کننده داشته که برای این‌که خیال خود و آنها را راحت کند، جلوی یکی از باجه‌های خود با حروف درشت نوشته سیستم نظام وظیفه قطع است.

مسئول این دفتر به جام‌جم می‌گوید: در چهار ساعت اولیه صبح حدود 30 مراجعه حضوری برای ثبت‌نام داشته‌اند، اما تعداد تلفن‌ها به حدی بوده که قابل شمارش نیست.

موسی کمالی، جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح در گفت‌وگو با جام‌جم درباره وجود مشکل در سیستم‌های ثبت‌نام به جام‌جم می‌گوید: گزارش‌هایی درباره قطع سیستم به ما رسیده، اما همه دفاتر با این مشکل روبه‌رو نبوده‌اند. به هر حال کارشناسان ما تلاش می‌کنند این مشکل را بر طرف کنند. وی درباره تعداد افرادی که دیروز موفق به ثبت‌نام شده‌اند، می‌افزاید: تعدادی موفق به ثبت‌نام شده‌اند، اما آمار دقیقی در این‌باره نداریم.

چه افرادی 21 ماه خدمت می‌کنند

جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با بیان این‌که مشمولانی که تا پایان امسال برای اعزام به خدمت سربازی اقدام کنند، مدت خدمت سربازی آنها 21 ماه است، عنوان می‌کند: براساس تصمیم‌های گرفته شده طول خدمت سربازی در سال آینده 24 ماه است، اما مشمولانی که تا پایان سال دفترچه اعزام به خدمت بگیرند تا پایان تیرماه سال آینده به خدمت اعزام خواهند شد و طول دوران سربازی آنها 21 ماه خواهد بود.

بنابراین مشمولانی که شرایط و قدرت مالی لازم برای خرید سربازی را ندارند، دست‌کم می‌توانند از این فرصت استفاده کرده و از طول دوران سربازی خود بکاهند.این اولین باری نیست که بحث فروش و جریمه سربازان غایب مطرح می‌شود، زیرا 16 سال پیش و برای سه سال متوالی مشمولان اجازه پیدا کردند خدمت سربازی خود را با قیمت حداقل یک میلیون و 600 هزار تومان و حداکثر سه میلیون و یکصد هزار تومان بخرند. آن زمان حدود 360 هزار نفر موفق به خرید خدمت سربازی خود شدند، اما اکنون با توجه به میزان جریمه‌های در نظر گرفته شده باید گفت در میان اقشار ضعیف جامعه کمتر شخصی توان پرداخت این جریمه‌ها را داد؛ هرچند در روزهای گذشته برخی نمایندگان از طرح‌هایی مانند قسطی کردن پرداخت جریمه برای اقشار ضعیف حرف زده بودند، اما سخنگوی کمیسیون تلفیق اشاره‌ای به این تسهیلات نکرده، به همین دلیل اکنون که جزئیات این لایحه در مجلس در حال بررسی است، نمایندگان باید راهکاری را در نظر بگیرند که افرادی که توان مالی ضعیفی دارند نیز بتوانند با پرداخت جریمه تکلیف وضع نظام وظیفه خود را مشخص کنند.

مهدی آیینی/ گروه جامعه

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها